SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutya meg a gazdi

Kókai Kata [cikkei] - 2005-02-27
Sokszor mondják, olyan a kutya, mint a gazdája. A mondásnak valós alapja is van; nem csak külső, de viselkedésbeli hasonlóságot is mutatnak kutyák és gazdáik.
A kutya meg a gazdi

 

A reklámban is láthattuk az emberek és kutyáik közötti meglepő külső hasonlóságot, ennél azonban fontosabb, hogy a kutyák gazdáik viselkedésével is azonosulnak. Olyanok akár a kisgyermekek, akik megérzik szüleik hangulatváltozását, azonban egy házi kedvenc esetében ez veszélyes is lehet.

 

Sajnos számtalanszor hallottuk a hírekben, hogy kóbor kutyák, vagy éppen felelőtlenül az utcán felejtett ebek emberekre támadtak. Ez esetben már korántsem lényegtelen, hogyan is nevelték a kutyát. A kialakult szoros szellemi kapcsolat folytán állataink is átveszik viselkedésformáinkat; a gyerekek mellett felnőtt kutya egy játos gyermekre hasonlít, de szorosan kötődik gazdájához, s megóvja az idegenektől.

 

Az idős emberek kutyái általában szó szerint ölebek, rengeteg szeretetet kaptak, s a külvilág felé is ezt közvetítik. De mi a helyzet a harci ebekkel? Mitől lesznek agresszívek, miért támadnak emberekre? Nem feltétlenül a gének okozzák az agresszivitást. Gyakran a kutyát gazdája vadítja meg már kölyökkorban, hogy minél veszélyesebbnek tűnjön.

 

Sok esetben nevelés híján, vagy jó nevelés ellenére is vad lesz a kutya. Mivel a kutya olyan akár egy gyermek, gazdája tulajdonságai átragadnak rá, a hétköznapokban látott viselkedést tekinti tanulási alapnak, így hiába a kiképzés, ha a gazdi tör-zúz, a kutya sem lesz kiegyensúlyozott.

 

Számtalanszor hallunk olyan balesetekről, amikor a kutya saját gazdáját támadja meg, arról azonban nem számolnak be, vajon miért tette ezt? Annak ellenére, hogy az ember leghűségesebb társa, nem viselhet el minden kínzást. Talán apróságnak tűnik, ha játékból naponta többször megcibáljuk a házi kedvenc fülét, de ez egy gyengébb idegzetű állatnál akár egy támadással is felérhet. Ugyanígy, ha evés közben zavarjuk állatainkat, lehet, hogy védeni fogják az élelmüket és támadnak.

 

Nincs egyértelműen jó recept arra, hogyan neveljük kutyánkat. Ha azonban a nevelést magunkon kezdjük, megpróbálunk nyugodt, kiegyensúlyozott környezetet teremteni, kutyáink is barátságosabbak lesznek, s így rászolgálhatunk négylábú barátaink hűségére és szeretetére.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja