SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy életen át élni

Családinet [cikkei] - 2011-02-18
Emlékeztek még Hevesi Tamás slágerére? "Ezt egy életen át kell játszani..."- így szólt a refrénje. Szívhang - Egy életen át elnevezéssel - és az előadóművész arcával - most felvilágosító kampányt indított a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT), amely a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésének jelentőségére és a rizikófaktorok karbantartására kívánja felhívni a lakosság figyelmét.

Néhány szám elöljáróban:

  • Magyarországon rendkívül magas a szív- és érrendszeri betegségben elhalálozók száma: az összes okhoz viszonyítva mintegy 50 százalék. (A kór nem csak az időskorúak között tarol, hanem egyre lejjebb csúszik a korhatár.)
  • Hirtelen szívhalál, szívizom infarktus két és félszer gyakrabban fordul elő nálunk, mint más EU tagországokban.
  • 2,5 millió honfitársunk szenved magas vérnyomás betegségben, és mintegy egymillióra taksálják a cukorbetegek számát, de döbbenetes módon csak 600 ezer kezelteti a betegségét. Nálunk az átlagos várakozási idő, ha mentőt hívunk, 3-3,5 óra, míg a szomszédos Ausztriában hetven perc alatt megérkezik a segítség.
  • A lakosság fele túlsúllyal küzd, viszont az európai átlagnál többet dohányzunk és iszunk. Cserébe nem fogyasztunk zöldséget, gyümölcsöt, és nem mozgunk…Van tehát tennivaló bőven.

A finnek például felismerték, hogy társadalmi szinten van szükség életmentő beavatkozásra, ezért az össznépi összefogásnak köszönhetően – értjük ez alatt az egészséges életmódra történő átszoktatást –, jóval biztatóbb képet mutatnak a számaik. Volt azonban a kampányindító beszélgetés első megszólalójának, Merkely Béla professzornak jó híre is: köszönhetően annak a figyelemnek, amelyet az ellátás feljavítására fordítottak, valamint a modern gyógyszereknek, évente hétezerre tehető azok száma, akik megmenekültek a legrosszabbtól.

Álnok betegség

Így aposztrofálta Dr. Kiss Róbert, a MKT leendő elnöke, a kardiovaszkuláris betegséget, mert éveken át fejlődik ki a szervezetben anélkül, hogy bármilyen tünete lenne. Mindenki hallott már olyan esetről, amelyben valaki minden azonosítható előjel nélkül a szívéhez kapott, s már ott is volt a baj… Éppen ezért fontos a felvilágosítás és a megelőzés kérdése. Unásig ismétli minden létező médium, hogy mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk másképp, ne dohányozzunk, ne igyunk alkoholt, és ne kapjunk úton-útfélen dührohamot… Az elméleti alapokkal talán már nincs olyan ember Magyarországon, aki ne lenne tisztában. Ezt mutatják egy felmérés számai: a megkérdezettek 80 százaléka pontosan ismeri a veszélyeztető tényezőket, de a tényleges cselekvés elől elzárkóznak. Mert ugye az infarktus és az általa okozott halál mindig „mással” történik meg, s addig, amíg egy tragédia nem dörömböl az ajtónkon, nem veszünk tudomást arról, hogy saját életünkért, ezáltal a saját egészségünkért saját magunk vagyunk felelősek. Mire az ember orvoshoz kerül, addigra már ott a baj, de még ekkor is előfordul, hogy sokan kivonják magukat a rendszeres gyógyszeres kezelés alól, ha úgy érzik, már „jobban” vannak. Ez később végzetes lehet.


Finnországban annak idején leültek az élelmiszer-forgalmazókkal a szakemberek, és feltették azt az egyszerűnek tűnő kérdést: „ Miért akarjátok ti megölni a saját vevőiteket?”. Dániában két év börtönnel is sújtható az, aki transzzsírsavat adagol az általa kibocsátott élelmiszerbe.

A sztárok sem védtelenek.

Az egészséghez történő hozzáállás is egyfajta kultúra, és figyelmen kívül hagyása sokat mond el egy ország mentális és fizikai állapotáról. Talán ezért kértek fel a szervezők egy-egy közismert embert, hogy halassák hangjukat a közös ügy érdekében, hátha az ő üzenetük célba ér.

infarktus

Dömsödi Gábor, televíziós személyiség arról beszélt, hogy 49 éves kora óta bizony maréknyi gyógyszeren él, és ez volt az a pillanat, amikor szembesült azzal, hogy bár tökéletesen egészségesnek érezte magát, a valóság és a szívkatéterezés más eredményt mutatott. Azóta, ha eleinte nehezen is ment, beillesztette napirendjébe a napi félórás mozgást, és változtatott a táplálkozásán is.

Hevesi Tamás, a kampány arca és „nótafája” elmondta, hogy huszonéves kora óta I-es típusú cukorbeteg, s ebben a korban az akkori kezelési módszerekkel nagyon nehéz volt a dologgal megbirkóznia, de azóta sem dohányzik, áttért a vegetáriánus életmódra, és rendszeresen sportol. Elmondta, hogy amikor felkérték a csatlakozásra, elkezdte összeszámolni azon ismerőseinek számát, akiket infarktus miatt veszített el, és tíznél abbahagyta  a számolást…

Gallusz Nikolett a stresszről szólt, amelynek mindnyájan nap mint nap ki vagyunk téve, és arról, hogy az úgynevezett „könnyű műfaj”, amelyet ő is képvisel, nem is olyan könnyű… Elmondta, hogy bár felettéb egészségesen élő családból származik, 30 éves korában rá kellett jönnie, hogy a családból hozott jó szokásokhoz még neki is hozzá kell tennie valamit, azóta jógázik, pilates órákra jár, és odafigyel saját szervezete jelzéseire, amit javasol mindenkinek.

Kautzky Armand elmesélte, hogy ő már kétgyerekes családapa, tehát nemcsak magáért, hanem a családjáért is felelősséggel tartozik azzal, hogy odafigyel az életmódjára, és példát mutat vele. Felhívta a figyelmet arra, hogy ne csak akkor eszméljünk rá, hogy fogunk, szívünk, ízületeink vannak, amikor megszólal a vészharang…

Feke Pál őszintén beszámolt arról, hogy pillanatnyilag igen zavarban van, tekintve, hogy túlsúllyal küzd, és jó, ha nem kell megerősíteni a keresztet, amely a színpadon tartja… Bevallotta, eddig úgy gondolta, elegendő az, ha a színpadon állandóan, óriási jelmezekben ide-oda mozog. Azt is elmondta, hogy ő - mint annyian - a magyar konyha remekművein, a pacalon, a csülkön nőtt fel, s ez a vonzalma a családi fészekből való kiröpülés után sem változott, de most, hogy kapott egy „pofont” a kardiológusoktól, talán változtat az életmódján.

Serbán Attilától megtudtuk, hogy hiperaktív gyerekként állandóan szaladt, futott, rohant, ennek eredménye egy hónapos kórházi tartózkodás lett, ahol megállapították, hogy szívritmus-zavara van. Úgy véli, neki és kollégáinak leginkább a stressszel mint rizikófaktorral kell megküzdenie, mert a táncnak és a folyamatos színpadi jelenlétnek köszönhetően a kondícióját megfelelőnek érzi.

infarktus_plakat

A programról részletesen a www. szivhang. hu oldalon lehet olvasni, de találkozhatunk majd emblémájával a médiában, az orvosi rendelőkben, a nagyobb városokban tervezett szűréseken, de például a Madách Színházban is, amely csatlakozott a kezdeményezéshez.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja