SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Adoptálás Magyarországon

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-03
Sok család számára az örökbefogadás jelenti az egyetlen lehetőséget a gyermekvállalásra. Az adoptálást kezdeményező szülőknek hosszas, olykor kellemetlen procedúrán kell átesniük.

Az adoptálás nagyszerű lehetőség a gyermektelen párok, s az elárvult gyermekek számára egyaránt. Azonban a leendő szülők ezzel a lehetőséggel csak utolsóként számolnak. Nem hiába, hiszen hazánkban a legtöbben csecsemőt szeretnének adoptálni, ami sok esetben több éves várakozást is jelenthet. A szülők egzisztenciális helyzetétől és alkalmasságától függetlenül a számtalan kötelező foglalkozás, az adminisztratív munka hosszú, és gyakran megterhelő folyamat elé állítja az örökbefogadókat.

Az örökbefogadóval szembeni követelmények

Bár legtöbben úgy érezzük, örülni kéne a lehetőségnek, hogy az elárvult gyermekek végre otthonra lelhetnek, a gyermekeket védő előírásoknak köszönhetően nem minden adoptálási kérelmet fogadnak el automatikusan. Az örökbefogadást kezdeményező személy több feltételnek kell, hogy megfeleljen.

Örökbefogadó lehet az a gyámhatósági engedéllyel rendelkező személy, aki:

  • Az örökbefogadás előtti tanfolyamot sikeres elvégezte.
  • A gyámhivatal örökbefogadás előtti eljárása során hozott döntés alapján személyisége, s életkörülményei megfelelőek a gyermeknevelésre.
  • Legalább 16, de legfeljebb 46 évvel idősebb az örökbefogadandó gyermeknél.

Rokoni és házastársi viszony esetében nem kötelező részt venni az előkészítő tanfolyamon, illetve a korkülönbséget is csak szélsőséges esetekben kezelik hátráltató tényezőként.

Kit fogadhatunk örökbe?


Adoptálható minden olyan kiskorú, azaz 18 év alatti személy, aki még nem kötött házasságot, illetve nem adoptálták még hivatalosan. Amennyiben az előző örökbefogadó már nem él, a gyermek újra adoptálható.

Az adoptáláshoz szükséges gyámhatósági engedély beszerzéséhez szükség van az örökbefogadók, valamint a gyermekükről lemondó szülők hozzájárulási nyilatkozatára. A szülő lemondási nyilatkozata nem vonható vissza. Kivételt képez azon eset, ha a szülő nem kívánja tudni az adoptálók adatait, ilyenkor a gyermek hathetes koráig megváltoztathatja nyilatkozatát.

A szülő nyilatkozata nélkül is örökbe adható a gyermek, amennyiben a szülő cselekvőképtelenné vált, vagy ismeretlen helyen tartózkodik, illetve a gyermeket a gyámhatóság örökbe fogadhatónak nyilvánította.

Gondozási idő, akadályok

Az adoptáló szülők kötelessége betartani a kötelező gondozási időt. Amennyiben szülő és gyermek egyaránt megfeleltek az előírásoknak, az adoptálás véglegesítése előtt a szülő egy hónapon át köteles gondozni a gyermeket.

A fent említett feltételek teljesülése esetén sem engedélyezi a gyámhatóság az adoptálást, amennyiben a szülők csupán haszonszerzés céljából szeretnék megvalósítani azt. Ugyanígy, ha a gyermek egy számára előnytelen környezetbe kerülne, esetleg az adoptálás révén elszakadna testvéreitől, nem engedélyezik az örökbefogadást.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja