SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy új élet kezdete

[cikkei] - 2004-02-14
Az életünk nem a születéssel, hanem a fogantatással kezdődik. Ezt minden nő, aki hordott már szíve alatt gyermeket, csak megerősíteni tudja.
Egy új élet kezdete

Már néhány nappal a megtermékenyülés után sokféle módon jelzi a szervezet, hogy valami új van folyamatban. Persze ezt többnyire nem vesszük észre. Csak amikor elmarad az első menzesz, jönnek a reggeli rosszullétek, a vérnyomásingadozásból eredő szédülések, gyengeségi rohamok. Megváltozunk: bizonyos ételeket, szagokat el sem tudunk viselni, fura étkezési szokások alakulhatnak ki.

De ezek átmeneti kellemetlenségek, nem is igazán fontosak, a terhesség félidejének elmúltával többnyire meg is szűnnek.

A várandós nő gondozásra jár, ahol rendszeres vér- és vizeletvizsgálatokkal ellenőrzik általános egészségi állapotát, ultrahang-vizsgálatokkal a baba fejlődését. Rendszeresen ellenőrzik a súlygyarapodást, életviteli és étrendi tanácsokkal, kiegészítő vitaminokkal látja el a kismamát a védőnő, és az orvos.

Nagyon fontos komolyan venni ezeket a tanácsadásokat, nem csak azért, mert elmulasztása esetén nem jár az anyasági és gyermekágyi támogatás. Sok esetben már a terhesség első harmadában kiszűrhető az esetleges eltérő fejlődés, öröklött vagy szerzett rendellenesség a magzatnál. Adott esetben a terhesség megszakítható, de a génsebészet fejlődésével ma már méhen blüli műtétek is megvalósíthatók. Persze ezek már speciális esetek. De mindenképp nagy segítséget jelent a későbbiekben, ha időben felismerhető valamely elváltozás, hisz a gyermek fejlődése szempontjából fontos, hogy már a születés után, a lehető legrövidebb időn bellül elkezdődjék a korrekciós fejlesztés, gyógyítás. Különösen hangsúlyos ez koraszülött vagy éretlen gyermek kapcsán. Koraszülött az a gyermek, aki a terhesség 28 - 37. hetében születik, többnyire igen kis súllyal, éretlennek a normál 38-40. hétre de kis súllyal 2500 gramm alatt / született gyermeket nevezik. Ők fokozottan veszélyeztetett gyermeknek minősülnek.

Minden gondozás és felügyelet mellett rendkívüli fontossággal bír, hogy ez az időszak az anya-gyermek kapcsolat első időszaka. Az anya lelkiállapota, életvitele nagy szerepet játszik a gyermek idegrendszeri fejlődésében / pl. van tudományos alapja a feltételezésnek, miszerint a terhesség alatti tartós stressz növeli a gyermek autizmusra való hajlamát/. A kiegyensúlyozott, tudatos mama már ebben az időszakban szoros kapcsolatban van gyermekével, beszélget vele, hanggal és hang nélkül egyaránt. A legtöbb nőnek ez annyira természetes, hogy észre sem veszi, fel sem fogja jelentőségét. A baba a 3. hónapban jól fejlett érzékszervekkel rendelkezik, idegpályái kiépültek, csak a látása fejletlen / természetesen /. Mivel a test 74-78 %-a víz, igen jól vezeti a hangot. A baba hallja az anya szívverését / ami pszichés terhelésre gyorsul! /, a mama hangját, s bár erősen szűrve, de a környezet zajai is eljutnak hozzá. Érzi a kéz simogatását a mama pociján! Érzékeli és igényli a biztonságot, a nyugalmat, a szeretetet! Beszélgessünk hát babánkkal, simogassuk meg sokszor, hallgassunk kellemes zenét, legyünk nyugodtak, kiegyensúlyozottak, tegyünk nagy sétákat friss levegőn, figyeljünk a táplálkozásra, legyen az változatos, tápláló, vitaminban és ásványi anyagokban gazdag. Ne dohányozzunk, ne fogyasszunk alkoholt, narkotikumokat. Ezek az anyagok rendkivüli mértékben károsítják a gyermek idegrendszerét!

Ugye mennyi mindent tehetünk a kicsi jövőjéért már az első hónapokban?

Amikor eltelt a 9 hónap, eljön a szülés ideje. Gyakran előfordul, hogy magabiztos, kiegyensúlyozott fiatal mamák ekkor vesztik el erejüket. Ebben az időszakban merül fel leggyakrabban a kérdés: "mi lesz, ha...?" Néhány adat megnyugtatásul: a szülések 82 %-a teljesen problémamentes, a gyermekek 93 %-a teljesen egészséges!

És ekkor jelentkezik a félelem magától a szüléstől, ami köztudottan fájdalmas lehet.

Kedves kismamák! Csak néhány dolog kapaszkodóul: a szülés élettani folyamat, nem feltétlenül fájdalmas, a félelmünk teszi azzá. De ha fáj is kissé...amikor felsír a kis jövevény, már el is felejtettük.

És végiggondolták már? Ha olyan szörnyű lenne a szülés, mint a híre, sikerült volna egyetlen pár embernek néhány ezer év alatt hatmilliárdnyira gyarapodni?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja