SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyító zöldségek a Napsugár Életház kertjéből: a sütőtök

Családinet [cikkei] - 2010-11-03
A sütőtök nevében hordozza legelterjedtebb elkészítési módját, és mindamellett, hogy egy hideg téli estén nagyon ízletes, igen egészséges és tápláló is.

A sütőtök a II. világháború után egyfajta népeledelnek számított Magyarországon, valószínűleg ezért is veszített egy időben varázsából. Mostanában azonban ismét reneszánszát éli: szeptembertől már megtalálható a piacok standjain és egészen januárig bátran vásárolhatunk belőle. És miért ajánlott a fogyasztása? Borbényi Erika, a Napsugár Életház orvosa és életmód tanácsadója most elmondja neked!

„A sütőtök nagyon sokféle problémára nyújthat megoldást. Serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén, remek hashajtó és béltisztító, ezért a böjtölés és méregtelenítő kúrák során is érdemes alkalmazni. Magas A-, B-, C- és E-vitamin tartalmának köszönhetően az egyik legjobb megoldás az immunrendszer erősítésére. A legjobb ellenszere a megfázásos megbetegedéseknek, gyulladáscsökkentő és rák-megelőző hatása is van” - mondta Borbényi Erika.

A sütőtöknek rengeteg felhasználási módja van az italtól a köreten keresztül a levesig: sós és édes ételek egyaránt készülhetnek belőle. A megfelelő tök kiválasztása nagyon egyszerű: csak olyat szabad választani, aminek a héja teljesen ép, ez garantálja a belső értékeket is. A szüretelés után hűvös helyen nagyon sokáig eláll, azonban a szeletelést követően ajánlott inkább pépként lefagyasztani. Most bemutatunk néhány egyszerű, egészséges és finom receptet, hogy te is megmelengethesd a lelked a hideg téli napokon.

Sütőtöklé almával
Hozzávalók: 1 közepes sütőtök, 1 egész citrom, 2 közepes alma, 1 lédús narancs, 1 grapefruit, méz
Mosd meg és vágd ketté a tököt, magvait távolítsd el, majd kockázd fel és tedd főzővízbe. Közben vágd fel az alaposan megmosott almát, és amikor a tök elkezd puhulni, add hozzá az almát és így főzd tovább, amíg minden meg nem puhul. Ha elkészült, egyszerűen turmixold össze, és a péphez öntsd hozzá a kifacsart citrom, narancs és grapefruit levét, és ha szükséges, édesítsd mézzel.



Sütőtökleves pirított tökmaggal
Hozzávalók: kb. 1 db közepes sütőtök, 1 szál sárgarépa, 1 kisebb zeller, 1 közepes burgonya, 1 fej vöröshagyma, hántolt tökmag, só, bors
A zöldségeket pucold és mosd meg, majd kockázd fel. Egy főzőedénybe téve tegyél hozzájuk annyi vizet, amennyi éppen ellepi, majd add hozzá a fűszereket, és főzd, amíg teljesen megpuhul. Miután egy kicsit lehűlt, turmixold össze, és kész is az ízletes krémleves. A tökmagot egy serpenyőben pirítsd meg, és tálaláskor szórd a levesbe.

Rendhagyó recept a töklámpás elkészítéséhez
Hozzávalók: egy szimpatikus tök; filctoll; kés; kanál; teamécses
Rajzoljunk arcot a tökre, majd húzzuk meg körbe a tök kalapját is, amit a faragás végén visszahelyezzük a tetejére, ezért mindenképpen őrizzük meg. Vágjuk ki a tök kalapját, úgy, hogy a kezünk beférjen, mivel belsejét ki kell kaparnunk egy kanállal. Végül vágjuk körbe a szemeket és a szájat is. A lámpás kifaragása után érdemes hajlakkal lefújni a remekművünket, hogy tartósabb legyen. Sötétedéskor tegyük a lámpást jól látható helyre, és a belsejébe helyezzünk égő mécsest.

Forrás: www.morpho.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja