SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 rejtett hely, ahol melanoma kialakulhat

Családinet [cikkei] - 2018-01-10
A legveszélyesebb bőrdaganatról, a melanomáról tudjuk, hogy az anyajegyek formájában, méretében és színében látható eltéréseket okoz, vagy a bőrön újonnan jelentkező elváltozás formájában is kialakulhat. Emiatt könnyen megnyugodhatunk, ha a rendszeres önvizsgálat során nem találunk olyan jelet, ami aggodalomra adhatna okot. Dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász, az Anyajegyszűrő Központ orvosa azonban arra figyelmeztet, hogy a melanoma az önellenőrzés során nehezen látható és hozzáférhető testrészeken is kialakulhat.

Az önellenőrzés csapdái

Korai stádiumban felismerve a legjobbak a gyógyulás esélyei, ezért fontos a mielőbbi diagnózis. Ennek érdekében havonta javasolt a bőrt otthon átvizsgálni, ellenőrizni az anyajegyeket, vagy a bőrön megjelent egyéb elváltozásokat. Az önellenőrzés során azonban nem tudjuk szabad szemmel észrevenni azokat a korai jeleket, amik csak nagy felbontású képen láthatók, illetve a hátunkon vagy egyéb nehezen hozzáférhető testrészeinken is megjelenhet melanoma, amiről szűrővizsgálat nélkül csak későn szereznénk tudomást.


1. Fül

A fül mögötti területen kialakuló növedék, vagy a fülkagyló bőrének sötét elszíneződése utalhat rosszindulatú daganat megjelenésére. 


2. Szem

A szemgolyóban és a szemhéj alatt is kialakulhat melanoma. Ezt a szemhéj lecsukásakor szúró, „mintha valami lenne a szemünkben” érzés jelezheti, de a látás megváltozása, elmosódás, a perifériás látás csökkenése is előfordulhat. Minden esetben szemészeti szakvizsgálat javasolt.


3. Köröm

A melanomás esetek kb. 5%-ban a köröm, tenyerek és talpak területein alakul ki az elváltozás. Az acrolentiginosus melanomára utalhat egy fekete vagy barna sötét csík a köröm alatt, amely idővel növekszik, illetve pigmentáció megjelenése a körömredőben, amely a melanoma biztos jele.


4. Nyálkahártya

Mind a szájüregben, mind pedig a nemi tájék nyálkahártyáin is megjelenhet rosszindulatú festéksejtes daganat, amelyre a barnás-feketés elszíneződés hívja fel a figyelmet. Önvizsgálat során ezen régiók megtekintése is kiemelendően fontos.


5. Fejbőr

Ha nem az erősen ritkuló hajúak vagy kopaszok közé tartozunk, akkor a fejbőrünk is egy olyan terület, amit egyedül, de akár még segítséggel is nehezen tudunk átvizsgálni. Ezen a területen lévő anyajegyek is a szokott módon jelzik a rosszindulatú folyamatokat: megváltozik az alakjuk, a méretük, színük, kisebesedhetnek, viszketnek, vérezhetnek – gyakran már csak ekkor vesszük észre, hogy baj van.


Teljes biztonságot az évente elvégzett anyajegyszűrés adhat

A melanomás esetek száma világszerte folyamatosan növekszik, egyre gyakoribb, hogy a fiatalabb korosztály körében is diagnosztizáljuk az elváltozást – mondja dr. Rózsa Annamária. Az anyjegyszűrés elvégeztetését ezért évente javasoljuk, bőrtípustól függően - a bőrgyógyász javaslata alapján – erre gyakrabban is sor kerülhet. A teljes testtérképes anyajegyszűrés során a teljes testfelületet átvizsgáljuk, azokat digitális formában rögzítjük, így a későbbi vizsgálat során a legapróbb elváltozásokat is ki tudjuk mutatni. Teljes biztonságot tehát valóban csak a szakember által elvégzett, a teljes testfelületet átvizsgáló anyajegyszűrés adhat.

Forrás: Anyajegyszűrő Központ
Fotó: Lindsey Turner / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja