SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Gyógyító teák megfázás ellen 1. rész

Családinet [cikkei] - 2011-02-21
A hétvégi napsütéses, reményteli időjárás a héten állítólag ismét télbe fordul, tehát a hideg évszakra jellemző betegségektől sem búcsúzhatunk el teljesen. Köhögés, nátha, hidegrázás - a természet minden kellemetlenségre kínál gyógyírt.

A hideg napokon a jó egészségnek örvendőknek is jólesik egy csésze finom tea. Átforrósítja az ujjakat, majd kortyról-kortyra átjárja a szervezetet a melegség. Egyik italnak sincs ilyen kellemes és gyors hatása. Kíméletesen kúrálja a megfázás, az  influenza tüneteit, olyanokat, mint az orrfolyás, a makacs köhögés, a torokfájás, a hideg lábak és a lázas állapot. Már az ősember is ismerte bizonyos gyökerek, levelek, virágok hatását, és feltehetően főzetet is készített belőlük. Paracelzusz, a modern alternatív medicina megalapítója úgy tartotta, minden mező, rét, hegy, domb a természet határtalan patikája. Időközben a modern tudomány eszközeivel is kimutathatóvá vált, miért enyhíti az egyik növény a lázas, másik a gyulladásos, harmadik a köhögéses tüneteket.

Ezúttal háromféle teakeveréket mutatunk neked, amely olyan növényeket tartalmaz, amelyek vizes oldatban fejtik ki legjobban hatásukat. Rövidesen újabb főzetek leírásával szolgálunk.

1. Köhögés elleni teakeverék

Mit kell róla tudni?

  • Alapnövénye a kakukkfű, botanikai neve Thymus vulgaris.
  • Szervezetre gyakorolt hatása: görcsoldó és fertőtlenítő.
  • Enyhe éghajlatú hegyvidékeken, száraz és kopár ám napsütötte tájakon terem.
  • Északi változata is ismert, ez a Thymus serpyllum.
  • A kakukkfű a váladékoldó szaponin-vegyületek mellett éteri olajokat (Thymolt Carvacrolt) is tartalmaz. Az utóbbi két vegyület gátolja a baktériumok, vírusok, gombák szaporodását, oldja a görcsöket.

További érdekességek
A kakukkfű a bátorság, a testi erő és az erélyesség szimbóluma volt. Úgy tartották, ha valaki bőségesen fogyaszt ebből a növényből, birtokában lesz ezeknek a tulajdonságoknak. A középkori várúrnők ezt a növényt hímezték kedvesük övére, mielőtt azok csatába vonultak.  
Valóban megérdemli a neki tulajdonított védő szerepet. Fűszeres illata serkenti a test immunrendszerét. Csíraölő hatását is kimutatták. A légúti megbetegedések egyik leghatásosabb természetes ellenszere. Már Hippokratész is köhögés elleni növénynek nevezte.

Mire jó?
Amikor kakukkfűteát iszunk, az illóolajok főként a légutakba így a tüdőbe kerülnek.
Mélyről jövő hurutos köhögés, hörgőgyulladás, görcsös száraz köhögés és asztma esetén is alkalmazzák.

Így készül a köhögés elleni teakeverék:
50 g kakukkfű, (Thymi herba),
20 g ánizsmag (Anisi fructus)
15 g kankalingyökér (Primulae radix),
15 g édesgyökér (Liquiritiae radix).

  1. Alaposan összekeverjük az összetevőket, forrázás előtt még mozsárban kissé meg is törjük, így jobban kioldódnak a gyógyító vegyületek.
  2. Annyi vizet forraljunk fel, ahány csészével szeretnénk inni. 1 csésze kb. 2,5 dl.
  3. Csészénként egy púpozott teáskanál teát számolunk. Leforrázzuk annyi csésze forró vízzel, amennyit egy nap alatt meg kívánunk inni.
  4. 10 percig fedett edényben állni hagyjuk, majd leszűrjük. Reggel, délben, este fogyasztunk egy-egy csészével. Közvetlenül lefekvés előtt ne igyunk, mert élénkít.

Ami még segít a köhögésen
Köhögésre legjobb természetes „kanalas orvosság” a borostyánszirup. A csomagolás szerint adagoljuk.

2. Nátha elleni teakeverék

Mit kell róla tudni?

  • Alapnövénye a tavaszi kankalin (Primula veris), formája miatt kulcsvirágnak is nevezik.
  • Szervezetre gyakorolt hatása: enyhíti az orrnyálkahártya duzzanatát.

További érdekességek
A monda szerint varázsereje által képes ajtókat megnyitni. Mágikus erejű kincsekhez vezet, a paradicsom kapuja, sőt az emberi szív is feltárul hatására.
Tabernaemontanus egy patikus a 16. században így ír róla: „tisztítja a fejet, az agyat, idegeket”. Bizonyára jól ismerte az orrmelléküreggyulladás tüneteit: a tompa nyomást a fejben, az általános rossz közérzetet és azt a kellemetlen érzést, amikor eldugul az orr.

A kankalint magunk is termeszthetjük, a dísznövény-kereskedésben primula néven kapható, és mutatós dísze lehet kertünknek, erkélyládánknak. Ha csak a kehelyformájú virágot szedjük le, nem ártunk a növénynek. A virág is oldja az orrdugulást, izzasztó hatású, ízletesebb, mint a gyökér, ráadásul nem izgatja úgy a gyomor nyálkahártyáját.
 

Mire jó?
A kankalingyökér bőséges szaponin tartalma enyhíti az orrnyálkahártya duzzanatát, folyóssá teszi a sűrű váladékot.

Így készül a nátha elleni teakeverék:
25 g. kankalinvirág (Primulae flos),
25 g. kamillavirág (Matricariae flos),
25 g. bodzavirág (Sambuci flos),
20 g. kakukkfű (Thymi herba),
5 g. enciángyökér (Gentianae radix).

1 csészére 1 teáskanálnyi keveréket számítunk. A teát leforrázzuk, majd fedett edényben 10 percig áztatjuk. Naponta 3-4 csészével melegen fogyasztjuk.

Ami még segít a nátha ellen

  • Egy csésze jóféle saját készítésű házi tyúkhúsleves. Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, emellett gyulladásgátló hatású.
  • A letapadt orrváladékot fellazítja a kamillás inhalálás is.
  • Az orrlyukak átöblítése is hasznos a nátha kezelésére. Kaphatók a gyógyszertárakban fiziológiás sóoldatot tartalmazó spray-k is, de otthon is elkészíthetjük az oldatot: fél liter felforralt vízben elkeverünk egy teáskanál sót, és ezt szívjuk fel az orrunkon keresztül úgy, hogy befogjuk az egyik orrlyukat.

3. Hideglelés elleni teakeverék

Mit kell róla tudni?

  • Alapnövénye a rozmaring (Rosmarinus officinalis).
  • Szervezetre gyakorolt hatása: tetőtől talpig felmelegszünk tőle!

További érdekességek
A régi idők gyógyításban járatos embere így áradozott a rozmaringról: „A csontokat velejéig felmelegíti a lábakban, magabiztossá, erőteljessé teszi az embert, lassítja az öregedést – ha valaki minden nap megiszik egy csészével”. A rozmaringtő a meleg tájakat kedveli. Mediterrán vidékeken száraz, éghajlaton, köves talajon él a tengerpart közelében. Leveleit télen sem hullajtja le. Ovídiusz, a római költő „a tenger harmatához” hasonlítja. Nálunk a kertben is megél, lehetőleg cserépbe ültetve.Télire azonban be kell vinni a házba, hűvös helyen teleltessük át.

Mire jó?
A rozmaring kámfortartalmú illóolajokat tartalmaz, ezek serkentik a vérkeringést, fokozzák a pulzusszámot, erősítik a szívet, ezáltal a szervezet szívtől legtávolabbi pontjainak vérellátását is javítják. A hideg végtagokra igen jótékony hatást gyakorol, hiszen ez a tünet alacsony vérnyomásra utalhat. Az élénkítő, vérkeringést fokozó rozmaringtea fogyasztása nem ajánlatos magas vérnyomásúaknak, várandósoknak (altesti vérbőséget okoz). Nem tanácsos továbbá lefekvés előtt fogyasztani, mivel élénkít. A tea leforrázásakor a jótékony illóolajok egy része veszendőbe megy, ezért érdemes alkoholos oldatban (tinktúrában) vagy hígított olaj formájában bedörzsölést is alkalmazni a végtagokon.

Így készül a hideglelés elleni teakeverék:
1 ek. rozmaring (Rosmarini folium)
1 hüvely kardamom
kb. 1 cm-es fahéjdarab
2 szem szegfűszeg
1 szelet gyömbér (akkora mint egy százas).

  1. Mindezt frissen megtörjük egy mozsárban, leforrázzuk fél liter vízzel.
  2. 20 percig fedett edényben áztatjuk, majd leszűrjük a főzetet.
  3. Ezután hozzá adunk 30 csepp rozmaringtinktúrát, 1-2 evőkanál mézzel édesítjük. Jó melegen fogyasszuk!

Ami még segít a hidegrázás ellen
A hideg, átfázott testet jól átmelegíti még egy lábfürdő, melyet az alábbi módon készítünk el:

Mozsárban megtörünk rozmaringot, borókabogyót, gyömbért, ebből 4 evőkanálnyit leforrázunk 1 liter vízzel, majd 10 percig állni hagyjuk. Ezután lábfürdőt készítünk belőle.


Fotó: Miyuri: Türkischer Schwarztee
 

Gyógyító teák megfázás ellen 2. rész.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja