Betain a céklából
Mi van a céklában?
A cékla (Beta vulgaris L. ssp. esculenta convar. crassa provar. conditiva ALEF.) a Földközi-tenger környékén őshonos növény Magyarországon a XVII. században vált ismertté. Lippai már a vörös, fehér és sárga változatát is leírta, a modern étkezést szolgáló fajták a XIX. és XX. Században terjedtek el.
Kedvező táplálkozásélettani hatása kiváló beltartalmi értékeinek, színanyagainak, magas rosttartalmának, kedvező elemösszetételének (különös tekintettel a magnéziumra), gazdag vitamin- és főleg folsavtartalmának köszönhető. Külföldi irodalmi adatok is arról számolnak be, hogy komoly preventív hatása van különböző daganatos megbetegedések esetében, valamint a koleszterolszint csökkentésben. Bizonyított a céklakivonat kiváló gyökfogó hatása. Természetesen ez nem egyetlen aktív komponensnek köszönhető. A cékla esetében a fő komponens, a betain, de ezen kívül a fenolos komponesek száma is jelentős, melyek hozzájárulnak a hatáshoz. A cékla színanyagai a narancssárga vulgaxantinok (vulgaxantin I. és II. ) és a vörös betacianinok (betanin, izobetanin, prebetanin, izoprebetanin). Változatos színét e vegyületek mennyisége és egymáshoz viszonyított aránya határozza meg. A betacianin fő tömegét (75-95 %) a betanin képezi. A betanin mennyisége a cékla fajtájától függően 30-100 mg/kg.
Tumoros betegségek ellen
Céklalé fogyasztásakor fehérvérűségben szenvedő betegek állapotának javulását állapította meg Bakay professzor1939-ben.
Ferenczi Sándor az ötvenes években sikerrel kezelt céklalével rákos betegeket. Ferenczi kiegészítő gyógymódnak nevezi az operáció, besugárzás és citosztatikum mellett. Ferenczi az antocián tartalomnak tulajdonította a gyógyhatást, de bebizonyosodott, hogy a vörös színanyag a céklagyökérben a betacianinoknak köszönhető.
A hatvanas években a rákellenes hatást az allantoin nevű alkaloidnak tulajdonították (Constantinescu, Románia).
A kilencvenes években Edenharder et al. és Kapadia et al egymástól függetlenül kimutatták, hogy tumor növekedés gátló és mutáció gátló hatású a céklalé. Rosenberg arra a következtetésre jutott, hogy ez a betain, allantoin, C-vitamin és más vegyületek (farnezol, rutin) együttes hatásának tulajdonítható.
A betain
A cékla betain (trimetil-glicin) tartalma rendkívül magas (300-600 mg/kg). A vegyületet először céklagyökérből vonták ki. Az céklagyökér kivonatból 99%-os tisztaságú betain por állítható elő. A betain antioxidáns hatása mára már közismertté vált. Olyan oxidációs folyamatok sorát gátolja a szervezetben, amelyek káros hatásúak.
A homocisztinuria ellen
A betain metilcsoport-donorként vesz részt az aminosav szintézisben, melynek során a homocisztein metioninná alakul át.
A homocisztinuria azt jelenti, hogy a sejtekben megnő a homocisztein tartalom, amely többek közt trombózis kialakulásához vezethet. Másik károsító hatása a csontritkulás (osteoporosis), és egyéb csontrendszeri rendellenességek. A homocisztinuriás betegek agyvizében (liquor) is felléphetnek anyagcsere-rendellenességeket.
Bebizonyosodott, hogy a cékla betain tartalma, oly irányban befolyásolja az anyagcserét, melynek révén a károsan megemelkedett homocisztein szint csökken.
A zsírmáj ellen
A Betain a nem alkoholos eredetű., pl vírus fertőzés következtében fellépő zsírmáj (zsíros degeneráció a máj szövetében) kialakulásának esélyét csökkenti, mert metil csoportjának átadásával egy biokémiai reakciósorozaton keresztül segíti egy olyan kén tartalmú aminosav (S-adenozil-metionin) kialakulását, amelynek fontos szerepe van a zsíranyagcserében (pl. foszfolípid képzés).
Az etanol májmérgező hatása ellen is hat a betain. A betain az alkoholos eredetű zsírmáj kialakulását is gátolja, mert hatására csökken a zsírfelhalmozódás a májban.
Ozmoregulátor szerep
Másik májvédő hatását a májban található makrofág sejtek (Kuppfer sejtek) ozmoregulátoraként fejti ki. Azaz a víztartalom és az oldott anyagok koncentrációját szabályozva segíti a makrofág sejtek működését. A makrofág sejtek képesek bekebelezni és megemészteni a szervezetbe bekerülő idegen anyagokat, így igen fontos szerepük van a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezésében.
A betain szintén fontos szerepet játszik a vesében található sejtek ozmoregulációjában.
Forrás: www.kertpont.hu
Közösségi hozzászólások: