SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Biztonságosan edzhetsz akkor is, ha cukorbeteg vagy

Családinet [cikkei] - 2014-05-21
A sport nemcsak az egészség megőrzését szolgálja, de fontos szerepet játszik például a cukorbetegség kezelésében is. Saját kényelmüket nehezen feladva, vagy a vércukor ingadozások miatti rosszulléttől tartva, sokan mégsem mernek belekezdeni, pedig létezik megbízható megoldás arra, hogy a cukorbetegek is mozogjanak.

Több mozgás, kevesebb gyógyszer?

A 2-es típusú cukorbetegség kezdeti stádiumában, az étrendi változtatásokat rendszeres mozgással kiegészítve, akár gyógyszeres kezelés nélkül is normalizálható a vércukorszint – mondja dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosa. A mozgás azonban a már gyógyszeres kezelés alatt álló, vagy inzulinra szoruló betegek állapotán is sokat segíthet: hatására rendszerint csökkenthető a vércukor szint, így a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenhet.

Pozitív mellékhatás

A mozgás kedvező hatása abban rejlik, hogy hatékonyan képes csökkenteni a vércukorszintet. Fizikai aktivitás során ugyanis a szervezet saját glükóz raktáraiból biztosítja a megnövekedett energiaszükségletet. Ez történik akkor is, ha csak a busz után futunk, és akkor is, ha például úszunk, vagy kerékpározunk. A közepes intenzitással, hosszabb ideig végzett mozgás alatt akár 20-szor annyi glükózt is felhasználhat a szervezetünk, mint nyugalmi állapotban, a kanapén tévézve, vagy a számítógép előtt ülve.

Kevesen vágnak bele

Kedvező hatása ellenére a betegek többnyire alig, vagy egyáltalán nem mernek mozogni, nem ismerik a rendszeres edzés fontosságát a betegség kezelésében – számol be kedvezőtlen tapasztalatairól dr. Bibok György. A cukorbetegek számára pedig fontos lenne a mozgás, nemcsak a súlyos szövődmények - szív- és érrendszeri betegségek, vese- és idegkárosodás - elkerülésére, de a vércukorszint normalizálásának érdekében is.

Eddz az orvosoddal!

A testmozgás hatására csökken a vércukorszint, ami hosszú távon kedvező hatású, de kezdetben kellemetlen tüneteket is okozhat. Ha a beteg úgy dönt, hogy a korábbihoz képest aktívabb életet szeretne élni, fontos, hogy erről konzultáljon kezelőorvosával. Átalakíthatjuk, újra személyre szabjuk a korábban beállított kezelést annak érdekében, hogy a vércukorszint-ingadozásokat elkerüljük – mondja a Budai Endokrinközpont főorvosa. Ebben nagyszerű támogatást nyújt a telediabetológia, melynek segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból könnyen, közvetlen orvos-beteg találkozó nélkül is áttekinthető és követhető a vércukorszint változása. Ha a beteg megosztja az adatokat a kezelőorvosával, lehetősége nyílik a kezelés nyomon követésére, naprakész módosítására.

Forrás: www.endokrinkozpont.hu
Fotó:
David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja