Könnyen jött, nehezen megy - tippek dohányzás helyett
Családinet [cikkei] - 2010-05-31
Az első szál cigaretta után valószínűleg még nem gondolunk azokra a nehézségekre, amit a dohányzásról való leszokás okoz. A füstölgés kellemetlen oldalát többnyire csak pár éves dohányzás után érzékeljük, de szerencsés esetben még a súlyosabb következmények megjelenése előtt sikerül leszokni káros szenvedélyünkről. Írásunkban most ötleteket adunk arra, hogy mihez kezdjünk, ha ránk tör a cigaretta utáni vágy.
Tapasz, rágógumi, gyógyszer. Ma már számtalan eszköz segít, ha a füstmentes életet választjuk. A különböző készítmények segítségével fokozatosan csökkenthető a nikotinéhség és így sok, a leszokással járó kellemetlen mellékhatást megspórolhatunk. A dohányzás függőség, ha rabjai vagyunk, a leszokás során a nikotin pótlása mellett azonban előbb-utóbb adódnak olyan élethelyzetek, amelyek különösen megnehezítik a dolgunkat.
Az ilyen helyzetekre érdemes előre felkészülnünk és olyan pótcselekvéseket keresnünk, amely segítségével elterelhetjük gondolatainkat a cigaretta utáni vágyakozásról.
A dohányzás szenvedélybetegség. A leszokás éppen ezért nem oldható meg pusztán a biológiai szükségletek – jelen esetben a nikotin – pótlásával, a dohányzás abbahagyása sok esetben jelentős változtatásokat tesz szükségessé az egyén életében. magyarázza dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeuta orvosa. Szükség lehet olyan pótcselekvésekre, amelyekkel az orális fixáció enyhíthető.
Hasznos lehet, ha mindig van nálunk egy üveg ásványvíz, amiből kortyolhatunk és a kezünket is lefoglalhatjuk, ha egy hosszú séta közben törne ránk a cigaretta utáni vágy. A különböző nassolni valók is jó megoldást jelenthetnek, de ha nem szeretnénk a leszokás után a plusz kilók ellen is küzdeni, akkor válasszunk egészséges, alacsony kalóriatartalmú nassokat. Ez lehet szeletelt gyümölcs, zöldség, mértékkel aszalt gyümölcs, vagy különböző magvak.
Jó megoldás lehet, ha a nehéz pillanatokban emlékeztetjük magunkat arra, miért is döntöttünk a leszokás mellett. Ha ez sem segít, tegyünk egy sétát, vagy hívjunk fel egy barátot, ismerőst, akitől támogatást kérhetünk, vagy a beszélgetéssel elterelhetjük a gondolatainak. A legtöbb esetben a nikotin utáni vágy pár perc elteltével alább hagy, így csak a legintenzívebb időszakokon kell átlendíteni magunkat.
A legnehezebb időszak rendszerint az esti, lefekvés előtti pár óra. Napközben lefoglalnak a tennivalók, de az esti televíziózás, beszélgetés mellett könnyebben elcsábulunk. Érdemes kicsit átszerveznünk az életünket. Járjunk munka után sportolni, vagy keressünk olyan hobbit magunknak, ami esténként segít elterelni a figyelmünket.
A nikotin hiánya miatt keletkező és a leszokással járó stressz levezetésére sportolás mellett érdemes valamilyen relaxációs tevékenységet is választanunk. Ez lehet akár egy forró fürdő, kerti munka, a háziállattal való törődés is, de részt vehetünk szakképzett vezető által irányított csoportos foglalkozásokon is.
forrás: oxygenmedical.hu
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Mi legyen a hátizsákban?
Következő hír
Nemdohányzó Világnap - május 31.
LEGOLVASOTTABB
Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját
Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.
Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat
Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.
Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt
Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.
A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága
A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.
Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint
Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.
Közösségi hozzászólások: