SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mikor kell egy anyajeggyel orvoshoz fordulni?

Családinet [cikkei] - 2023-03-06
 [X]

Az anyajegyek mindannyiunk bőrén megtalálhatóak: már a születésünk pillanatában megjelenhetnek, de a kor előrehaladtával természetes, hogy újabb és újabb anyajegyek alakulnak ki rajtunk. Ezek az esetek többségében ártalmatlan elváltozások, és legfeljebb csak esztétikai problémát jelenthetnek. Az anyajegyekből azonban esetenként akár rosszindulatú daganatok is kialakulhatnak, emiatt a megelőzés céljából is szükségessé válhat, hogy orvoshoz forduljunk velük.

Cikkünkben bemutatjuk, hogy melyek azok a változások, amelyek esetén érdemes akár soron kívüli is szűrővizsgálatot végeztetnünk.

Mi pontosan az anyajegy?

Az anyajegyek a bőrön megjelenő olyan elváltozások, amelyek a környező bőrfelszíntől színükben, textúrájukban eltérnek. Kialakulásuk módja szerint megkülönböztetjük a festékes (pigmentált) anyajegyeket, amelyek a pigmenttermelő sejtek, azaz a melanociták zavara következtében jönnek létre; illetve a vaszkuláris vagy más néven éranyajegyeket, amelyek a bőrben található erek túlnövekedése miatt alakulnak ki.

A legtöbb anyajegy jóindulatú, és legfeljebb esztétikai okokból igényel kezelést. Bizonyos esetekben ugyanakkor az anyajegyek komolyabb mögöttes egészségügyi problémákra is utalhatnak, és különféle rizikófaktorok – így például az UV-sugárzás – hatására bőrrák (melanóma) is kialakulhat belőlük. Emiatt, ha változást észlelünk az anyajegyek megjelenésében, javasolt orvoshoz fordulni, de akár a megelőzés céljából is ajánlott rendszeresen szűrővizsgálatot végeztetni. Az anyajegyszűrés keretében szükségessé válhat a sebészet felkeresése is, ahol a kimetszést követően kerül sor a szövettani vizsgálatra, amelynek segítségével megállapítható, a kimetszett képlet mutat-e rosszindulatú elváltozást.

Az anyajegyek típusai

Az anyajegyeknek alapvetően három fő típusát különböztethetjük meg:

  • A veleszületett anyajegyek (congenitalis naevus) már a születésünkkor is rajtunk lehetnek, de legkésőbb az első életévünkön belül kialakulnak. Méretük az egészen kicsi, 1,5 cm-nél is kisebbtől az óriási felületű, akár a 20 cm-es nagyságot is meghaladóig terjedhet.
  • A szerzett anyajegyek általában a pubertás alatt vagy felnőttkorban jelennek meg. Jellemzően kis méretűek, szabályos alakúak és jól körülhatárolhatóak. Felületük a legtöbbször sima, lapos, színárnyalatuk pedig világos bőrszínű, de akár sötétbarna vagy fekete is lehet.
  • Az atípusos anyajegyek (dysplasticus naevus) szabálytalan formájúak, körvonaluk nem határolódik el élesen a normál bőrfelülettől. Színük egészen változatos lehet: fekete, sötétbarna vagy akár vörös változata is előfordulhat, emellett a pigmenteloszlás sem mindig egyenletes bennük, így pöttyösek vagy foltosak is lehetnek. Az atípusos anyajegyek esetében magasabb a kockázat, hogy rosszindulatú elváltozássá váljanak, ezért az ezekben bekövetkező változásokat fokozottan figyelnünk kell.

Milyen esetekben lehet szükség anyajegyszűrésre?

Az anyajegyeink önellenőrzése során segítséget jelenthet az angol kifejezésekből rövidítése alapján elnevezett ABCDE-szabály, amely meghatározza azokat a kritériumokat, amelyeket érdemes mérlegelnünk:

  • Az A az aszimmetriát jelöli: a rosszindulatú bőrelváltozások jellemzően aszimmetrikusak, szabálytalan alakúak, ezért az ilyen alakváltozásokat mindenképpen ajánlott figyelemmel kísérni.
  • A B a border, azaz a határ rövidítése: árulkodó jel, ha az anyajegy szegélye egyenetlenné válik, illetve elmosódik, nem különül el élesen a normál bőrfelülettől.
  • A C (color) a színre vonatkozik: az anyajegy színárnyalata megváltozik, világosabb vagy sötétebb lesz. Rosszindulatú elváltozást jelezhet, ha az anyajegy színében egyenetlenséget figyelünk meg.
  • A D a diameter, vagyis az átmérőt jelenti: amennyiben az anyajegyek átmérője meghaladja a 6 mm-t, nagyobb lehet a melanóma kockázata.
  • Az E (evolving) az anyajegy fejlődésére utal: a melanóma hatására az anyajegyek megnőhetnek, illetve a színük vagy az alakjuk is megváltozhat. Emellett akár azt is tapasztalhatjuk, hogy viszketnek vagy véreznek.

Ha egy anyajegy a fentiekből legalább két vagy több jellemzőt mutat, akkor érdemes orvosi vizsgálatot végeztetni, mivel ezek a jelek a melanóma kialakulásának jelei lehetnek. Az ABCDE-szabály kifejezetten hasznos lehet a korai felismerés és az időben történő kezelés szempontjából.

Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolítása?

Az anyajegyek eltávolítása általában a bőrgyógyász vagy sebészeti szakrendelésen történik. Az eltávolítás történhet kiégetéssel, fagyasztással, lézerrel, valamint sebészeti úton, szikével is. Utóbbi módszer kiemelt előnye, hogy az anyajegy szövete a kimetszés után ép marad, így elvégezhető a szövettani vizsgálat, amiből egyértelműen megállapítható a melanóma esetleges jelenléte.

A sebészeti anyajegy-eltávolítás első lépése a műtéti terület fertőtlenítése és steril anyaggal történő elszigetelése. Helyi érzéstelenítést követően megkezdődik az anyajegy kimetszése babérlevél alakban, a biztonsági zóna ráhagyásával. Ezután következik a seb összevarrása, majd a sebre plasztikai csíkok kerülnek, ami a gyorsabb és esztétikusabb gyógyulást segíti. A sebre steril kötés kerül, majd a testtájtól függően 1-3 hét múlva kerülhet sor a varratszedésre.

Az anyajegyszűrést érdemes legalább évente egyszer, megelőzés céljából elvégeztetnünk, ám ha bőrelváltozást tapasztalunk, akár soron kívül is ajánlott a szakorvos felkeresése, ahol a pontos diagnózis után megállapítható, hogy szükséges-e a műtéti eltávolítás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja