SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyajegy a szemfehérjén - Van teendő?

Családinet [cikkei] - 2024-03-21
Tudtad, hogy szeplők nem csupán bőrünkön, de szemünkön is megjelenhetnek? Ezek a bőrön látható anyajegyekhez hasonlíthatók, és a legtöbb esetben ártalmatlanok. Azonban akárcsak a bőrön lévő anyajegyek, a szemben lévők is rendszeres szűrést igényelnek.

„A szemgolyón lévő elváltozás (naevus) megjelenése a szem szivárványhártyáján (írisz) vagy kötőhártyáján meglehetősen gyakori. A naevust a szem szeplőjének is nevezik, és hasonlít is a bőrön lévő anyajegyekhez. Akár már születéskor megjelenhet, de később is kialakulhat. Az elváltozás nem ritka, becslések szerint minden 10. ember szemében felfedezhető. A szemben levő naevusok – a szeplőkhöz és az anyajegyekhez hasonlóan – akkor alakulnak ki, amikor a melanintermelő sejtek összeállnak" – mondja Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Melyek a szemen lévő anyajegyek típusai?

Kötőhártya naevus: A kötőhártya naevus egy szeplő vagy anyajegyszerű folt a szemgolyót borító átlátszó hártyán (kötőhártya), ami gyakran fordul elő. Színe a sárgától a barnáig terjed, és idővel világosodhat vagy sötétedhet. Különösen pubertáskor vagy várandósság idején változhat a színük. Ez a típus a legtöbb esetben nem mutat hajlandóságot rosszindulatúvá válni, azonban ha változik a mérete, szükséges megmutatni szemésznek.

Írisz szeplők: A szivárványhártya-szeplők apró, sötétbarna pöttyök a szem színes részének (szivárványhártya) felszínén. Az íriszszeplők leginkább idősebb korban jelennek meg. Ártalmatlanok, és általában nem alakul ki belőlük rosszindulatú elváltozás.

Írisz naevus: Az írisz szeplőhöz hasonlóan sötét foltként jelenik meg a szivárványhártyán, azonban mérete nagyobb, és az írisz mélyebb rétegében, a stromában alakul ki. Gyakrabban fordul elő kék szeműeknél, és az ő esetükben könnyebben észre is vehető. Az írisz szeplőkhöz hasonlóan ezek a naevusok is általában jóindulatú elváltozások, de ennek tisztázása érdekében szemészeti ultrahangvizsgálat javasolt.

Érhártya (chorioidea) naevus: A szem belsejében lévő anyajegy csak pupillatágításos szemészeti vizsgálat során fedezhető fel. Ez leggyakrabban szürke, sárga és barna színű, vagy lehet e színek kombinációja. A chorioideális naevusok általában nem okoznak tünetet, a szemészeti szűrővizsgálat során véletlenszerűen fedezik fel őket. Az ilyen típusú naevusok rendszeres ellenőrzése mindenképp javasolt az orvos utasításai szerint. Szemfenéki fotók elkészítésével lehet évről évre követni, hogy történik-e bennük változás.

Kell-e aggódni a szemen lévő anyajegy miatt?

Általánosságban elmondható, hogy a naevus nem jelent egészségügyi kockázatot, és gyakran észrevétlen is marad. Azonban van néhány olyan eset, amikor a szemen lévő anyajegy egy súlyosabb állapot, a melanoma (melanin termelő sejtekben kialakuló daganatos elváltozás) jele lehet. A probléma, hogy az ilyen típusú elváltozás sem okoz nyilvánvaló tüneteket, pedig mielőbbi diagnosztizálásuk, kezelésük fontos lenne a jó látás, valamint a szemgolyó épségének megőrzéséhez. Ha van látható anyajegyünk, vagy korábban a szemfenéki részen diagnosztizáltak ilyen elváltozást és az alábbiakat tapasztaljuk, akkor érdemes szemészt felkeresni:

  • A látóélesség megváltozása, homályos látás.
  • Szemfájdalom, vagy kellemetlen érzés, amely fejfájásnak tűnhet.
  • Az anyajegy méretének vagy színének változása.
  • Mozgó homályok, esetleg fix fekete folt megjelenése a látótérben, "villogó fények" jelentkezése.

„Hogy egy anyajegy rendellenes-e, különösen akkor, ha az elváltozás a szem belsejében van, csak egy átfogó szemvizsgálat során derülhet ki. Ezért javasolt, hogy akinek tudomása van ilyesmiről, az éves szemészeti vizsgálaton vegyen részt" – hangsúlyozza Dr. Lendvai Zsanett.


 
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja