SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A kakukkfű

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-23
A kakukkfű / Thymus vulgaris / népi nevei: vadcsombor, tömjénfű, balzsamfű, mézfű, démutka.
A kakukkfű csodálatos gyógyító erővel rendelkező növény és a legismertebb fűszernövényünk.

A kakukkfüvet, már a görögök idejében jól ismerték, és náluk az elegancia, a kecsesség jelképe volt. A neve, a Thymus a   görög Thymon szóból ered, mely bátorságot jelent. A sok hagyomány, amely körüllengi a kakukkfüvet, éppen a nevéből adódik. A római katonák, mielőtt a csatába mentek kakukkfüves fürdőt vettek, hogy növeljék bátorságukat, erejüket a harcban. Az egyiptomiak is jól ismerték, ők a balzsamozásnál használták. /a balzsamos folyadékoknak ma is alkotó része a kakukkfű / A kerti kakukkfű  /Thymus vulgaris/ hazánkba a XI. században került, a Földközi tenger vidékéről. Előfordul számos helyen, de leginkább a száraz gyepeket, meszes talajt kedveli, ahová sok napfény jut. Napjainkban, nagyon sok kiskertben, erkélyeken cserépben vagy dézsába ültetve előfordul. Lila-tarka virágzata a déli órákban nagyon finom aromás illata áthatja a környezetét, és odacsalogatja a méheket. Innen ered a mézfű elnevezése.

Hatóanyaga: thymol, carvacrol, oleum, thymi aether, sók

Használják: köhögésre, gyomorerősítőnek, tüdőasztma, megfázás, torokgyulladás,másnaposság ellen

Olaját használják: bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma

Teakészítés: egy púpozott teáskanálnyi teafüvet,  2 dl forró vízzel leforrázunk és 5 percnyi állás után leszűrjük. A teába tehetünk mézet is és egy kiskanál Svéd-cseppet.

Megfázás

Teakészítés: Bodza, hársfa, kamilla, és kakukkfű egyenlő arányú keverékéből



 Egy evőkanál tea füvet leforrázunk 0.5 dl forró vízzel és öt perces állás után  leszűrjük. A teához még adhatunk mézet. Melegen kell fogyasztani. Érdemes nagyobb mennyiségű teát készíteni, mert naponta többször kell inni.

Légutak megbetegedésére: kakukkfű és lándzsás útifű egyenlő keveréke

Teakészítés: A teafű-keverékekből egy kávéskanál teafüvet leforrázunk 2dl forró vízzel és rövid állás után leszűrjük. A teába citromkarikát teszünk, és még jó melegen kell kortyolgatni.

Kakukkfű-olaj készítése: egy szélesebb szájú üveget megtöltünk kakukkfű virággal és levéllel. Jól belenyomkodjuk az üvegbe, úgy hogy még három ujjnyi hely maradjon az üveg szájáig. Két ujjnyi magasságig feltöltjük olívaolajjal. Kéthétig melegen tarjuk, és utána leszűrjük és használható.

A kakukkfűnek nem csak csodálatos gyógyító ereje van, hanem a konya számára is nélkülözhetetlen fűszer. A vadhúsokat el sem lehet a kakukkfű nélkül készíteni, mert az adja meg az igazi aromáját az ételnek. Használhatjuk még különböző sültekhez, grillhúsokhoz. Minden nehezen emészthető ételt fűszerezhetünk vele.

Aromás illatát is kitudjuk használni , mert aki egy kicsit kreatív, az készíthet belőle illatos párnát, amit pl. ruhák közé lehet tenni, vagy a  többi illatos virággal együtt leveleit potpourriba  rakja.

Kertünknek nemcsak fűszernövénye, de dísze is, most virágzik, és illata betölti a környezetét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja