SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Immunerősítés

Singola Edit [cikkei] - 2008-10-06
Véget ért a nyár, mindenki visszatért a munkába, iskolába. A nyaralás során szerzett felfrissülést nem árt egy kis immunerősítéssel felturbózni, hogy maximumot hozhassuk ki magunkból.
Immunerősítés
A szervezet sokféleképpen védekezik a behatoló baktériumokkal, vírusokkal és testidegen anyagokkal (antigének) szemben. A nyálkahártya, a mandulák, a fehérvérsejtek mind arra hivatottak, hogy megóvják testünket, azzal, hogy bekebelezik a baktériumokat vagy ellenanyagokat (antitest) termelnek. Mégsem sikerül minden esetben megakadályozni a fertőzés létrejöttét. Az orvostudomány óriási lépéseket tett ez ügyben, gondoljunk Pasteur vagy Semmelweis munkásságára. Védőoltásokkal ugyancsak sokat tehetünk a betegségek kialakulásának megakadályozásában, még sincs mindenre megoldás.
Napjainkban egyre több antigénnel találkozunk, és számos embernek gyenge az immunrendszere. Az immunizáció erősítése tehát aktuális kérdés. Mit tehetünk mi magunk védekezőképességünk edzésében? A legelső lépés felmérni, hogy milyen hatásoknak van kitéve szervezetünk, mi károsíthatja. Az orvosok szerint kétféle veszély leselkedik ránk, az egyik a túlhajszoltság, a másik az edzetlenség. A legfontosabb az edzés megkezdése, amit először a fejben kell megtenni, ugyanis a lélek és az immunrendszer között összefüggés van. Például a félelem negatívan hat az immunrendszer működésére, de a jókedély és a nevetés pozitívan. A stressznek köztudott, hogy betegítő hatása van, ami befolyásolja az immunitást is, vagyis hajlamosít a fertőzésre.

Az immunrendszer erősítéséhez nem kell semmi különlegeset tennünk, mindössze tudatosan cselekedni a mindennapok során:
- Elsőrendű a belső nyugalom és a pozitív életfelfogás kialakítása
- Elegendő mennyiségű és minőségű alvás, mivel ilyenkor regenerálódik a szervezet
- A korai lefekvés alapvető az immunrendszernek, mert az alvás során építi újra erőit
- Az esti izgalommal teli filmek nézése megterheli a védekezőképességet
- Ébredés után azonnal keljünk fel az ágyból, így megelőzhetjük a kapkodás okozta stresszt
- Reggelente hideg – meleg vizes váltózuhany ajánlott, hogy a vérkeringés beinduljon
- Az egészséges táplálkozásnak ebben az esetben is jelentős szerepe van.
- A tejtermékek javítják a teljesítőképességet
- A szervezet biokémiai folyamatai enzimek segítségével zajlik, nélkülük nem működik jól az immunrendszer sem. Az enzimek vitaminokból, nyomelemekből és fehérjetestből állnak. Sok enzimet tartalmaz az ananász és a papaya
- Gyümölcsök közül immunerősítő hatással rendelkezik az alma, barack, szilva, szőlő. Zöldségek közül a cékla, paprika, paradicsom
- A mazsola és a méz ugyancsak erősíti a védekezőképességet

- Vitaminok és ásványi anyagok közül nem érdemes külön kiemelni egyiket sem, elengedhetetlen, hogy mindegyikből bevigyük a napi szükségletet.
- Étkezés után iktassunk be egy rövid pihenőt, mert a szervezet vagy az emésztésre koncentrál, vagy a gondolkodásra. Az egyik gátolja a másikat.
- Időnként fontos egy-egy böjtkúra tartása, hogy a káros anyagok kiürüljenek a testből, és újult erővel kezdhessen dolgozni
- Megfázás esetén célszerűbb a régi gyógymódokat alkalmazni (borogatás, izzasztás, gyógytea), és csak végső esetben fordulni gyógyszerhez
- Illóolajok közül a levendula és a gyömbér jótékony az immunra
- A sportolás akkor hatásos az immunrendszer szempontjából, ha az egyéni teljesítőképességnek megfelelően alkalmazzuk
- Minden reggel végezzünk pár gimnasztikai gyakorlatot, legjobb nyitott ablaknál
- A friss levegőn végzett mindennapi mozgás nélkülözhetetlen az immunrendszernek
- Öltözzünk az időjáráshoz alkalmazkodva
- A szaunázás és a fényterápia kedvező az immunrendszer részére
- Munkából hazatérve, fújjuk ki magunkat egy kicsit. Az immunrendszernek néhány perc pihenés is sokat számít, ekkor tud felélénkülni

Az immunrendszert a látás, hallás, szaglás, ízlelés, tapintás mellett a hatodik érzékszervnek titulálják, mivel megítéli az előbbi öt benyomást, és reagál rájuk, de nem hagyja figyelmen kívül gondolatainkat és érzéseinket sem. Vitathatatlan tehát, hogy az egészség megőrzése az immunrendszer megóvásával, edzésével kezdődik.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja