SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért szükséges a lelki önvédelem megtanulása fiatalon?

Sümegi Gyula [cikkei] - 2017-08-10
A napi szintű stressz miatt! A fogalom általánosságban vonatkozik a stressz-ingerekre (stresszorok) és a rájuk adott reakciókra. A rövid ideig tartó illetve a hosszú ideig fennálló stressz-helyzetek következményei és a hatásai eltérőek.

A stressz által beindított folyamatok rövid távon a kritikus helyzetből való menekülést segítik. Stressz hatására a szervezet adrenalint, noradrenalint és szteroid hormonokat mobilizál. Az adrenalin és a noradrenalin növeli a vérnyomást, pulzusszámot és a légzésszámot.
Fokozódik az izmok és az agy vérellátottsága. A mellékvesekéreg hormontermelése is megnő, amely befolyásolja az immunrendszer működését és az idegrendszerben egyes neuronok pusztulását okozza.

Ha a stresszor ingerek tartósan kikerülhetetlenül fejtik ki hatásukat, akkor a szervezet reakciója az általános adaptációs szindróma néven elhíresült állapot, mely során megnagyobbodik a mellégvesekéreg és megkisebbednek a nyirokcsomók.

Ilyen stresszhelyzetek pl.: háború, természeti katasztrófa, tűzvész, állásvesztés, közeli hozzátartozó halála miatti gyász, munkahelyi és családi konfliktusok, válás.

A gyerekeket is rengeteg inger éri és köztük nagyon sok olyan van, ami stressz reakciót válthat ki. Nem csak a feladatlapok kitöltése okozhat idegi feszültséget, hanem az érzelmi megküzdések is. Ezek lehetnek pl.: beilleszkedés, kiközösítés, vizsgaidőszakok, megfelelés a szülőknek, iskolának, barátoknak, stb.


A krónikus stressz hatásai:
 

  • Nő a gyulladásos betegségek kialakulásának lehetősége.
  • Az idegrendszerbe a stressz hatására megváltozott működésének következtében idegen organizmusok (baktériumok, vírusok, gomba) kerülhetnek.
  • Csökken a szervezetben a B- és T-limfociták száma és ezáltal az immun-válasz készség is. Tehát könnyebben megbetegedhetünk (ez megnyilvánulhat a száj környéki herpeszek révén is).
  • Autoimmun betegséget (a túlzott pajzsmirigyműködés bizonyos formája, ill. egyes cukorbetegségek) okozhat.
  • Nem kizárt, hogy szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásában is.

Fiatal korban jó, ha megtanuljuk, hogy hogyan védhetjük meg magukat a stressz okozta hatásokkal szemben. Egy hatékony relaxációs technika (KOMPLEMENTER HIPNÓZIS, agykontrol, meditációs gyakorlatok, bármelyik olyan technika, ami a test és a lélek relaxációját idézi elő) segít feszültségmentesíteni. Megtanulható általa a nyugalom megőrzése.
A helyes légzéstechnika nagymértékben hozzájárul az immunrendszerünk erősítéséhez, és a sejtek megfelelő működéséhez. A felgyülemlett negatív érzelmi töltés levezetését követően a nyugodt, mély, pihentető alvás biztosítja a szervezet megfelelő működését és fejlődését. Ez az egyik feltétele, hogy frissen és magabiztosan vághassunk bele a holnapba.

Fotó: KokomoCole / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja