SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Éljük meg pozitívan a változókort!

Családinet [cikkei] - 2022-10-27
Mi, hölgyek, valljuk be, sokan vagyunk, akik rettegünk a klimaxtól, más néven a menopauzától. Több fórumon is lehet hallani, olvasni a számtalan kellemetlen kísérő tünetről, vagy épp attól félünk, hogy hogyan fogjuk megélni a nőiségünk ezen részének elmúlását. A változókor azonban nem mindig jár kellemetlen tünetekkel. A klimax a természetes folyamatok része, így, ha elfogadóak vagyunk, vagy felkészülten várjuk életünknek e szakaszát, könnyebben vehetjük az akadályokat. Ismerjük meg kicsit jobban a változókort, a tüneteit, és azt, hogyan fordíthatjuk át pozitívvá ezt az időszakot!
Éljük meg pozitívan a változókort!

„A változókor utal a testünkben végbemenő folyamatokra: az életkorunkkal megváltozik a szervezetünk hormonális egyensúlya is. Ez az időszak közismert nevén a klimax, amely minden 45 és 60 év közötti nőt érint és nagyjából 50 százalékuknál okoz olyan tüneteket, amely a mindennapokra is kellemetlen hatással lehetnek. A változókorban a petefészek működése leáll, nincs több peteérés, így nem termelődik ösztrogén és sárgatest-hormon, amely a menstruáció elmaradását eredményezi. Ez a legjellemzőbb tünete a klimaxnak, amelyhez számtalan panasz társulhat. Ez egy természetes folyamat, éppen ezért nem szabad tabuként kezelni és elfogadni a kellemetlen tüneteket. Számos olyan megoldás létezik ugyanis, amelyek segítenek azok enyhítésében és az életminőség javításában” – mondta Dr. Csapó Csaba, a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosa.

Dr. Csapó Csaba nőgyógyász szakorvos

A klimax nehézségei

A változókor a nők 20 százalékánál semmilyen, 30 százalékánál pedig enyhe tünetekkel jár, de a többieknek kellemetlen tüneteket okoz. A leggyakoribbak általában ezek:

  • hőhullámok, verejtékezés
  • vizesedés, hízási hajlam
  • hangulatingadozás, ingerlékenység
  • vizelet-inkontinencia
  • hüvelyszárazság
  • kellemetlenné váló együttlétek

Mi az a perimenopauza?

Ha eléggé odafigyelünk magunkra, már a menstruáció elmaradása, azaz a menopauza előtt is felfedezhetjük a változókort jelző tüneteket. Ez az időszak a perimenopauza, amely során a hajunk vékonyabbá válhat vagy akár elkezdhet hullani, a bőr szárazabb lesz és a ráncok is elszaporodhatnak. Előfordulhat testsúlynövekedés, illetve már ebben az időszakban is jelentkezhetnek pszichés tünetek, mint például a depresszió és hangulatingadozások. Mielőtt teljesen elmaradna, a menstruáció egyre rendszertelenebbé válik. Fokozódhat a krónikus betegségek kockázata is, mint például a magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás vagy érelmeszesedés.

Mire érdemes figyelni?

Habár a perimenopauza időszakában a menstruáció rendszertelenebbé válik, ennek ellenére még midig lehet peteérés, így az együttlétkor érdemes gondoskodni a védekezésről a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében. Ha a menopauza tünetei már fiatalabb, akár 40 éves kor előtt jelentkeznek, akkor mindenképp javasolt orvoshoz fordulni. Laborvizsgálatokkal könnyedén kideríthető, hogy korai menopauza vagy esetleg egyéb betegség áll-e a panaszok hátterében.

Mit tehetünk a tünetek ellen?

Mint oly sok más problémára, a menopauza tüneteire is pozitív hatással lehet az egészséges életmód. Mozogjunk rendszeresen, amellyel elkerülhetők a plusz kilók, illetve hozzájárul a csontritkulás kialakulásának megelőzéséhez. Ha mindezt a szabadban, vagy társaságban tesszük, az motiváló lehet és a pszichés állapotunkra is jótékonyan hathat. Együnk egészséges ételeket, ráadásul a természetes fitoösztrogént tartalmazó élelmiszerekkel – pl. lenmag, szója, vörös lóhere vagy a száraz hüvelyesek – enyhíthetők a főbb tünetek, mint a hőhullám vagy a hüvelyszárazság. Együnk rostban gazdag ételeket, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre. A vitaminok, így a D és K-vitamin, kalcium és magnézium fontosak a csontozat, izmok, és idegrendszer megfelelő működéséhez. Hogy nyugodt legyen az alvásunk, délután már kerüljük a koffeinbevitelt, lefekvés előtt pedig relaxáljunk, igyunk nyugtató teát, hallgassunk lágy zenét.

változókor (menopauza, klimax)

„Minden változás nehéz, de mindig hoz magával valami újat. A legfontosabb, hogy elfogadjuk ezt az időszakot és elhiggyük, nőiességünk továbbra is a régi fényében tündököl. A változókornak vannak pozitív hozadékai is, így például nem kell aggódni, hogy a tengerparti nyaralást keresztülhúzza a menstruáció. Mivel elmarad a peteérés, így nem kell félni a váratlan teherbe eséstől, illetve nem kell a védekezésen gondolkodnunk. Valószínűleg a gyermekek is kirepültek már, így több időnk jut magunkra, a hobbinkra, olyan dolgokat valósíthatunk meg, amire eddig nem volt időnk” – tette hozzá a doktor úr.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

A szív- és érrendszeri betegségekkel élők számára a mindennapi élet során különösen fontos az egészségtudatos életmód, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát, és megőrizzék életminőségüket. Az alábbiakban olyan szakértői tanácsokat osztunk meg, amelyek segíthetnek a szív egészségének megőrzésében.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja