SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Görcsös menstuáció? Mivel segíthetünk tinédzser lányunknak és magunknak?

Családinet [cikkei] - 2017-07-31
 [X]

A fájdalmas menstruáció valahogy a köztudatban nem számít orvosi problémának, régen mint a női lét "keresztjét" viselték, otthon kezelgették. Nem véletlenül van annyi népi gyógymód és otthoni praktika a görcsoldásra.

A görcsös menstruációt a tudomány mai állása szerint a méhen belül, a nyálkahártyában termelődő prosztaglandinnak nevezett hormon, vagy ennek egy bomlásterméke okozza. A leváló méhnyálkahártya sejtjei termelik, hatására a méhizom oxigénellátása csökken, és ez fájdalmas összehúzódásokkal jár.  Ahogy ürül a nyálkahártya a vérzéssel, úgy lesz egyre kisebb a fájdalom. Általában a két első nap a legrosszabb. A magas prosztaglandin szint okozza a menstruáció alatti hasmenést, fejfájást és hányást is.

 

Miért jelentkeznek a menstruációs problémák elsősorban tinédzserkorban, és később a negyvenes években, a preklimax idején?

 

A női ciklus működéséért három  mirigy  felelős. Az agyalapi mirigy, a hypothalamus  és a petefészkek.

Női ciklus

A petefészkek termelik a női ivarsejteket, és az ösztrogén és progeszteron hormonokat. Születéstől nyugalomban vannak, majd az agyalapi mirigyben termelődő hormonok (FSH és LH) hatására indul meg a hormon és ivarsejt-termelés. A ciklus első 12 napjában az ösztrogén hormonok mennyisége nő, a méh nyálkahártyája növekszik. Az ösztrogén hatására jön létre az ovuláció, azaz egy tüsző érése és kiszabadulása. A peteérés után visszamaradt tüszőben kialakuló új sejtek termelik a sárgatest hormonokat. A progeszteron hormon szerepe a méh nyálkahártyájának előkészítése a petesejt befogadására. Progeszteron hatására a nyálkahártya vastagodása megáll. Közben csökken az ösztrogén hormonok mennyisége, ez a menstruáció alatt a legkevesebb. Ha nem termékenyül meg pete, a méh nyálkahártyája leválik, és a hüvelyen keresztül távozik. Ez a menstruáció.

A menstruációt sokféle tényező befolyásolhatja. Szorongás, stressz, bánat, utazás, egy felfázás, vagy egy betegség is megváltoztathatja a kényes hormonális egyensúlyt. A stressz az egyik legnagyobb hormongyilkos, a kortizol nevű stresszhormon gátolja a progeszteron képződését.  Hatással van az étkezés és a mozgás is a hormonok egyensúlyára. Tinédzserkorban és klimax előtt sok olyan hónap van, amikor nem képződik tüsző, és a sárgatest hormon mennyisége csökken. Ilyenkor borul a hormonegyensúly, erősebb lehet a vérzés. Az ösztrogén túlsúlya felelős áltlában a PMS-ért, azaz a menzesz előtti tünetegyüttesért is.

 

Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?

 

A helyi meleg legtöbbször jó hatású. Ez lehet melegvizes palack, de akár egy gyapjúsál is a derék köré kötözve. Ha tehetjük, mozogjunk. Ilyenkor a legjobb a séta, vagy a jóga. A jógában a szfinx és a híd pozíciókat javasolják.

 

Milyen homeopátiás alapanyagok segíthetnek görcsös menstruáció esetén?

 

Görcsoldó koktél

Görcsoldó koktélok:

Magnesia phosphorica - Colocynthis - Chamomilla - szinte elviselhetetlen fájdalom

Magnesia phosphorica - Colocynthis - Cimicifuga - ahogy nő a vérzés mennyisége, úgy erősödik a fájdalom
 
Az alap koktélhoz a tünetek szerint adjunk:

Ipecacuahna-t , ha hányás és állandó hányinger jellemző.

Belladonna-t, ha láz, vagy piros arc, forró test, hideg végtagok, érzetre forró vér kísérik a görcsöt.

Arnica-t, ha a vérzés nagyon erős.

Nux vomica-t, ha hasmenés is van, állandó ingerrel.

Veratrum album-ot, ha hányás, hasmenés és ájulás-szerű érzés együtt jelentkezik.

Ignatia-t, ha nehéz lelki időszakban jelentkezik a görcsös menzesz.

Az erős görcsöket okozhatja gyulladás, ciszta vagy nyálkahártya rendellenesség is, ezeket mindig érdemes kizárni!

Töltsd le az ingyenes e-könyvet a női problémák, menstruáció, PMS természetes kezeléséről!

Forrás: homeomami.hu

indexkép: B-D-S / BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja