SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövények és a várandósság

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2011-12-28
A minap egy rádióbeszélgetésre kértek fel, ahol a babavárás és a gyógynövények volt a téma, vagyis az, hogy milyen gyógynövényeket lehet fogyasztani várandósság alatt és miket nem. Ahogy az már lenni szokott a műsoridőm igencsak megrövidült, és az alatt a kis idő alatt is minden másról beszéltünk, csak a lényegről nem. Így megint csak marad az írás, tehát amit nem mondhattam el, azt most kiírom magamból.

Milyen gyógynövények alkalmazhatók a várandósság alatt?

A válasz igen egyszerű: szinte semmilyen!
A gyógynövényeknek nem igazán ez alatt a 9 hónap alatt van létjogosultságuk. Sokkal inkább előtte, és kis mértékben utána, vagy a szülés tájékán. Ilyen szempontból három részre oszthatjuk a gyógynövények alkalmazhatóságát ez idő alatt:

  1. Felkészülés a babavárásra
  2. Várandósság alatt fogyasztható gyógynövények, kerülendő gyógynövények
  3. Szüléskor és az azt követő időszakban alkalmazható növények, praktikák

1. A gyógynövényeknek a legfontosabb szerepük a babavárásra való felkészülésben van, aranyvesszohiszen nem mindegy, hogy az új élet miből fogan, milyen testbe fogan. Ilyenkor nem csak az anyának javasolt a méregtelenítés, hanem az apának is, hiszen a baba egyik „fele” belőle jön. Elsősorban olyan növényeket alkalmazzunk ebben az esetben, amik vértisztító, májtisztító hatásúak, valamint átmossák a veséket és a nyirokrendszert, tehát amik a szervezet méregtelenítő csatornáit megmozgatják. Használhatunk diólevelet, apróbojtorjánt, csalánlevelet, aranyvesszőt, porcsinfüvet, pitypanglevelet megfelelő arányban és összeállításban keverve.

A felkészítés részeként kell megemlíteni azokat a gyógynövényeket, amelyek hormonzavarok, vagy spermaszám elégtelenség esetén segíthetnek. Férfiaknál jól jöhet a ginzeng és a maca vibe növény fogyasztása, valamint a Q10 alkalmazása megfelelő adagolásban. Nőknél a hormonális zavarokat több gyógynövény is orvosolhatja, attól függően, hogy milyen eredetű, típusú a hormonzavar, hiszen mindegyik növénynek más a hatásmechanizmusa: barátcserje, jamszgyökér, poloskavész, komló, palástfű. Méhpempő rendszeres fogyasztásával szintén növelhető a termékenység mértéke.


csipkebogyo2. A várandósság alatt fogyasztható gyógynövények listája igen szűkös, hiszen csak olyan teát szabad alkalmazni, aminek a hatóanyagai nem bántják a fejlődő magzatot. Ilyen a csipkebogyó, a citromfű, hibiszkuszvirág, bodzavirág, gyömbér kis mennyiségben, lucerna, édeskömény. A csipkebogyó áztatott leve kiváló frissítő italként szolgál, és természetes C-vitamint szolgáltat a kismama szervezetének, valamint értékes növényi színanyagokat, ún. flavonoidokat. és egyéb hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat. A citromfű a nyugtalanság, szorongás csökkentésére, alvászavarok kezelésére hibiszkusznyújthat veszélytelen megoldást. Ezen kívül vírusölő hatása is van, tehát kisebb meghűlésekkor bodzával keverve hatékony segítség lehet, hogy gyógyszer nélkül lábaljon ki a kismama a betegségből.

A gyömbér kis mennyiségben a várandósság elején jelentkező émelygést, hányingert hivatott csökkenteni. Ilyenkor 1 kiskanál reszelt friss gyömbért 0,5 l vízzel ajánlatos leforrázni, pár percig áztatni, majd leszűrni, és mézzel ízesíteni, azt kortyolgatni a nap folyamán, lehűtve. Az édeskömény tea a puffadást enyhíti. A lucerna tabletta a gyomorégést csökkenti, és nem mellesleg értékes ásványi anyagokkal és vitaminokkal látja el a szervezetet. A várandósság alatt egy igazi jolly joker a kókuszvíz, ami egy természetes tápláló folyadék, csökkenti a hányingert, és elektrolit oldatként pótolja a hányás során elvesztett fontos vitálanyagokat.

A babavárás kilenc hónapja alatt lehetőleg kerüljük a többi gyógynövény alkalmazását, hiszen több módon is árthatnak a magzatnak.


Az első csoportba tartoznak azok a gyógynövények, amik alhasi vérbőséget és ezáltal vetélést okozhatnak. Ilyenek pl. a boróka, kutyabenge, szenna, fodros mályva, fehérüröm.

diolevelA második tiltott csoportban azok a gyógynövények vannak, amik erős méregtelenítő hatásuk miatt kerülendők, mert az általuk felszabadított méreganyagok a placentán keresztül eljutnak a magzatba is, ahol különböző fejlődési rendellenességeket okozhatnak. Ebbe a csoportba tartoznak pl. a csalán, gyermekláncfű, diólevél, tölgylevél, menta, valamint a fűszernövények nyersen, nagy mennyiségben alkalmazva. (Pl. nem ajánlatos a kismamának minden nap préselt petrezselyemlevet inni, mert az erős abortív hatású, azon kívül, hogy vízhajtó).

A harmadik csoportba az ún. vitatott hatású növények tartoznak, amik általában a menstruációs ciklust képesek befolyásolni. Ezek az előző részben már felsorolt, és a felkészülésben igen hasznos, de itt ártó növények: barátcserje, jamszgyökér, poloskavész, komló, szója, szezámmag, kamilla, palástfű, pásztortáska (ez utóbbit tekintve kivétel a szülés előtti időszak).

3. Szülés előtt, a 35. héttől minden védőnő és orvos javasolja a málnalevél tea fogyasztását, ami felkészíti a méhizomzatot a hatékony szülésre, javítja a méh izomtónusát. Ha nem akar beindulni a szülés, akkor az orvossal egyeztetve a kiírt időpont után lehet pásztortáskát fogyasztani, szülésbeindító hatása miatt. Ez vérzéscsillapításra is alkalmas, ha esetleg túl sok vért veszítenénk a szülés alatt (vagy egyéb nőgyógyászati vérzéseknél is hatékony kiegészítő lehet).

A gyermekágyas időszakban sok anya legfőbb problémája, hogy elegendő-e a tej a kisbabája számára. Sokan akkor is tejelválasztást serkentő teákat fogyasztanak, amikor nem is kellene, hiszen van elegendő tejük. Nagyon fontos kiemelni, hogy ilyenkor nem szabad ezeket a teákat inni, nem helyes „megelőzésképpen” elkezdeni a teaivást. Csak akkor igyunk tejszaporító készítményeket, ha valóban kevés a tejünk, ha úgy érezzük, a kicsi nem szopik eleget, annak ellenére is, hogy mindent kiszívott a mellünkből. Több gyógynövény közül is választhatunk. Érdemes egyesével is kipróbálni őket, hogy megtudjuk, melyek a leghatékonyabbak a szervezetünk számára, és később ezekből állíthatunk össze keveréket. A legjobb tejszaporító növények az édeskömény, a kömény, az ánizs, a görögszéna mag.

A gyógyteaivási tilalom nem ér véget a szüléssel, hiszen az anyatejen keresztül is nagyon sok minden átjut a kicsibe. A méregtelenítést tehát nem a szülés után kell elkezdeni, hanem csak és kizárólag akkor szabad, ha az anya már nem szoptat. Ezt az időszakot nem szabad elkapkodni, rá kell szánni az időt a szülés utáni regenerációra. kb. egy évig is eltart, mire az anya kismedencei szövetei a szülés után visszatérnek eredeti formájukba, méretükbe. Nem érdemes, sőt kifejezetten tilos ezt a folyamatot drasztikus méregtelenítő kúrákkal gyorsítani. A szoptatás alatt a legfontosabb dolog, hogy a gyermek megkapjon minden tápanyagot, és az anyatejjel ne kerüljön be semmi mérgező vagy felesleges anyag a kis szervezetbe. Érvényes ez akkor is, ha már csak naponta egyszer szopizik. Ebben az időszakban a megfelelő táplálkozással tudunk a legtöbbet tenni saját magunkért is és a babáért is.

Amikor a gyermek végleg levált az anyamellről, elkezdhetjük a tisztítókúrát, de minden esetben kérjük ki szakember, fitoterapeuta segítségét!
 

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja