SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudnivalók a szteroid orrspray használatáról

Családinet [cikkei] - 2016-03-18
A helyileg ható készítmények a teljes pollenszezonban, hosszú távon is biztonsággal használhatóak, hatékonyan kezelik a szénanátha tüneteit. Gyakran önmagukban is hatásosak, vagy kombinációban biztosítják a tünetmentességet. Mivel fontos a megfelelő készítmény helyes megválasztása és alkalmazása, ezért csak orvosi javaslatra használhatók.

Hosszú távon is biztonságos

A náthaszezonban jól bevált nyálkahártya lohasztó orrcseppek, orrspray-k használata csak rövid távon, általában egy hétig javasolt. Ezek az orrnyálkahártyában található ereket összehúzzák, így csökkentik az orrdugulást. Az előírt használati időn túli alkalmazásuk viszont nem javasolt, mert akár tartós orrdugulást is előidézhetnek, és károsíthatják a nyálkahártyát – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A szteroid tartalmú orrspray-k esetében azonban ilyen mellékhatással nem kell számolni. „A szteroid szó elsőre sokak számára ijesztően hangzik, pedig a hatóanyagok felszívódása helyileg, az orrban történik, ezért ezek a készítmények hosszú távon is biztonsággal alkalmazhatók.”


Milyen tünetekre jó a szteroid orrspray?

A kortikoszteroidokként is ismert szteroid tartalmú orrspay-k gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal mérséklik a duzzanatot és az irritációt az orrban, enyhítik az orrdugulást és orrfolyást. A szénanátha tünetei mellett használhatjuk az egész éven át tartó – például poratka – allergia tünetei ellen is, de tartós orrnyálkahártya-gyulladás (nem allergiás rhinitis), vagy orrmelléküreg gyulladás, orrpolip kezelésében is alkalmazhatók.


Hogyan használjuk, ha bedugult az orrunk?

Az orrspray használata előtt fújjuk ki az orrunkat, a fejünket hajtsuk kissé előre, majd a függőlegesen tartott spray-t használjuk az előírt mennyiségben. Egyszerre csak az egyik orrnyílásba permetezzünk, a másikat fogjuk be. A befújás során lélegezzünk az orrunkon keresztül, hogy a hatóanyagok az orr belsejébe juthassanak. Ismételjük meg a műveletet a másik orrnyílásban is. Előfordulhat, hogy az orr annyira bedugul, hogy egyáltalán nem kapunk az orrunkon levegőt, így viszont nem tudjuk megfelelően használni a készítményt. Ebben az esetben tanácsos orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppet is használni a művelet előtt, ám ne feledjük, hogy ez legfeljebb egy hétig javasolt. Ha az orrdugulás egy – két hét elteltével sem szűnik, keressük fel kezelőorvosunkat, hogy más, hosszú távon is alkalmazható terápiát javasoljon.


Akkor hat, ha időben használjuk

A nagymértékű orrdugulást szezonális allergia esetén az is okozhatja, ha nem a megfelelő időben kezdtük el a szteroid orrspray használatát. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ezek a készítmények nagyjából egy hét használat után kezdik el kifejteni a hatásukat. Amennyiben tehát valaki akkor kezdi használni, amikor az allergén pollen már nagyobb mennyiségben jelen van a levegőben, akkor kezdetben számíthat erősödő tünetekre, így orrdugulásra is. „Ha tudjuk, hogy a növény, amire allergiásak vagyunk, melyik hónapban virágzik, kövessük nyomon az aktuális pollenjelentést, hogy időben elkezdhessük a készítmény használatát” – tanácsolja a doktornő.


Milyen mellékhatásokra számítsunk?

A készítmények nagyon ritkán okoznak mellékhatásokat. Mivel a felszívódásuk a használat helyén, az orrban történik, a mellékhatások is általában itt jelentkeznek: orrszárazság, orrvérzés előfordulhat. Ilyenkor néhány napra függesszük fel a készítmény használatát, majd később próbáljuk újra.  A nyálkahártya kiszáradását megelőzhetjük rendszeres sós vizes orröblítéssel, mindig a szteroid tartalmú spray előtt alkalmazva, vagy esténként recept nélkül kapható orrolaj becseppentésével.

A szteroidos orrspray használata előtt mindenképp kérjük ki orvosunk véleményét, ha a közelmúltban esetünk át orrműtéten, várandósság, szoptatás időszakában, vagy krónikus betegség esetén.

Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: samotrebizan / 123RF Stock fotó

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja