SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A kakukkfű

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-23
A kakukkfű / Thymus vulgaris / népi nevei: vadcsombor, tömjénfű, balzsamfű, mézfű, démutka.
A kakukkfű csodálatos gyógyító erővel rendelkező növény és a legismertebb fűszernövényünk.
Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A kakukkfű

A kakukkfüvet, már a görögök idejében jól ismerték, és náluk az elegancia, a kecsesség jelképe volt. A neve, a Thymus a   görög Thymon szóból ered, mely bátorságot jelent. A sok hagyomány, amely körüllengi a kakukkfüvet, éppen a nevéből adódik. A római katonák, mielőtt a csatába mentek kakukkfüves fürdőt vettek, hogy növeljék bátorságukat, erejüket a harcban. Az egyiptomiak is jól ismerték, ők a balzsamozásnál használták. /a balzsamos folyadékoknak ma is alkotó része a kakukkfű / A kerti kakukkfű  /Thymus vulgaris/ hazánkba a XI. században került, a Földközi tenger vidékéről. Előfordul számos helyen, de leginkább a száraz gyepeket, meszes talajt kedveli, ahová sok napfény jut. Napjainkban, nagyon sok kiskertben, erkélyeken cserépben vagy dézsába ültetve előfordul. Lila-tarka virágzata a déli órákban nagyon finom aromás illata áthatja a környezetét, és odacsalogatja a méheket. Innen ered a mézfű elnevezése.

Hatóanyaga: thymol, carvacrol, oleum, thymi aether, sók

Használják: köhögésre, gyomorerősítőnek, tüdőasztma, megfázás, torokgyulladás,másnaposság ellen

Olaját használják: bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma

Teakészítés: egy púpozott teáskanálnyi teafüvet,  2 dl forró vízzel leforrázunk és 5 percnyi állás után leszűrjük. A teába tehetünk mézet is és egy kiskanál Svéd-cseppet.

Megfázás

Teakészítés: Bodza, hársfa, kamilla, és kakukkfű egyenlő arányú keverékéből



 Egy evőkanál tea füvet leforrázunk 0.5 dl forró vízzel és öt perces állás után  leszűrjük. A teához még adhatunk mézet. Melegen kell fogyasztani. Érdemes nagyobb mennyiségű teát készíteni, mert naponta többször kell inni.

Légutak megbetegedésére: kakukkfű és lándzsás útifű egyenlő keveréke

Teakészítés: A teafű-keverékekből egy kávéskanál teafüvet leforrázunk 2dl forró vízzel és rövid állás után leszűrjük. A teába citromkarikát teszünk, és még jó melegen kell kortyolgatni.

Kakukkfű-olaj készítése: egy szélesebb szájú üveget megtöltünk kakukkfű virággal és levéllel. Jól belenyomkodjuk az üvegbe, úgy hogy még három ujjnyi hely maradjon az üveg szájáig. Két ujjnyi magasságig feltöltjük olívaolajjal. Kéthétig melegen tarjuk, és utána leszűrjük és használható.

A kakukkfűnek nem csak csodálatos gyógyító ereje van, hanem a konya számára is nélkülözhetetlen fűszer. A vadhúsokat el sem lehet a kakukkfű nélkül készíteni, mert az adja meg az igazi aromáját az ételnek. Használhatjuk még különböző sültekhez, grillhúsokhoz. Minden nehezen emészthető ételt fűszerezhetünk vele.

Aromás illatát is kitudjuk használni , mert aki egy kicsit kreatív, az készíthet belőle illatos párnát, amit pl. ruhák közé lehet tenni, vagy a  többi illatos virággal együtt leveleit potpourriba  rakja.

Kertünknek nemcsak fűszernövénye, de dísze is, most virágzik, és illata betölti a környezetét.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja