SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatkísérletek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-02-16
Amikor megveszünk egy jó nevű kozmetikumot, vagy akár egy egyszerű szappant, többnyire nem tudhatjuk, hány állat életébe került annak kifejlesztése. Az Interneten borzasztó képeket látni kétfejű, és megcsonkított állatokról, s az állatvédők odaadó küzdelme ellenére a legnagyobb cégek többsége nem hagy fel a kísérletekkel.

 

Ma már néhány nagyobb cég kifejezetten ellenzi az állatkísérleteket, s nem is alkalmazza azt termékei tesztelésénél. De még mindig sokan használnak fel ártatlan állatokat, hogy termékeiket a „leggazdaságosabb” módon tesztelhessék.

 

Ma már egyre többen figyelünk arra, hogy minél kevesebb vegyszerrel gyártott termékeket vásároljunk. Az Internet segítségével pedig egyre többen tudjuk, milyen termékeket nem érdemes választani. Mégis kevés szó esik arról, hogy egy ártalmatlannak tűnő szappan hány apró élőlény életét követelte. Legyen szó bár az egészségünkről, mégis modern civilizációnkban olyan kísérletek zajlanak, melyekre semmi sem lehet elég jó magyarázat. Persze sokan úgy gondolják, inkább pusztuljon el néhány egér, minthogy egy-egy termék embereknek ártson. Ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tényt, hogy az egerek is élőlények.

 

Az általános tévhittel szemben kísérleteket nem csupán rágcsálókon végeznek, majmok, kutyák, macskák is áldozatul esnek az emberi törekvésnek. Ráadásul a kísérletek nagy részére nem új gyógymódok kifejlesztésére, hanem nélkülözhető kozmetikai cikkek tesztelésére irányul. Több olyan rémhírt is olvashattunk az Interneten, miszerint állateledelt gyártó cégek kutyákat és macskákat hizlaltak fel-vagy éppen fogyasztottak le, brutális körülmények között tartva őket. Sok esetben szánt szándékkal megcsonkították, lebetegítették az állatokat, hogy megfigyeljék a táplálék rájuk gyakorolt hatását.

 

Modern civilizációnkban tehát okkal kérdezhetjük, miért kell ilyen embertelenül kihasználni a természetet, az ártatlan állatokat, akik nem rendelkeznek döntési lehetőséggel? Sajnos olyan megoldást még nem találtak, mellyel az állatkísérletekhez hasonló eredménnyel lehetne teszteket végezni. Létezik azonban ún. Klinikai teszt, melyben már egyébként is beteg állatokon végzik a gyógyulást célzó kísérleteket, ez azonban körülményesebb megoldás, melyet nem sokan vállalnak.

 

Egy-egy kísérlet a bezártságon túl károsítja is az állat szervezetét, ráadásul az anyagok hitelesítéséhez több igazolásra is szükség lehet, így egyes szerek bevizsgálása több állat életét is megkeserítheti. Hazánkban törvény szerint élvezeti cikkek-kozmetikai szerek, cigaretta, fegyver, stb.- teszteléséhez nem használhatnak fel állatokat, de külföldi termékek esetében nem lehetünk biztosak, kivéve, ha ezt a címkén jelzik.

 

Az alábbi címen megtalálható azok teljes listája, akik termékeiket nem tesztelik állatokon:

http://www.zoldmagazin.com/belso/test2.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja