SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutya meg a gazdi

Kókai Kata [cikkei] - 2005-02-27
Sokszor mondják, olyan a kutya, mint a gazdája. A mondásnak valós alapja is van; nem csak külső, de viselkedésbeli hasonlóságot is mutatnak kutyák és gazdáik.

 

A reklámban is láthattuk az emberek és kutyáik közötti meglepő külső hasonlóságot, ennél azonban fontosabb, hogy a kutyák gazdáik viselkedésével is azonosulnak. Olyanok akár a kisgyermekek, akik megérzik szüleik hangulatváltozását, azonban egy házi kedvenc esetében ez veszélyes is lehet.

 

Sajnos számtalanszor hallottuk a hírekben, hogy kóbor kutyák, vagy éppen felelőtlenül az utcán felejtett ebek emberekre támadtak. Ez esetben már korántsem lényegtelen, hogyan is nevelték a kutyát. A kialakult szoros szellemi kapcsolat folytán állataink is átveszik viselkedésformáinkat; a gyerekek mellett felnőtt kutya egy játos gyermekre hasonlít, de szorosan kötődik gazdájához, s megóvja az idegenektől.

 

Az idős emberek kutyái általában szó szerint ölebek, rengeteg szeretetet kaptak, s a külvilág felé is ezt közvetítik. De mi a helyzet a harci ebekkel? Mitől lesznek agresszívek, miért támadnak emberekre? Nem feltétlenül a gének okozzák az agresszivitást. Gyakran a kutyát gazdája vadítja meg már kölyökkorban, hogy minél veszélyesebbnek tűnjön.

 

Sok esetben nevelés híján, vagy jó nevelés ellenére is vad lesz a kutya. Mivel a kutya olyan akár egy gyermek, gazdája tulajdonságai átragadnak rá, a hétköznapokban látott viselkedést tekinti tanulási alapnak, így hiába a kiképzés, ha a gazdi tör-zúz, a kutya sem lesz kiegyensúlyozott.

 

Számtalanszor hallunk olyan balesetekről, amikor a kutya saját gazdáját támadja meg, arról azonban nem számolnak be, vajon miért tette ezt? Annak ellenére, hogy az ember leghűségesebb társa, nem viselhet el minden kínzást. Talán apróságnak tűnik, ha játékból naponta többször megcibáljuk a házi kedvenc fülét, de ez egy gyengébb idegzetű állatnál akár egy támadással is felérhet. Ugyanígy, ha evés közben zavarjuk állatainkat, lehet, hogy védeni fogják az élelmüket és támadnak.

 

Nincs egyértelműen jó recept arra, hogyan neveljük kutyánkat. Ha azonban a nevelést magunkon kezdjük, megpróbálunk nyugodt, kiegyensúlyozott környezetet teremteni, kutyáink is barátságosabbak lesznek, s így rászolgálhatunk négylábú barátaink hűségére és szeretetére.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja