SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudnivalók a szteroid orrspray használatáról

Családinet [cikkei] - 2016-03-18
A helyileg ható készítmények a teljes pollenszezonban, hosszú távon is biztonsággal használhatóak, hatékonyan kezelik a szénanátha tüneteit. Gyakran önmagukban is hatásosak, vagy kombinációban biztosítják a tünetmentességet. Mivel fontos a megfelelő készítmény helyes megválasztása és alkalmazása, ezért csak orvosi javaslatra használhatók.
Tudnivalók a szteroid orrspray használatáról

Hosszú távon is biztonságos

A náthaszezonban jól bevált nyálkahártya lohasztó orrcseppek, orrspray-k használata csak rövid távon, általában egy hétig javasolt. Ezek az orrnyálkahártyában található ereket összehúzzák, így csökkentik az orrdugulást. Az előírt használati időn túli alkalmazásuk viszont nem javasolt, mert akár tartós orrdugulást is előidézhetnek, és károsíthatják a nyálkahártyát – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A szteroid tartalmú orrspray-k esetében azonban ilyen mellékhatással nem kell számolni. „A szteroid szó elsőre sokak számára ijesztően hangzik, pedig a hatóanyagok felszívódása helyileg, az orrban történik, ezért ezek a készítmények hosszú távon is biztonsággal alkalmazhatók.”


Milyen tünetekre jó a szteroid orrspray?

A kortikoszteroidokként is ismert szteroid tartalmú orrspay-k gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal mérséklik a duzzanatot és az irritációt az orrban, enyhítik az orrdugulást és orrfolyást. A szénanátha tünetei mellett használhatjuk az egész éven át tartó – például poratka – allergia tünetei ellen is, de tartós orrnyálkahártya-gyulladás (nem allergiás rhinitis), vagy orrmelléküreg gyulladás, orrpolip kezelésében is alkalmazhatók.


Hogyan használjuk, ha bedugult az orrunk?

Az orrspray használata előtt fújjuk ki az orrunkat, a fejünket hajtsuk kissé előre, majd a függőlegesen tartott spray-t használjuk az előírt mennyiségben. Egyszerre csak az egyik orrnyílásba permetezzünk, a másikat fogjuk be. A befújás során lélegezzünk az orrunkon keresztül, hogy a hatóanyagok az orr belsejébe juthassanak. Ismételjük meg a műveletet a másik orrnyílásban is. Előfordulhat, hogy az orr annyira bedugul, hogy egyáltalán nem kapunk az orrunkon levegőt, így viszont nem tudjuk megfelelően használni a készítményt. Ebben az esetben tanácsos orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppet is használni a művelet előtt, ám ne feledjük, hogy ez legfeljebb egy hétig javasolt. Ha az orrdugulás egy – két hét elteltével sem szűnik, keressük fel kezelőorvosunkat, hogy más, hosszú távon is alkalmazható terápiát javasoljon.


Akkor hat, ha időben használjuk

A nagymértékű orrdugulást szezonális allergia esetén az is okozhatja, ha nem a megfelelő időben kezdtük el a szteroid orrspray használatát. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ezek a készítmények nagyjából egy hét használat után kezdik el kifejteni a hatásukat. Amennyiben tehát valaki akkor kezdi használni, amikor az allergén pollen már nagyobb mennyiségben jelen van a levegőben, akkor kezdetben számíthat erősödő tünetekre, így orrdugulásra is. „Ha tudjuk, hogy a növény, amire allergiásak vagyunk, melyik hónapban virágzik, kövessük nyomon az aktuális pollenjelentést, hogy időben elkezdhessük a készítmény használatát” – tanácsolja a doktornő.


Milyen mellékhatásokra számítsunk?

A készítmények nagyon ritkán okoznak mellékhatásokat. Mivel a felszívódásuk a használat helyén, az orrban történik, a mellékhatások is általában itt jelentkeznek: orrszárazság, orrvérzés előfordulhat. Ilyenkor néhány napra függesszük fel a készítmény használatát, majd később próbáljuk újra.  A nyálkahártya kiszáradását megelőzhetjük rendszeres sós vizes orröblítéssel, mindig a szteroid tartalmú spray előtt alkalmazva, vagy esténként recept nélkül kapható orrolaj becseppentésével.

A szteroidos orrspray használata előtt mindenképp kérjük ki orvosunk véleményét, ha a közelmúltban esetünk át orrműtéten, várandósság, szoptatás időszakában, vagy krónikus betegség esetén.

Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: samotrebizan / 123RF Stock fotó

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja