SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövények és a várandósság

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2011-12-28
A minap egy rádióbeszélgetésre kértek fel, ahol a babavárás és a gyógynövények volt a téma, vagyis az, hogy milyen gyógynövényeket lehet fogyasztani várandósság alatt és miket nem. Ahogy az már lenni szokott a műsoridőm igencsak megrövidült, és az alatt a kis idő alatt is minden másról beszéltünk, csak a lényegről nem. Így megint csak marad az írás, tehát amit nem mondhattam el, azt most kiírom magamból.
Gyógynövények és a várandósság

Milyen gyógynövények alkalmazhatók a várandósság alatt?

A válasz igen egyszerű: szinte semmilyen!
A gyógynövényeknek nem igazán ez alatt a 9 hónap alatt van létjogosultságuk. Sokkal inkább előtte, és kis mértékben utána, vagy a szülés tájékán. Ilyen szempontból három részre oszthatjuk a gyógynövények alkalmazhatóságát ez idő alatt:

  1. Felkészülés a babavárásra
  2. Várandósság alatt fogyasztható gyógynövények, kerülendő gyógynövények
  3. Szüléskor és az azt követő időszakban alkalmazható növények, praktikák

1. A gyógynövényeknek a legfontosabb szerepük a babavárásra való felkészülésben van, aranyvesszohiszen nem mindegy, hogy az új élet miből fogan, milyen testbe fogan. Ilyenkor nem csak az anyának javasolt a méregtelenítés, hanem az apának is, hiszen a baba egyik „fele” belőle jön. Elsősorban olyan növényeket alkalmazzunk ebben az esetben, amik vértisztító, májtisztító hatásúak, valamint átmossák a veséket és a nyirokrendszert, tehát amik a szervezet méregtelenítő csatornáit megmozgatják. Használhatunk diólevelet, apróbojtorjánt, csalánlevelet, aranyvesszőt, porcsinfüvet, pitypanglevelet megfelelő arányban és összeállításban keverve.

A felkészítés részeként kell megemlíteni azokat a gyógynövényeket, amelyek hormonzavarok, vagy spermaszám elégtelenség esetén segíthetnek. Férfiaknál jól jöhet a ginzeng és a maca vibe növény fogyasztása, valamint a Q10 alkalmazása megfelelő adagolásban. Nőknél a hormonális zavarokat több gyógynövény is orvosolhatja, attól függően, hogy milyen eredetű, típusú a hormonzavar, hiszen mindegyik növénynek más a hatásmechanizmusa: barátcserje, jamszgyökér, poloskavész, komló, palástfű. Méhpempő rendszeres fogyasztásával szintén növelhető a termékenység mértéke.


csipkebogyo2. A várandósság alatt fogyasztható gyógynövények listája igen szűkös, hiszen csak olyan teát szabad alkalmazni, aminek a hatóanyagai nem bántják a fejlődő magzatot. Ilyen a csipkebogyó, a citromfű, hibiszkuszvirág, bodzavirág, gyömbér kis mennyiségben, lucerna, édeskömény. A csipkebogyó áztatott leve kiváló frissítő italként szolgál, és természetes C-vitamint szolgáltat a kismama szervezetének, valamint értékes növényi színanyagokat, ún. flavonoidokat. és egyéb hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat. A citromfű a nyugtalanság, szorongás csökkentésére, alvászavarok kezelésére hibiszkusznyújthat veszélytelen megoldást. Ezen kívül vírusölő hatása is van, tehát kisebb meghűlésekkor bodzával keverve hatékony segítség lehet, hogy gyógyszer nélkül lábaljon ki a kismama a betegségből.

A gyömbér kis mennyiségben a várandósság elején jelentkező émelygést, hányingert hivatott csökkenteni. Ilyenkor 1 kiskanál reszelt friss gyömbért 0,5 l vízzel ajánlatos leforrázni, pár percig áztatni, majd leszűrni, és mézzel ízesíteni, azt kortyolgatni a nap folyamán, lehűtve. Az édeskömény tea a puffadást enyhíti. A lucerna tabletta a gyomorégést csökkenti, és nem mellesleg értékes ásványi anyagokkal és vitaminokkal látja el a szervezetet. A várandósság alatt egy igazi jolly joker a kókuszvíz, ami egy természetes tápláló folyadék, csökkenti a hányingert, és elektrolit oldatként pótolja a hányás során elvesztett fontos vitálanyagokat.

A babavárás kilenc hónapja alatt lehetőleg kerüljük a többi gyógynövény alkalmazását, hiszen több módon is árthatnak a magzatnak.


Az első csoportba tartoznak azok a gyógynövények, amik alhasi vérbőséget és ezáltal vetélést okozhatnak. Ilyenek pl. a boróka, kutyabenge, szenna, fodros mályva, fehérüröm.

diolevelA második tiltott csoportban azok a gyógynövények vannak, amik erős méregtelenítő hatásuk miatt kerülendők, mert az általuk felszabadított méreganyagok a placentán keresztül eljutnak a magzatba is, ahol különböző fejlődési rendellenességeket okozhatnak. Ebbe a csoportba tartoznak pl. a csalán, gyermekláncfű, diólevél, tölgylevél, menta, valamint a fűszernövények nyersen, nagy mennyiségben alkalmazva. (Pl. nem ajánlatos a kismamának minden nap préselt petrezselyemlevet inni, mert az erős abortív hatású, azon kívül, hogy vízhajtó).

A harmadik csoportba az ún. vitatott hatású növények tartoznak, amik általában a menstruációs ciklust képesek befolyásolni. Ezek az előző részben már felsorolt, és a felkészülésben igen hasznos, de itt ártó növények: barátcserje, jamszgyökér, poloskavész, komló, szója, szezámmag, kamilla, palástfű, pásztortáska (ez utóbbit tekintve kivétel a szülés előtti időszak).

3. Szülés előtt, a 35. héttől minden védőnő és orvos javasolja a málnalevél tea fogyasztását, ami felkészíti a méhizomzatot a hatékony szülésre, javítja a méh izomtónusát. Ha nem akar beindulni a szülés, akkor az orvossal egyeztetve a kiírt időpont után lehet pásztortáskát fogyasztani, szülésbeindító hatása miatt. Ez vérzéscsillapításra is alkalmas, ha esetleg túl sok vért veszítenénk a szülés alatt (vagy egyéb nőgyógyászati vérzéseknél is hatékony kiegészítő lehet).

A gyermekágyas időszakban sok anya legfőbb problémája, hogy elegendő-e a tej a kisbabája számára. Sokan akkor is tejelválasztást serkentő teákat fogyasztanak, amikor nem is kellene, hiszen van elegendő tejük. Nagyon fontos kiemelni, hogy ilyenkor nem szabad ezeket a teákat inni, nem helyes „megelőzésképpen” elkezdeni a teaivást. Csak akkor igyunk tejszaporító készítményeket, ha valóban kevés a tejünk, ha úgy érezzük, a kicsi nem szopik eleget, annak ellenére is, hogy mindent kiszívott a mellünkből. Több gyógynövény közül is választhatunk. Érdemes egyesével is kipróbálni őket, hogy megtudjuk, melyek a leghatékonyabbak a szervezetünk számára, és később ezekből állíthatunk össze keveréket. A legjobb tejszaporító növények az édeskömény, a kömény, az ánizs, a görögszéna mag.

A gyógyteaivási tilalom nem ér véget a szüléssel, hiszen az anyatejen keresztül is nagyon sok minden átjut a kicsibe. A méregtelenítést tehát nem a szülés után kell elkezdeni, hanem csak és kizárólag akkor szabad, ha az anya már nem szoptat. Ezt az időszakot nem szabad elkapkodni, rá kell szánni az időt a szülés utáni regenerációra. kb. egy évig is eltart, mire az anya kismedencei szövetei a szülés után visszatérnek eredeti formájukba, méretükbe. Nem érdemes, sőt kifejezetten tilos ezt a folyamatot drasztikus méregtelenítő kúrákkal gyorsítani. A szoptatás alatt a legfontosabb dolog, hogy a gyermek megkapjon minden tápanyagot, és az anyatejjel ne kerüljön be semmi mérgező vagy felesleges anyag a kis szervezetbe. Érvényes ez akkor is, ha már csak naponta egyszer szopizik. Ebben az időszakban a megfelelő táplálkozással tudunk a legtöbbet tenni saját magunkért is és a babáért is.

Amikor a gyermek végleg levált az anyamellről, elkezdhetjük a tisztítókúrát, de minden esetben kérjük ki szakember, fitoterapeuta segítségét!
 

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja