SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyuljunk ki a hüvelygyulladásból

Családinet [cikkei] - 2017-11-02
Szinte minden nő találkozik vele élete során, mégis igen kevés szó esik róla. A hüvelygyulladás nem csak kellemetlen, hanem visszatérő is lehet, ezért mielőbbi orvosi kezelést igényel. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza van a segítségünkre.

Fájdalmas együttlét, égő, viszkető érzés utalhat a problémára

A vaginitis, vagy vulvovaginitis a hüvely és/vagy a külső nemi szervek gyulladását jelenti. Jellemző tünete a piros, vörös, duzzadt nemi szerv, a kellemetlen szexuális együttlét, a fájdalmas vizelés, viszketés, valamint a kellemetlen szagú hüvelyi folyás. Ám, mint sok már esetben, itt is igaz, hogy a tünetek nem mindig jelentkeznek egyszerre, sőt, más, kevésbé jellemző panaszok is megjelenhetnek, attól függően, mi is váltja ki a gyulladást.

A tünetek megjelenését nagyban befolyásolja tehát, hogy mi is az alap probléma. A lehetséges okok között szerepel az egyik leggyakoribb fertőzési lehetőség, a gomba. Ebben az esetben égő, viszkető érzéssel és fehér, túrós hüvelyi folyással lehet számolni.

A fertőzés lehet továbbá bakteriális is, mely akár szexuális úton terjedő probléma is lehet. A baktériumok túlzott jelenlétére jellemzően a szürkés, halszagú hüvelyi váladék hívja fel a figyelmet.

Ezeken kívül parazitafertőzés és több fajta vírus is okozhat hüvelygyulladást. Előbbi esetben mindenképpen egy szexuális úton terjedő betegségről van szó (trichomonas), mely szürkészöld színű váladékkal jár, mely bő és kellemetlen szagú.

Érdemes tudni, hogy a vaginitis hátterében nem csak betegség állhat. Gondot jelenthet a nem megfelelő, a túl sok a kemikália használata. Itt a síkosítók, illetve az irrigátorok túlzott használata is értendő. Mindemellett a változókor és a menopauza is kiválthatja közvetve a tüneteket, mivel ekkor gyakran lép fel hüvelyszárazság, és az ösztrogénhiányos állapotban a kóros mikroorganizmusok is könnyebben elszaporodhatnak.


Mit tehetünk ellene?

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elmondta, hogy a vaginitis minden esetben szakorvosi konzultáció után kezelhető, hiszen kenetvétel útján először mindenképpen meg kell állapítani a kiváltó okot. Ha ez megvan, akkor sok esetben akár vény nélkül kiváltható szerek, antibiotikumok, ecsetelők, tabletták is megoldják a gondot, de az is elképzelhető, hogy hosszasabb kezelés elé néz a páciens- főleg, ha visszatérő problémáról van szó. Célszerű mindezek mellett hüvelyi flórapótló (lactobacillus) kezelést is végezni!

Fontos megjegyezni, hogy a vaginitis elkerülése érdekében a túl szűk alsóruházatot kerülni kell, az intim mosakodó szereket elsősorban külsőleg érdemes használni, a hüvelyben csak alkalomszerűen. Ezen kívül monogám kapcsolatot célszerű folytatni, illetve fertőzéskor kerüljük a tampon használatát, valamint ügyelni kell a megfelelő intim higiéniára. Ha megállapításra került a hüvelygyulladás, de nem jelentkezik szexuális együttlét során fájdalom, akkor is mindenképpen óvszert érdemes használni, mivel a partner is fertőzött lehet (éppen ezért fontos a férfi kivizsgálása is).

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Fotó: JerzyGorecki / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja