SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyulat, húsvétra

Kókai Kata [cikkei] - 2005-03-07
Talán ilyenkor érkezik a legtöbb ajándék-kisállat háztartásunkba, a gyermekek legnagyobb örömére. Fontos, hogy csak akkor ajándékozzunk állatot, ha tisztában vagyunk az ezzel járó felelősséggel.

 

Egyre több lakásban futhatunk össze az édes kis tapsifülessel; a méltán népszerű kisállat lassan a macskához és kutyához hasonlóan teljes értékű szobaállat lesz. Tartása az egyszerű etetés és itatás ellenére nehezebb, mint többi szőrös barátunké, ha nincs udvarunk, akkor a lakásban kell számára olyan helyet találnunk, ahol nyugodtan töltheti napjait.

Számtalan faj közül választhatunk, az egyszerű házinyúltól a törpenyúlon át egészen a kosorrúakig. Fajtától függően különböző méretű, színű, és formájú állatkák közül válogathatunk, azonban a tartástól függően (lakás vagy kert) érdemes tanácsot kérni az eladótól.

Lakásban talán egy törpenyúl számára lehet a legideálisabb környezetet kialakítani. Sokan ketrecben tartják nyulaikat, ez azonban egy lakásban tartott hobbiállat esetén kevésbé tűnik szimpatikus megoldásnak.

Ha tehetjük, valamelyik helységben fedjük le a padlót 1-2 négyzetméteres területen fóliával, kerítsük körbe. A kerítés kb. a nyúl magasságának kétszerese legyen, anyagát tekintve bármit választhatunk, amit kedvencünk nem fog szétrágni. A vastagabb fából készülő virágágyást szegélyező kerítések díszként is megállják a helyüket, s így az elkerített területen kedvencünk számára megfelelő mozgásterületet biztosíthatunk. A fóliával letakart padlóra szórjunk faforgácsot, mely segít állatunk kényelmesebb, tisztább almának kialakításában.

Mivel a nyulak a legkevésbé sem szobatiszták, az almot lakásban tartott állatoknál naponta cserélni kell, s a leterített fóliát is gyakran kell tisztítani. Ketrecben élő nyulak esetében a kialakítástól függően egyszerűbb lehet annak takarítása.

Fontos, hogy kedvencünk minden nap kapjon friss vizet. Ehhez érdemes egy nehezebb anyagból készült, alacsony tálat használni, nehogy ivás vagy ugrálás közben felborítsa. Az etetés a tápláléktól függően több tartót is igényelhet. Mivel a nyúl „finnyás” állat, a szénát, lucernát soha ne a földre szórjuk, mert ha egyszer letapossa, biztosan nem eszi meg. Hasonló táplálékokhoz ún. „etetőrácsot” kaphatunk (V-alakú, rácsra szerelhető vagy felállítható etető). A magvakhoz (búza, zab, árpa, stb.) szintén egy nehezebb tálat használhatunk. Ételeket tekintve a nyúl szívesen fogyaszt bármilyen maradékot; almacsutkát, meghámozott zöldségek héját levelét, vizes fűféléket azonban lehetőleg ne adjunk neki.

Fontos, hogy kedvencünk megfelelő odafigyelésben részesüljön; mindig elegendő táplálékot, és friss vizet kapjon. Ha külső elváltozásokat találunk (leginkább a fülben), forduljunk állatorvoshoz. Figyeljünk oda, hogy kedvencünk megkapja a szükséges védőoltásokat, így mindenki számára öröm lesz az apró tapsifüles tartása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja