Miért szükséges a lelki önvédelem megtanulása fiatalon?
A stressz által beindított folyamatok rövid távon a kritikus helyzetből való menekülést segítik. Stressz hatására a szervezet adrenalint, noradrenalint és szteroid hormonokat mobilizál. Az adrenalin és a noradrenalin növeli a vérnyomást, pulzusszámot és a légzésszámot.
Fokozódik az izmok és az agy vérellátottsága. A mellékvesekéreg hormontermelése is megnő, amely befolyásolja az immunrendszer működését és az idegrendszerben egyes neuronok pusztulását okozza.
Ha a stresszor ingerek tartósan kikerülhetetlenül fejtik ki hatásukat, akkor a szervezet reakciója az általános adaptációs szindróma néven elhíresült állapot, mely során megnagyobbodik a mellégvesekéreg és megkisebbednek a nyirokcsomók.
Ilyen stresszhelyzetek pl.: háború, természeti katasztrófa, tűzvész, állásvesztés, közeli hozzátartozó halála miatti gyász, munkahelyi és családi konfliktusok, válás.
A gyerekeket is rengeteg inger éri és köztük nagyon sok olyan van, ami stressz reakciót válthat ki. Nem csak a feladatlapok kitöltése okozhat idegi feszültséget, hanem az érzelmi megküzdések is. Ezek lehetnek pl.: beilleszkedés, kiközösítés, vizsgaidőszakok, megfelelés a szülőknek, iskolának, barátoknak, stb.
A krónikus stressz hatásai:
- Nő a gyulladásos betegségek kialakulásának lehetősége.
- Az idegrendszerbe a stressz hatására megváltozott működésének következtében idegen organizmusok (baktériumok, vírusok, gomba) kerülhetnek.
- Csökken a szervezetben a B- és T-limfociták száma és ezáltal az immun-válasz készség is. Tehát könnyebben megbetegedhetünk (ez megnyilvánulhat a száj környéki herpeszek révén is).
- Autoimmun betegséget (a túlzott pajzsmirigyműködés bizonyos formája, ill. egyes cukorbetegségek) okozhat.
- Nem kizárt, hogy szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásában is.
Fiatal korban jó, ha megtanuljuk, hogy hogyan védhetjük meg magukat a stressz okozta hatásokkal szemben. Egy hatékony relaxációs technika (KOMPLEMENTER HIPNÓZIS, agykontrol, meditációs gyakorlatok, bármelyik olyan technika, ami a test és a lélek relaxációját idézi elő) segít feszültségmentesíteni. Megtanulható általa a nyugalom megőrzése.
A helyes légzéstechnika nagymértékben hozzájárul az immunrendszerünk erősítéséhez, és a sejtek megfelelő működéséhez. A felgyülemlett negatív érzelmi töltés levezetését követően a nyugodt, mély, pihentető alvás biztosítja a szervezet megfelelő működését és fejlődését. Ez az egyik feltétele, hogy frissen és magabiztosan vághassunk bele a holnapba.
Fotó: KokomoCole / pixabay
Közösségi hozzászólások: