SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adoptálás Magyarországon

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-03
Sok család számára az örökbefogadás jelenti az egyetlen lehetőséget a gyermekvállalásra. Az adoptálást kezdeményező szülőknek hosszas, olykor kellemetlen procedúrán kell átesniük.

Az adoptálás nagyszerű lehetőség a gyermektelen párok, s az elárvult gyermekek számára egyaránt. Azonban a leendő szülők ezzel a lehetőséggel csak utolsóként számolnak. Nem hiába, hiszen hazánkban a legtöbben csecsemőt szeretnének adoptálni, ami sok esetben több éves várakozást is jelenthet. A szülők egzisztenciális helyzetétől és alkalmasságától függetlenül a számtalan kötelező foglalkozás, az adminisztratív munka hosszú, és gyakran megterhelő folyamat elé állítja az örökbefogadókat.

Az örökbefogadóval szembeni követelmények

Bár legtöbben úgy érezzük, örülni kéne a lehetőségnek, hogy az elárvult gyermekek végre otthonra lelhetnek, a gyermekeket védő előírásoknak köszönhetően nem minden adoptálási kérelmet fogadnak el automatikusan. Az örökbefogadást kezdeményező személy több feltételnek kell, hogy megfeleljen.

Örökbefogadó lehet az a gyámhatósági engedéllyel rendelkező személy, aki:

  • Az örökbefogadás előtti tanfolyamot sikeres elvégezte.
  • A gyámhivatal örökbefogadás előtti eljárása során hozott döntés alapján személyisége, s életkörülményei megfelelőek a gyermeknevelésre.
  • Legalább 16, de legfeljebb 46 évvel idősebb az örökbefogadandó gyermeknél.

Rokoni és házastársi viszony esetében nem kötelező részt venni az előkészítő tanfolyamon, illetve a korkülönbséget is csak szélsőséges esetekben kezelik hátráltató tényezőként.

Kit fogadhatunk örökbe?


Adoptálható minden olyan kiskorú, azaz 18 év alatti személy, aki még nem kötött házasságot, illetve nem adoptálták még hivatalosan. Amennyiben az előző örökbefogadó már nem él, a gyermek újra adoptálható.

Az adoptáláshoz szükséges gyámhatósági engedély beszerzéséhez szükség van az örökbefogadók, valamint a gyermekükről lemondó szülők hozzájárulási nyilatkozatára. A szülő lemondási nyilatkozata nem vonható vissza. Kivételt képez azon eset, ha a szülő nem kívánja tudni az adoptálók adatait, ilyenkor a gyermek hathetes koráig megváltoztathatja nyilatkozatát.

A szülő nyilatkozata nélkül is örökbe adható a gyermek, amennyiben a szülő cselekvőképtelenné vált, vagy ismeretlen helyen tartózkodik, illetve a gyermeket a gyámhatóság örökbe fogadhatónak nyilvánította.

Gondozási idő, akadályok

Az adoptáló szülők kötelessége betartani a kötelező gondozási időt. Amennyiben szülő és gyermek egyaránt megfeleltek az előírásoknak, az adoptálás véglegesítése előtt a szülő egy hónapon át köteles gondozni a gyermeket.

A fent említett feltételek teljesülése esetén sem engedélyezi a gyámhatóság az adoptálást, amennyiben a szülők csupán haszonszerzés céljából szeretnék megvalósítani azt. Ugyanígy, ha a gyermek egy számára előnytelen környezetbe kerülne, esetleg az adoptálás révén elszakadna testvéreitől, nem engedélyezik az örökbefogadást.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja