SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rendszeres testmozgással az emlőrák is megelőzhető

Családinet [cikkei] - 2015-05-22
Bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgás nem csupán a hangulatunkra van pozitív hatással, de számos betegség megelőzésében, illetve kezelésében is nagy szerepet játszik. Nemrégiben megjelent kutatások szerint az inzulinszint csökkentése által az emlőrák kialakulásának kockázatát is lényegesen lecsökkenti. Hogy pontosan hogyan, arról Pancsó Gergelyt, a Budai Endokrinközpont testnevelő-edzőjét kérdeztük.

Menopauza után jelentősen megnő a mellrák kialakulásának esélye a nők körében, ami napjainkban egyre több áldozatot szed. Éppen ezért egy bizonyos kor után (40 év felett) érdemes évente mellrákszűrésen részt venniük a hölgyeknek, hiszen a betegség mielőbbi felismerése kulcsfontosságú a kezelés sikeres kimenetelét illetően. Bár korai stádiumban az állapot jó esélyekkel gyógyítható, ám ennek ellenére a megelőzésére legalább akkora hangsúlyt kellene fektetni, mint a terápiájára.
 

A mozgás és az emlőrák kapcsolata

A mozgás emlőrák-megelőző hatásának mibenléte több pilléren nyugszik, melyek együttesen és külön-külön is csökkentik a betegség kialakulásának kockázatát. Az egyik, hogy a rendszeres edzéssel csökken a test zsírtartalma, mely alacsonyabb ösztrogénszintet eredményezhet. Ennek a női nemi hormonnak zsír jelenlétében ugyanis magasabb az értéke, ami elősegíti a rákos sejtek megjelenését és növekedését.

Ezen kívül az immunrendszer erősítése által a szervezet hatékonyabban tud harcolni az állapottal szemben, valamint segít semlegesíteni a káros szabadgyököket. 

A mozgás továbbá jelentős változásokat eredményez az inzulinszintben, melynek magas értékeit a kutatók összefüggésbe hozták a mellrák kialakulásával. A sport ugyanis segít abban, hogy a glükóz a sejtekbe kerüljön, méghozzá kevesebb inzulin felhasználásával, hiszen a rendszeres edzés növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét.

Az Észak- Karolinai Egyetem kutatói szerint a cél érdekében természetesen senkinek sem kell túlhajszolnia magát. A vizsgálatukból kiderült, hogy heti 10-19 órás edzéssel akár 30 százalékos kockázatcsökkenés várható - bár egyes kutatások szerint már heti 3,5 óra sportolással is csökken a daganat kialakulásának esélye.
 

Minden kezdet nehéz

A szakemberek egyöntetű véleménye, hogy a mozgást bármikor el lehet kezdeni, nem csupán fiatalabb korban, hiszen egészségügyi hatásai minden korosztálynál érvényesülnek.

Pancsó Gergely, a Budai Endokrinközpont testnevelő-edzője szerint amennyiben valaki hosszabbidőn át nem sportolt, úgy a mozgás elkezdésekor érdemes szakember segítségét kérnie - főleg túlsúly esetén -, hogy az esetleges sérüléseket el lehessen kerülni, illetve, hogy személyre szabott edzéstervet lehessen összeállítani. Fontos, hogy ne csupán kardió edzéseket végezzünk, hanem izomtömeget is növeljünk, hiszen az izom képes közvetlenül felvenni a glükózt, inzulin felhasználása nélkül. 

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja