SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Éljük meg pozitívan a változókort!

Családinet [cikkei] - 2022-10-27
Mi, hölgyek, valljuk be, sokan vagyunk, akik rettegünk a klimaxtól, más néven a menopauzától. Több fórumon is lehet hallani, olvasni a számtalan kellemetlen kísérő tünetről, vagy épp attól félünk, hogy hogyan fogjuk megélni a nőiségünk ezen részének elmúlását. A változókor azonban nem mindig jár kellemetlen tünetekkel. A klimax a természetes folyamatok része, így, ha elfogadóak vagyunk, vagy felkészülten várjuk életünknek e szakaszát, könnyebben vehetjük az akadályokat. Ismerjük meg kicsit jobban a változókort, a tüneteit, és azt, hogyan fordíthatjuk át pozitívvá ezt az időszakot!

„A változókor utal a testünkben végbemenő folyamatokra: az életkorunkkal megváltozik a szervezetünk hormonális egyensúlya is. Ez az időszak közismert nevén a klimax, amely minden 45 és 60 év közötti nőt érint és nagyjából 50 százalékuknál okoz olyan tüneteket, amely a mindennapokra is kellemetlen hatással lehetnek. A változókorban a petefészek működése leáll, nincs több peteérés, így nem termelődik ösztrogén és sárgatest-hormon, amely a menstruáció elmaradását eredményezi. Ez a legjellemzőbb tünete a klimaxnak, amelyhez számtalan panasz társulhat. Ez egy természetes folyamat, éppen ezért nem szabad tabuként kezelni és elfogadni a kellemetlen tüneteket. Számos olyan megoldás létezik ugyanis, amelyek segítenek azok enyhítésében és az életminőség javításában” – mondta Dr. Csapó Csaba, a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosa.

Dr. Csapó Csaba nőgyógyász szakorvos

A klimax nehézségei

A változókor a nők 20 százalékánál semmilyen, 30 százalékánál pedig enyhe tünetekkel jár, de a többieknek kellemetlen tüneteket okoz. A leggyakoribbak általában ezek:

  • hőhullámok, verejtékezés
  • vizesedés, hízási hajlam
  • hangulatingadozás, ingerlékenység
  • vizelet-inkontinencia
  • hüvelyszárazság
  • kellemetlenné váló együttlétek

Mi az a perimenopauza?

Ha eléggé odafigyelünk magunkra, már a menstruáció elmaradása, azaz a menopauza előtt is felfedezhetjük a változókort jelző tüneteket. Ez az időszak a perimenopauza, amely során a hajunk vékonyabbá válhat vagy akár elkezdhet hullani, a bőr szárazabb lesz és a ráncok is elszaporodhatnak. Előfordulhat testsúlynövekedés, illetve már ebben az időszakban is jelentkezhetnek pszichés tünetek, mint például a depresszió és hangulatingadozások. Mielőtt teljesen elmaradna, a menstruáció egyre rendszertelenebbé válik. Fokozódhat a krónikus betegségek kockázata is, mint például a magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás vagy érelmeszesedés.

Mire érdemes figyelni?

Habár a perimenopauza időszakában a menstruáció rendszertelenebbé válik, ennek ellenére még midig lehet peteérés, így az együttlétkor érdemes gondoskodni a védekezésről a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében. Ha a menopauza tünetei már fiatalabb, akár 40 éves kor előtt jelentkeznek, akkor mindenképp javasolt orvoshoz fordulni. Laborvizsgálatokkal könnyedén kideríthető, hogy korai menopauza vagy esetleg egyéb betegség áll-e a panaszok hátterében.

Mit tehetünk a tünetek ellen?

Mint oly sok más problémára, a menopauza tüneteire is pozitív hatással lehet az egészséges életmód. Mozogjunk rendszeresen, amellyel elkerülhetők a plusz kilók, illetve hozzájárul a csontritkulás kialakulásának megelőzéséhez. Ha mindezt a szabadban, vagy társaságban tesszük, az motiváló lehet és a pszichés állapotunkra is jótékonyan hathat. Együnk egészséges ételeket, ráadásul a természetes fitoösztrogént tartalmazó élelmiszerekkel – pl. lenmag, szója, vörös lóhere vagy a száraz hüvelyesek – enyhíthetők a főbb tünetek, mint a hőhullám vagy a hüvelyszárazság. Együnk rostban gazdag ételeket, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre. A vitaminok, így a D és K-vitamin, kalcium és magnézium fontosak a csontozat, izmok, és idegrendszer megfelelő működéséhez. Hogy nyugodt legyen az alvásunk, délután már kerüljük a koffeinbevitelt, lefekvés előtt pedig relaxáljunk, igyunk nyugtató teát, hallgassunk lágy zenét.

változókor (menopauza, klimax)

„Minden változás nehéz, de mindig hoz magával valami újat. A legfontosabb, hogy elfogadjuk ezt az időszakot és elhiggyük, nőiességünk továbbra is a régi fényében tündököl. A változókornak vannak pozitív hozadékai is, így például nem kell aggódni, hogy a tengerparti nyaralást keresztülhúzza a menstruáció. Mivel elmarad a peteérés, így nem kell félni a váratlan teherbe eséstől, illetve nem kell a védekezésen gondolkodnunk. Valószínűleg a gyermekek is kirepültek már, így több időnk jut magunkra, a hobbinkra, olyan dolgokat valósíthatunk meg, amire eddig nem volt időnk” – tette hozzá a doktor úr.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja