SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védőoltások napja?

Török Monika [cikkei] - 2004-06-21
Magyar kezdeményezésre a védőoltások napja lehet június 21., az Egészségügyi Világszervezet európai irodája támogatta az elképzelést. Hazánkban majdnem mindenki hozzájut a szükséges vakcinákhoz, ennek köszönhetően visszaszorultak a járványos betegségek.

Magyarország kezdeményezte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodájánál, hogy június 21-ét nyilvánítsák a védőoltások napjává, mivel 2002-ben ezen a napon hirdette ki a WHO, hogy Európában megszűnt a gyermekbénulás betegség - közölte az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezetője pénteken.

Az európai iroda védőoltásokkal foglalkozó csoportja egyetértett a kezdeményezéssel, és javasolja, hogy jövőre ezen a napon a védőoltások népszerűsítését szolgáló hetet rendezzenek Európában - mondta Vass Ádám.

Hozzátette: az Országos Epidemiológiai Központ az egészségügyi minisztériummal közösen rendezvényt szervez június 21-én Védőoltással a járványügyi biztonságért címmel. A műsoros estre ezer gyermekbénuláson átesett embert hívtak meg.

Hárommillió élet egy év alatt

A WHO kiterjesztett védőoltási programját 1974-ben indították el, a program segítségével ma már a világ gyermekeinek 80-85 százaléka megkapja a védőoltásokat, Magyarországon pedig ez az arány csaknem száz százalék. A WHO 1999-es adatai szerint összesen 3 millió halálozást előztek meg egy év alatt a védőoltások segítségével.

Hangsúlyozta, a gyermek alapvető joga, hogy védőoltásban részesüljön, és ezt hazai, nemzetközi törvények is biztosítják. Nagy kockázatnak teszi ki gyermekét az a szülő, aki megtagadja a védőoltások beadását - tette hozzá.

Közölte, a magyarországi védőoltási rendszer európai összehasonlításban egyike a legmodernebb és legmagasabb színvonalon végrehajtott programoknak, ezt támasztja alá a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium állásfoglalása, és a WHO 2003-ban lezárult vizsgálata is.

Tíz védőoltás kötelező

Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója elmondta, egyedül a védőoltásokkal lehet a fertőző betegségek terjedését megakadályozni, és a közösség védelmében az oltásokat rendszeresen, programszerűen kell alkalmazni. Magyarországon tíz súlyos betegség ellen adnak életkorhoz kötötten kötelező védőoltást, ezenkívül megbetegedési veszélyhez, munkakörhöz kapcsolódóan, illetve külföldi utazás esetén, valamint önkéntesen, orvosi ajánlatra is lehet oltást kapni. Tavalyi adatok szerint a gyermekbénulás, a diftéria és a kanyaró egyáltalán nincs jelen Magyarországon.

forrás: mti

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja