SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kosz segíthet az allergia és az asztma megelőzésében?

Családinet [cikkei] - 2014-08-15
Azok a gyerekek, akik életük első évében érintkeznek különböző, a háztartásokban előforduló baktériumokkal, csótány allergénekkel, rágcsálók, illetve háziállatok bőr darabkáival, kisebb eséllyel lesznek asztmások vagy allergiások, mint azok, akik nem - mutat rá egy kísérlet, amelyet a Johns Hopkins Children’s Center és más intézmények kutatói végeztek.

Egy korábbi vizsgálat azt derítette ki, hogy azok között a gyerekek között, akik vidéken, farmokon nőttek fel alacsonyabb az allergiás, illetve asztmás megbetegedések száma. Ezt azzal magyarázták, hogy ott a gyerekek folyamatosan ki vannak téve a talajban található mikroorganizmusoknak.

Egy másik kutatás szerint azoknál a gyerekeknél, akik a városokban élnek és folyamatosan kapcsolatba kerülnek csótány, illetve egér allergénekkel és egyéb szennyező anyagokkal, azok nagyobb eséllyel lesznek asztmások.

A mostani vizsgálat azonban arra a meglepő következtetésre jutott, hogy ez utóbbi nem feltétlenül van így. Ha a gyerekek egy éves korukig találkoznak ezekkel az allergénekkel és baktériumokkal, akkor azok egyfajta védő hatást fejtenek ki a kicsik szervezetében. Ám ez a védelem kizárólag egy éves korig alakulhat ki, később már sajnos nem működik.

A vizsgálatban 467 újszülött vett részt Baltimore-ból, Bostonból, New Yorkból és St. Louisból. A kutatás úgy zajlott, hogy a tudósok ellátogattak a résztvevők házába és mintákat vettek onnan. Vizsgálták a csecsemők környezetében lévő allergének szintjét és típusát, majd az újszülötteket is tesztelték allergiával és asztmával kapcsolatban. A tudósok 3 évig követték az alanyokat.

A kutatás végén azt állapították meg, hogy nemcsak az számít, hogy a babák még 1 éves koruk előtt találkozzanak a különböző baktériumokkal és allergénekkel, hanem az is, hogy mennyivel érintkeznek. Azok a gyerekek, akik kapcsolatban álltak az összes vizsgált allergénnel nagyobb védelemnek vannak kitéve 3 éves korukra, mint azok a társaik, akik csak egy-két, vagy 0 allergénnel találkoztak. Ennek köszönhetően náluk sokkal kisebb az esély az allergiára és az asztmára.

A Journal of Allergy and Clinical Immunology is kommentálta a kutatás eredményét egy cikkel, amelyben rávilágítottak arra, hogy azért lehet a baktériumokkal és bizonyos allergénekkel való korai találkozás védelmező hatású, mert ezek átformálják az immunrendszer válaszait.

Robert Wood, a kutatás szerzője és a Johns Hoppkins Children’s Center allergológiai osztályának vezetője azt mondta, hogy a vizsgálatukból kiderül, hogy az első találkozás időpontja kritikus lehet. Ez pedig nemcsak azért fontos, mert ilyenkor formálódnak az egyes immunválaszok, hanem azért is, mert a baktériumok és az allergének fontos szerepet játszanak az immunrendszer stimulálásában és működésének kialakításában.


Forrás: hub.jhu.edu
Kép: Wikipedia Commons
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja