SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A tudatos vásárló dilemmái

Imre Etelka [cikkei] - 2010-05-05
Létezett régebben egy cinikus szlogen: Ha egyből választ, nem tévedhet!
Elmondhatjuk-e ezt manapság életünk bármely területén, bármely választásunkra? Bizony, nem! Így aztán természetesen élelmiszereink megválasztásakor sem, mert gyakorlatilag akármelyik élelmiszertermékünkre gondolunk, hatalmas választékkal szembesülünk.
A tudatos vásárló dilemmái

Gondoljunk a kenyérfélékre: még egy egyszerűbb üzletben is nyolc-tízfélét árulnak, igaz ez a tej-és tejtermékekre is, hogy csak a leghétköznapibb dolgainkat említsem! Melyiket válasszuk hát, mit vegyünk meg a lassan már határtalan kínálatból, ha szeretnénk megőrizni környezetünk és önmagunk egészségét?

Nem könnyű ezt eldöntenünk, pedig célszerű a kérdéssel idejekorán elkezdeni foglalkozni, nem akkor kétségbeesni, mikor valamely egészségügyi probléma miatt ez már kényszerűvé válik!

Ezt nevezik okos megelőzésnek!

Nagyon sokan vannak, akik nem maguk termelik a háztartási szükségleteik szerinti élelmiszertermékeket, hanem különböző üzletekben
Tudatos élelmiszer (zöldség) 
vásárlásvásárolják meg azokat. A különböző hipermarketekben, áruházakban pedig nem csak a választék nagy, hanem a csábítás is! Meg kell tanulnunk tehát válogatni a kínálatból és természetesen ismereteink gyarapítása is fontos: megbízható információkra van szükségünk, ha tudni akarjuk, hogy mi a legjobb nekünk és mik azok, amiket hangzatos reklámok égisze alatt próbálnak eladni nekünk!

Kérdezzünk, informálódjunk tehát - lehetőleg hozzáértőtől!

„Ne vegyél, ne egyél olyat, amit nagyanyád nem ismerhetett!” - igaz ez a mondás, persze, csak részben, hiszen nagyanyáink korában még sok minden nem létezett, ami számunkra ma már természetes, gondoljunk csak a telefonra vagy a számítógépre, jó ötven évvel ezelőtt korántsem voltak még olyan elterjedtek, mint manapság. No, és nem voltak leveskockák, porok, zacskós tészták és édességek… nem volt a világ sem ilyen stresszes és rohanó!

A fejlődés vívmányai nem elítélendők, hanem okosan - és nem kizárólagosan! - használandók!

Ha nem találták volna fel a gyorskelesztőket, állományjavítókat, növényvédő-és tartósítószereket, nem lehetne elegendő élelmiszerrel ellátni az emberiséget, mert ezek a tömegtermeléshez elengedhetetlenek! Egészen addig, míg az ezek használatával kapcsolatos minőségi, mennyiségi és biztonsági előírásokat a gyártók, alkalmazók betartják, nincs probléma, nem veszélyeztetett az egészségünk! Itt láthatjuk be, hogy mennyire fontos a különböző növényvédőszerek alkalmazása utáni várakozási idő betartása, ezt a hatóságok szigorúan megkövetelik, hivatalos helyen vásárolt, egészségünkre káros anyaggal szennyezett élelmiszer elvileg nem kerülhet a háztartásunkba!

Soha ne vásároljunk bizonytalan eredetű, ellenőrizetlen élelmiszert!



Hogyan vásároljunk tudatosan, hogyan válasszuk a ránk zúduló termékáradatból a nekünk legmegfelelőbbet?

Soha ne vásároljunk éhesen, olyankor mindig a vágyaink tárgya kerül a kosárba és a leggyorsabban akarunk jóllakni, tehát hamarabb választunk kész, félkész terméket! Nem kell ezeket teljesen száműznünk, csak mértékkel kell használnunk, ha lehet, minél ritkábban!

Inkább alapanyagokat vásároljunk, mint iparilag előredolgozott termékeket, gondoljuk végig, hogy mit szeretnénk, és ahhoz vegyünk hozzávalókat!

A klasszikus ételeket - gulyás, pörköltek - nem szükséges kockákkal, szószokkal feldobni, az eredeti alapanyagokból készülhet az igazi, finom, eredeti étel! (Ha szükséges, akkor sajnos elrontottuk!)

Lakosságunkra jellemző a mértéktelen sófogyasztás, ebben nagy szerepe van a sózott ételízesítőknek, leveskockáknak, poroknak. Használjuk, ha kell, ha nem mindenbe! Leggyakrabban nincs rá szükség, kellő mennyiségű és minőségű zöldség felhasználásakor levesekbe felesleges, más ételhez pedig inkább fűszernövényeket használjunk, ha lehet, frisset, ha nem, akkor szárítottat, de legkevésbé a mixeket, keverékeket! Jó, ha a sózott ételízesítőnket natúr szárított zöldségkeverékre cseréljük (figyeljünk, mert ennek rövidebb az eltarthatósági ideje, mint a sózottaknak!).

Szerezzünk be egy „régimódi” szakácskönyvet, olyat, amiben megtaláljuk a nagyi által készített ételek receptjeit! Az ilyen típusú könyvekből hasznos információkat szerezhetünk és megtanulhatjuk a természetes alapanyagok használatát.

Emlékszünk még a régi lekváros gombócra vagy derelyére?

A nagyi nem zacskóból főzte!
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja