SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A fahéj

Németh Ági [cikkei] - 2004-07-20
A héberek, a görögök és a rómaiak fűszernek és illatszernek használták, valamint különféle emésztési zavarokra. Az egyiptomiak balzsamokba keverték.


A fahéj egyike a legrégebbi fűszernövényeknek. Eleinte a Kínából származó fahéjat vagy kassziát használták. A keresztes vitézek késõbb szerelmi bájitalt készítettek belõle. A 12. században Hildegard, a német rendfõnöknõ már homloküreg-gyulladásra, megfázásra, náthára is javasolta. 1505-ben fedeztek fel a portugálok Ceylonon egy különleges és teljesen más fahéjat, mely a legjobb minőséget képviseli. A 17.században Európában csak a konyhában alkalmazták. Gyógyító képességeit a 19. században fedezték fel újra, gyomor- és méhbántalmakra használták. A fahéj illata meleg, fűszeres és édes. Különösen, ha borzongunk, betegnek érezzük magunkat, fázik a lelkünk, akkor tanácsos az illatlámpába fahéjolajt tenni. Ez az olaj kiválóan keverhető a narancsolajjal, ilang-ilanggal, jázminnal, szantálfával. Ha bánat ér minket vagy magányosak vagyunk, a fahéj illata ilyenkor melegítő, vigasztaló hatással van ránk. A feszültségek oldódnak, a belső görcsök kissé alábbhagynak.Az emberi szervezetet tekintve antiszeptikus és görcsoldó hatása ismert. Sokaknak segít diffúz gyomorpanaszok esetén, jó hatással csökkenti a felfúvódást, a belek feszültségeit, s megnyugtatja a bronchusokat köhögés és rekedtség esetén..

A fahéjas krém igazán hatékonynak ígérkezik a cellulitisz elleni kezelésben (felső comb, tompor, felkar). Minden, ami az érzékeknek jót tesz, a szerelemben is segít. Ezért tartják szerelmi serkentőnek a fahéjat. „Füstölőműként” is kimutatja jótékony hatását.

A fahéj kiválóan harmonizál a gyömbérrel, köménnyel, szegfűszeggel, vaníliával, kurkumával és szerecsendióval.

A modern herbaristák felfúvódás, hasmenés, hányás és emésztési zavarok ellen ajánlják. A méhre gyakorolt hatásáról különbözõ véleményen vannak. Japán kutatók szerint csökkenti a vérnyomást.

 

 

Az örőlt fahéj: fűszer és gyógyszer

A fahéj fertõtlenítű hatóanyagokat tartalmaz, ezért használják a gyomor-bél csatorna fertõzései és légúti fertõzések ellen. Segíti az emésztést, ezért enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát, a hányingert és a bélszelek túlzott távozását. 

 

 

A fahéjolaj: Ha fahéjolajt párologtatunk, javítja a közérzetet, és állítólag gondolatébresztõ és gondűzõ hatású. Afrodiziákumként is használható: illatosíthatjuk vele a hálószobát, már ha nem csak aludni akarunk benne. Mivel a fahéj melegít és keringést javító hatása van, olaját külsőleg, masszázsolajnak használják, izomkeményedések, feszülések ellen, s menstruációs panaszok esetén is alkalmazzák.

Masszázsolaj

100 ml bázisolajhoz 7-10 csepp olajat számítsunk. Bázisolaj lehet olívaolaj, mandulaolaj, mogyoró-, jojoba-, avokádóolaj (kapható a drogériákban és gyógynövényboltokban).

 

Vigyázat!

A porított fahéj konyhai mennyiségben nem okoz gondot, nagy adagban viszont allergiás tünetek jelentkezhetnek. Az illóolaj okozhat bõrpirosodást és égési sérüléseket, ezért maximum 2 cseppet használjunk egyszerre. Ha émelygést vagy hányingert érzünk, használatát hagyjuk abba.

 

Tipp: molylepke távoltartására: szárítsunk meg két narancsnak a háját, és tegyünk közé fahéjat.  Kitűnő illata van és a molylepkéket távoltartja a szekrényben.

 

/A legújabb kutatások szerint a   fahéj jól hasznosítható a cukorbetegség gyógyításában is./

 

Forrás: Hölgyvilág

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja