Mit tegyünk mérgezéskor? - 3. rész
Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-29
Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet! A mondás igaz, ám ha rossz ember nem is lehet a virágot kedvelő, gondatlan annál inkább. Kevesen tudják, hogy kedvelt, népszerű szobanövényeink egy része mérgező. És ha a családban apró gyerek van, gondatlanság ezeket a növényeket a gyermek számára elérhető helyen tartani.
Diffenbachia: Számos változata ismert, igen elterjedt szobanövényünk. A növény minden része mérgező kalcium-oxalátot, oxálsavat, cyanogén-glükozidot tartalmaz. Hatásukra a szájban, torokban égő, maró érzés keletkezik, a nyálkahártyák megduzzadnak, nyelési és légzési nehézségek léphetnek fel. Mindenképpen orvosi ellátást igényel, addig pedig, míg segítséghez jutunk, itassunk a gyermekkel sok vizet.
Filodendron vagy könnyezőpálma: A mérgező anyagot léggyökerei tartalmazzák, ráadásul ezek az érdekes gyökerek kelthetik fel leginkább a gyerekek figyelmét is. A gyökérből származó nedv akár a bőrre, akár a nyálkahártyára kerülve súlyos irritációt okoz. Ha bőrünk érintkezett ezzel, bő szappanos vízzel mossuk le a felületet. Lenyelve hasonló tüneteket okoz, mint a diffenbachia, égető, maró érzést a szájban, duzzanatot, ezzel légzési nehézségeket generálva. Azonnali orvosi ellátás szükséges.
Kroton:
Levelei és szára egyaránt mérgező tejnedvet tartalmaznak, melynek hatására erős hányás, hasmenés jelentkezik. Szintén jellemző az égő érzés a szájban. A bőrre kerülve viszketést okoz. Hánytassuk meg a gyereket, ezt követően adjunk neki széntablettát és itassunk vele sok folyadékot.
Aszparágusz:
Minden része mérgező, nedve a bőrön irritációt okoz, bogyós termése, ha lenyelik, hasmenéshez, hányáshoz és gyomorpanaszokhoz vezet. Orvosi ellátást igényel.
Mikulásvirág: Tejnedve mérgező, irritálja a bőrt, lenyelése után hányinger, hányás jelentkezhet.
A mérgező szobanövények nemcsak gyermekeinkre nézve jelentenek veszélyt, de házikedvenceink, kutyáink, macskánk sincsenek biztonságban tőlük!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Segítség, csonttörés!
Következő hír
Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás
Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek
A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
Közösségi hozzászólások: