SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Végzetes lehet az anyajegy!

Dr. Pintér Zsolt [cikkei] - 2012-08-28
Évről évre többen szembesülnek vele, hogy a napbarnítottságért túl nagy árat kell fizetni. Az aranybarna bőrszínt legtöbben az egészséggel azonosítjuk, pedig az igazság az, hogy a napozással összefüggésbe hozható, melanomás megbetegedések száma folyamatosan növekszik. Vajon kinek, és mikor érdemes szűrést végeztetnie?

Napjainkban lehetetlen nem olvasni, hallani a témáról: biztonságos napozásról, UV veszélyről, fényvédelemről. Az információ bőség ellenére az elmúlt évtizedekben drámaian megnőtt a veszélye annak, hogy bárki akár a saját bőrén is megtapasztalja a problémát. Védekezésként koránt sem elég kerülni a déli napfényt, illetve magas faktorszámú fényvédőket használni.

„A sugárzás, amely elég koncentrált ahhoz, hogy napégést okozzon, károsítani képes a sejtek DNS-ét is. Nem véletlen, hogy a bőrrák elsősorban a napfénynek leginkább kitett testtájakon, a fej területén, a nyakon, a mellkason, a karokon, a kezeken – nőknél a lábakon is – alakul ki” – mondja Dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyász szakorvosa.


„Bár az interneten találhatunk jó tanácsokat, hogyan ellenőrizzük saját magunk anyajegyeinket, én inkább azt javaslom mindenkinek, szakemberrel végeztesse el a kontrollt” – fűzi hozzá a doktornő – “Az elváltozás sokszor olyan jelentéktelen, hogy szabad szemmel nehéz észrevenni, ám a műszeres vizsgálat, már ebben a stádiumban is kimutathatja a problémát. Mikor a daganatos átalakulástól feltűnően megváltozik az anyajegy vagy új, gyanús folt jelenik meg a bőrön, vérzés, varképződés jelentkezik, az valószínűleg már annak a jele, hogy a rosszindulatú sejtek áttörtek az irhába is. Onnan pedig a vérereken, nyirokrendszeren át tovább terjedhetnek a szervezetben. Mindenki számára biztonságos évente egyszer elvégeztetni az anyajegyszűrést, ám akinek bőrén sok az anyajegy vagy úgynevezett atípusos anyajegyei vannak, inkább félévente keresse fel bőrgyógyászat” – véli Siklós doktornő.

Mi a melanoma?

Azoknak a festéktartalmú sejteknek a rosszindulatú burjánzása, melyeknek egyébként szép aranybarna nyári bőrszínünket is köszönhetjük. A melanoma sajnos rendkívül rosszindulatú daganattípus, bár a bőrből kiinduló daganatos elváltozásoknak mindössze 2-3 %-át alkotja. Már kezdeti fázisban is áttétet adhat a nyirokcsomókba, belső szervekbe, májba, agyba, tüdőbe, csontokba, ezért a későn felismert esetek fele végződik halállal. Korai felismerés esetén azonban ez az arány mindössze tíz százalék.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja