SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A lázról és a lázcsillapításról

Családinet [cikkei] - 2014-06-25
Általában 36,5 - 37,2°C között normálisnak tekinthető a testhőmérséklet, ha beszámítjuk, hogy a testhőmérséklet átlagos napi ingadozása 0,5°C. Ekkora eltérés van a normális hajnali és az esti értékek között.
A lázról és a lázcsillapításról

A normális testhőmérséklet és a láz

Általában 36,5 - 37,2°C között normálisnak tekinthető a testhőmérséklet, ha beszámítjuk, hogy a testhőmérséklet átlagos napi ingadozása 0,5°C. Ekkora eltérés van a normális hajnali és az esti értékek között.

A testhőmérséklet fizikai aktivitást követően - sírás, játék, szaladgálás - is magasabb lehet. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a mérés helyéből származó eltéréseket sem! Pl. a végbélben, fülben, szájban mért hőmérséklet ("maghőmérséklet") 0,5°C-kal magasabb, mint a hónaljban mért érték ("köpenyhőmérséklet").
 
Hogyan mérjünk lázat?
 
Többféle lázmérő van forgalomban, amelyek használat és leolvasás szempontjából is különböznek.
Még ma is legelterjedtebbek a higanyos hőmérők. A pontos leolvasáshoz elengedhetetlen, hogy jól lássuk a higanyszálat. Használat előtt mindig ellenőrizni kell, hogy leráztuk-e a hőmérőt.
A digitális lázmérőkön jól olvasható kijelző van, a mérés időtartama is rövidebb, ezek a lázmérők is igen pontosak.
A homlokra helyezhető "műanyag tapasz" nem elég pontos, csak tájékozódásra alkalmas.
A "fül-hőmérő" segítségével a hallójáratban mérjük a testhőmérsékletet, de ez a készülék igen drága.

Csecsemők, kisdedek esetén a lázmérés legbiztosabb módja a végbélben való hőmérőzés. Fektessük a gyermeket a hátára, és emeljük fel a lábát a sarkánál fogva. Kenjük be vékonyan a lázmérő végét popsi krémmel, és helyezzük be a lázmérőt a végbélnyílásba kb. 2-2,5 cm mélyen. 2-3 percig tartsuk bent, ill. figyeljük a higanyszál mozgását. Végbélben mérve a lázat, mivel az úgynevezett maghőmérsékletet mérjük 0,5°C magasabb értéket kapunk, mint hónaljban mérve. Nagyobb gyermek lázát hónaljban is mérhetjük, óvodás kortól ez az általánosabb. Figyeljünk arra, hogy a lázmérő nehogy elcsússzon, illetve a gyermek hónalját összeszorítva tartsa. A hallójáratban való lázméréssel is találkozhatunk, elsősorban orvosi rendelőkben. Helyes használat esetén gyorsan és pontosan mérhetünk lázat. Magyarországon nem terjedt el a szájban, nyelv alatti lázmérés módszere.
 
Mi a láz?

A láz nem betegség, mindig csak tünet. Ám, azt is fontos tudni, hogy a láz önmagában nem perdöntő. Lehet, hogy a gyermek komoly beteg, pedig nincs láza, és fordítva: magas a láza, mégsem súlyos beteg. A testhőmérséklet emelkedése a szervezet legfontosabb védekező válaszreakciója a kórokozókkal - baktériumokkal, vírusokkal, stb.- szemben, ilyenkor ugyanis fokozódik a szervezet védelmét biztosító immunanyagok termelődése. Bár a lázat gyógyító hatású folyamatnak is tekinthetjük, nem szabad elfelejteni, hogy a tartósan magas láz megterheli a szervezetet, ezért a magas, vagy elhúzódó lázat csillapítani kell.
 
Lázcsillapítás gyógyszer nélkül

A fizikális lázcsillapítás a hőelvonás fizikai jelenségén alapszik. A hőelvonásra épülő módszereknek két válfaja ismert.

  1. Hűtőborogatás (priznic): egy lepedőt, vagy textilpelenkát langyos, állott vízzel átnedvesítünk, s azzal a beteg egész testét (nyaktól lefelé) becsavarjuk. Amint a borogatás átmelegszik, cseréljük le! (Ezt a műveletet 2-3 alkalommal érdemes elvégezni). A hűtőborogatást követően vékony, jól szellőző pamutruhát adjunk a gyermekre és könnyű, vékony takaróval takarjuk be, hogy ne akadályozzuk a test hőleadását.
     
  2. Hűtőfürdő: Engedjünk a kádba fürdővizet, amelynek hőmérséklete megegyezik a lázas beteg testhőmérsékletével. Ültessük bele a gyermeket, a víz a mellkasáig érjen! Hidegvíz hozzáadásával fokozatosan hűtsük le a fürdővizet 28-31°C-ra. A gyermek kb. 8-10 percig ebben a vízben tartózkodjék. Ezt követően törüljük szárazra, és az előbb leírtakhoz hasonlóan adjunk rá pamut ruhát.

Lázcsillapítás

Lázcsillapítónak minden háztartásban lennie kell. Ma már lázcsillapítók vonatkozásában is inkább a bőség zavarától szenvedünk. Többféle hatóanyag-tartalmú lázcsillapító kapható, de figyelnünk kell arra is, hogy ugyanaz a hatóanyag-tartalmú gyógyszer, különböző néven is forgalomban lehet. A gyermek-háziorvos véleményét kérjük ki mikor, milyen adagban adjuk a lázcsillapítót. A gyermek növekedésével a lázcsillapítás formája, és adagja is változik. Gyakori hiba, hogy a csecsemőkorban felírt alacsony hatóanyag-tartalmú lázcsillapítót kapja az idősebb gyermek. Ebben az esetben nem kell csodálkozni, ha a lázcsillapító "hatástalan", nem megy le a gyermek láza.

Ügyeljünk arra, hogy lázas megbetegedés során a gyermek sok folyadékot fogyasszon, ezért sokszor kínáljuk meg teával, gyümölcslével. Lázas megbetegedés esetén ugyanis a folyadékigény nagyobb. A betegség alatt sok gyermek étvágytalanabb. Ilyenkor ne erőltessük az evést, hiszen ha egy - két napig alig eszik valamit, de a folyadékbevitel jó, nem történik semmi baj.

Gyakori kérdések

- Mit tegyek, ha csak hőemelkedés van?

Ha csak hőemelkedés van, akkor kb. 15-20 perc múlva érdemes újra megmérni, nem emelkedett-e tovább, ha láz lett belőle, csillapítani kell.

- Mire utal a hőemelkedés és mire a láz?

A hőemelkedés és a láz azonos tünet különböző fokozatai, általában a szervezetben zajló gyulladásra utalnak.

- Kell-e csillapítani vagy sem?

38°C felett szükséges csillapítani, ha nem túl magas, vagyis kisebb 39°C-nál, akkor a legtöbb esetben elegendő a gyógyszer, ám 39°C fölötti testhőmérséklet esetén a gyógyszer bevétele után rögtön ajánlatos megkezdeni a hűtést is, fürdő vagy borogatás formájában. A fürdő és a borogatás egyaránt hatásos, azt célszerű választani, amelyiket a gyerek jobban tolerálja.

- Mire utalhat, ha csak reggel van hőemelkedés, vagy csak mindig délután?

A fertőzés okozta lázas betegségek sajátja, hogy a láz általában délután-este-éjjel jelentkezik. Ez persze nem törvényszerű, általában nincs különösebb jelentősége annak, hogy melyik napszakban lázas a gyermek.

- Melyik az a hőemelkedés vagy láz, amit otthon kell kikúrálni, és melyik, amivel orvoshoz kell fordulni?

Orvoshoz kell fordulni, ha 1 hónapnál fiatalabb a csecsemő, láz esetén meg kell kezdeni a csillapítást és azonnal orvoshoz kell fordulni.
Idősebb életkorban, ha a láz könnyen csillapítható és a gyermek jól van, nem szükséges azonnali orvosi vizsgálat, elegendő, ha másnap látja a háziorvosa.
Ha a gyermeknek a láz mellett egyéb tünete (pl. erős köhögés, nehezített légzés, ismétlődő hányás, nagy mennyiségű hasmenés) is van, vagy bágyadt, elesett állapotú, illetve ha a láz 4-5 napnál tovább tart, mindenképpen szükséges az orvosi vizsgálat.

A lázcsillapító szerekről

Mikor adjunk?

38°C feletti testhőmérséklet esetén (tehát, ha a végbélben 38,5°C, vagy ennél magasabb értéket mérünk).

Milyen fajtát használjunk?
A lázcsillapítóknak többféle formája létezik:

  • A végbélkúpokat a legkisebbeknek adjuk, kb. óvodáskorig.
  • A szirupokat is használhatjuk már általában 3 hónapos kortól.
  • A tablettákat tapasztalat szerint már a kisiskolások is le tudják nyelni, de a lázcsillapító tabletták szét is törhetők.

Mit és mennyit?

Az alábbi táblázatból kiderül, hogy milyen korú és testsúlyú gyermeknek milyen gyógyszerből mennyit adhatunk alkalmanként.
Fontos tudni, hogy a különböző nevű készítmények hatóanyaga sok esetben azonos, ennek ismerete lényeges a véletlen gyógyszermérgezések, túladagolások elkerülése érdekében.
A táblázatban az azonos sorban szereplő gyógyszerek esetében azonos a hatóanyag.

Ugyanazon sorban szereplő gyógyszert leghamarabb 6 óra múlva adhatunk újra.

Ha ennél gyakoribb gyógyszeradásra van szükség a gyorsan visszatérő láz miatt, akkor másfajta hatóanyagú készítményt kapjon a gyermek (másik sorból válasszunk).
Kétféle gyógyszer kombinált használata, kiegészítve a korábban leírt hűtőfürdő vagy hűtőborogatás alkalmazásával, általában a legmagasabb láz esetében is hatásos. Ebben az esetben a gyermek 3 óránként is kaphat gyógyszert, felváltva a kétféle hatóanyagtartalmút, 6-6 óránként.
 
Az alább felsorolt gyógyszerek közül a vastagbetűvel kiemelt készítmények receptkötelesek.

Életkor Gyógyszerek
(soronként és gyógyszerenként maximum naponta 3x)
0-3 hónap (kb. 5 kg-ig)

Germicid 1/2 kúp

3-12 hónap (kb. 6-10 kg)

Germicid 1 kúp / Supp. noraminophenazoni 100 mg-os 1 kúp / Supp. antipyreticum pro infante 1 kúp
Mexalen 125 mg-os 1 kúp / Panadol szirup 4-6 ml
Nurofen 60 mg-os 1 kúp / Nurofen szirup 3-4 ml
Cataflam 6-10 csepp

1-3 év (kb. 10-15 kg)

Supp. antipyreticum pro parvulo 1 kúp
Mexalen 250 mg-os 1 kúp / Panadol szirup 6-10 ml
Nurofen szirup 4-6 ml
Cataflam 10-15 csepp

3-6 év (kb. 15-20 kg)

Supp. noraminophenazoni 200 mg-os 1 kúp
Panadol szirup 10-14 ml
Nurofen 125 mg-os 1 kúp/Nurofen szirup 6-8 ml
Cataflam 15-20 csepp

6-10 év (kb. 20-30 kg)

Algopyrin tabletta 500 mg-os 1/2
Rubophen (Mexalen) 500 mg-os 1/2 tabletta/Panadol szirup 14-18 ml
Nurofen szirup 8-12 ml
Cataflam 20-30 csepp

10-14 év (kb. 30-40 kg)    

Algopyrin tabletta 500 mg-os 3/4
Rubophen (Mexalen) 500 mg-os 3/4 tabletta/Panadol szirup 18-24 ml
Nurofen szirup 12-16 ml


Mi a lázgörcs?

A lázgörcs - a gyermekkori görcsös állapotok leggyakoribb formája- a gyermek hirtelen felszökő láza esetén lép fel. A lázgörcs kisdedkorban a leggyakoribb. Ugyanis csecsemő-, és kisdedkorban az idegrendszer még éretlen, és a láz felszökésekor beállt hirtelen hőmérsékletváltozáskor fokozott görcskészség léphet fel.

A gyermekek kb. 4-5 %-a ötéves koráig átél egy lázgörcsöt. Ez leggyakrabban egyszer fordul elő. A görcsök akkor lépnek fel, amikor a betegség kezdetén a láz gyorsan igen magasra 39-40°C felszökik. A gyermek hirtelen elveszíti eszméletét, teste elernyed, vagy megfeszül, az izmok rángatózni kezdenek, amely az egész testre is kiterjedhet. A szemek fennakadnak, szájából nyál folyik. A görcs általában néhány perc alatt szűnik, de minden esetben szükséges orvosi vizsgálat, sok esetben kórházi felvétel, megfigyelés, kivizsgálás is.

Mit tegyünk otthon lázgörcs észlelése esetén? Fontos hogy amennyire lehet, őrizzük meg nyugalmunkat, a gyermeket fektessük oldalra, és védjük az esetleges sérülésektől. Ha nagyrohama - rángógörcse - van, próbáljunk egy összehajtott zsebkendőt oldalról a fogai közé csúsztatni, nehogy megharapja a nyelvét. Ruháit lazítsuk meg. A görcsroham alatt figyeljük a gyermek légzését, színét. Ugyanis súlyosabb esetben, hosszabb görcsroham esetén, rövid ideig tartó légzéskimaradás is bekövetkezhet, illetve a gyermek elsápadhat, leszürkülhet. Ha már volt a gyermekének lázgörcse, akkor minden hurutos, lázas megbetegedés kapcsán rendszeresen, naponta többször mérje a lázát. A lázcsillapító kúpot, vagy szirupot már kb. 38,5°C-os láznál adja be. Az első lázgörcs lezajlása után, vagy lázgörcs hajlamban a gyermekorvos otthonra görcsoldó gyógyszert ír fel, - leggyakrabban végbélbe adható görcsoldó oldatot - amelyet a görcs kezdetén a végbélnyílásba kell nyomni. Mivel a görcsoldót tartalmazó oldat a végbélből nagyon gyorsan felszívódik, így a görcsroham is gyorsan megszűnik. Lázgörcs esetén a fentebb leírt teendők elvégzésével, párhuzamosan értesíteni kell a háziorvost, vagy a mentőket.
 
Dr. Szabolcs Andrea és Dr. Zilahy Mónika

Forrás: Bethesda Gyermekkórház
Fotó: Arztsamui
- FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.
A szerkesztő ajánlja