SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mégsincs Önnek magas vérnyomása? Itt vannak az új értékek

Családinet [cikkei] - 2014-01-06
A magas vérnyomás nem csak Magyarországon, de az egész világon számtalan embert érint. Bár kezelése sok esetben nehézkes, a legújabb iránymutatásokkal talán közelebb kerülhetünk a "néma gyilkos" sikeres terápiájához. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája elmondja, mi mindenre kell figyelni, hogy kordában tarthassa hipertóniáját.

A JAMA (Journal of the American Medical Association) lapban nemrégiben új közlemény jelent meg, melyben friss iránymutatásokkal álltak elő a tudósok a magas vérnyomás kezelése terén. A szakértők hangsúlyozzák, hogy ezek az ajánlások megbízhatóak és bizonyítékokon alapulnak, így ha ezeket az orvosok és a betegek figyelembe veszik, csökkenthető lenne a hipertónia okozta stroke és szívinfarktus kialakulásának esélye.

De hogy mégis mik a legfontosabb újdonságok az eddigiekhez képest?

  • 60 évnél idősebbek esetében a cél a 150/90-es alatti vérnyomás elérése
  • 30-59 kor között a 140/90 alatti érték
  • cukorbetegek és krónikus veseelégtelenségben szenvedők esetében szintén a 140/90 alatti érték elérésére kell törekedni

Az új iránymutatás figyelembe vétele azért is fontos, mert befolyásolhatja az eddigi gyógyszeres kezelést, így meglehet, kevesebb, illetve más készítményre lesz szüksége a betegnek, mint eddig.

Van, ami változatlan

Bár időről időre új iránymutatásokat állítanak össze a tudósok, azonban vannak olyanok, melyek örök érvényűek.

Ilyen például az, hogy ismerje vérnyomása értékét. „Sokan nincsenek azzal tisztában, hogy a hipertóniának leggyakrabban nincs semmiféle tünete, így nem is gondolják, hogy terápiára szorulnának. Éppen ezért érdemes otthon vérnyomásmérőt tartania, hogy képet kaphasson az állapotáról! Viszont amennyiben már fenyegeti önt a „néma gyilkos”, akkor még jobb, ha rendszeresen részt vesz 24 órás vérnyomásmérésen, ami a nap folyamán többször is rögzíti az értéket, így kezelőorvosa tisztában lehet az estleges ingadozásokkal is.”- javasolja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Amennyiben értéke a normál tartományon kívül mozog, mindenképp konzultáljon rendszeresen orvosával, és ne legyintsen a problémára, hiszen kezeletlen esetben olyan súlyos szövődményeket okozhat a hipertónia, mint a stroke vagy a szívinfarktus!

Végül akármilyen készítményt is szed, az iránymutatások szerint fontos, hogy figyeljen oda életmódjára, hiszen ha kerüli a sós, nehéz ételeket, valamint a cigarettát, azzal a gyógyszeres terápia hatékonyságát nagyban növelheti.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
Stoonn - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja