5 rejtett hely, ahol melanoma kialakulhat
Az önellenőrzés csapdái
Korai stádiumban felismerve a legjobbak a gyógyulás esélyei, ezért fontos a mielőbbi diagnózis. Ennek érdekében havonta javasolt a bőrt otthon átvizsgálni, ellenőrizni az anyajegyeket, vagy a bőrön megjelent egyéb elváltozásokat. Az önellenőrzés során azonban nem tudjuk szabad szemmel észrevenni azokat a korai jeleket, amik csak nagy felbontású képen láthatók, illetve a hátunkon vagy egyéb nehezen hozzáférhető testrészeinken is megjelenhet melanoma, amiről szűrővizsgálat nélkül csak későn szereznénk tudomást.
1. Fül
A fül mögötti területen kialakuló növedék, vagy a fülkagyló bőrének sötét elszíneződése utalhat rosszindulatú daganat megjelenésére.
2. Szem
A szemgolyóban és a szemhéj alatt is kialakulhat melanoma. Ezt a szemhéj lecsukásakor szúró, „mintha valami lenne a szemünkben” érzés jelezheti, de a látás megváltozása, elmosódás, a perifériás látás csökkenése is előfordulhat. Minden esetben szemészeti szakvizsgálat javasolt.
3. Köröm
A melanomás esetek kb. 5%-ban a köröm, tenyerek és talpak területein alakul ki az elváltozás. Az acrolentiginosus melanomára utalhat egy fekete vagy barna sötét csík a köröm alatt, amely idővel növekszik, illetve pigmentáció megjelenése a körömredőben, amely a melanoma biztos jele.
4. Nyálkahártya
Mind a szájüregben, mind pedig a nemi tájék nyálkahártyáin is megjelenhet rosszindulatú festéksejtes daganat, amelyre a barnás-feketés elszíneződés hívja fel a figyelmet. Önvizsgálat során ezen régiók megtekintése is kiemelendően fontos.
5. Fejbőr
Ha nem az erősen ritkuló hajúak vagy kopaszok közé tartozunk, akkor a fejbőrünk is egy olyan terület, amit egyedül, de akár még segítséggel is nehezen tudunk átvizsgálni. Ezen a területen lévő anyajegyek is a szokott módon jelzik a rosszindulatú folyamatokat: megváltozik az alakjuk, a méretük, színük, kisebesedhetnek, viszketnek, vérezhetnek – gyakran már csak ekkor vesszük észre, hogy baj van.
Teljes biztonságot az évente elvégzett anyajegyszűrés adhat
A melanomás esetek száma világszerte folyamatosan növekszik, egyre gyakoribb, hogy a fiatalabb korosztály körében is diagnosztizáljuk az elváltozást – mondja dr. Rózsa Annamária. Az anyjegyszűrés elvégeztetését ezért évente javasoljuk, bőrtípustól függően - a bőrgyógyász javaslata alapján – erre gyakrabban is sor kerülhet. A teljes testtérképes anyajegyszűrés során a teljes testfelületet átvizsgáljuk, azokat digitális formában rögzítjük, így a későbbi vizsgálat során a legapróbb elváltozásokat is ki tudjuk mutatni. Teljes biztonságot tehát valóban csak a szakember által elvégzett, a teljes testfelületet átvizsgáló anyajegyszűrés adhat.
Forrás: Anyajegyszűrő Központ
Fotó: Lindsey Turner / flickr
Közösségi hozzászólások: