SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Amikor hosszú hónapok-évek próbálkozása sem vezet eredményhez, számtalan kérdés merül fel egy nőben: Kevesebbet érek, mint más nők? Mit tegyek, hogy gyermekem legyen? Van még esély?
Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Miért nem lehet gyermekem?

Ősidők óta így működik: szerelem, házasság, gyermekvállalás. De amikor hónapok alatt sem következik be a gyermekáldás, sokan kétségbe esnek: "Másoknak olyan egyszerűen ment, nekem miért nem?" Számtalan okot sorolhatunk fel, melyek között nem feltétlenül a meddőség áll az első helyen.

A dohányzás, gyakori stressz könnyen meggátolhatja a teherbeesést, illetve ennek ideje alkati kérdés is lehet. A túlzott tenni akarás legalább annyira hátráltatja a teherbeesést, mint az elkeseredés. A nőgyógyászok általában egy-két évig tartó próbálkozás után javasolják a komolyabb vizsgálatokat. (Ekkor már felmerülhet a meddőség gyanúja.)

Mi kell ahhoz, hogy természetes úton teherbe essek?

1. Egészséges külső/belső nemi szervek. Átjárható petevezetékek, hogy a hímivarsejtek elérhessenek a petefészekbe, majd a méhbe.

2.  Jól működő hormonháztartás. A női megtermékenyülést, a peteérést, a beágyazódást, s szinte az összes nélkülözhetetlen funkciót a hormonok kontrollálják.

3.   Ovuláció, tüszőérés. (menses)

Mit tegyek, hogy terhes maradjak?

Első lépésben a kiegyensúlyozottabb, stressz-mentes és egészséges életmódra érdemes figyelni. A terhesség a pete méhfalba történő beágyazódásával kezdődik, nagyjából a megtermékenyülés utáni 5-12. napon. A terhesség fenntartásáért többek között a sárgatest hormon(progesteron) felelős. Ez bizonyos határig a táplálkozás segítségével is pótolható.

A vetélés előfordulásának oka lehet többek között az immunrendszer is, mely az apától kapott anyagokat idegen(és káros) anyagnak véli, s ennek eltávolítására tesz lépéseket.

Mit jelent az infertilitás és mit tehetek ellene?

Az infertilitás a magzat kihordására, és élve szülésére való képtelenséget jelenti. Az esetek 50 %- ban nem a nők alkalmatlanok a feladatra, hanem az alacsony spermiumszám akadályozza meg a terhesség megmaradását.

Először egy kellemetlen, általános nőgyógyászati vizsgálatra, és laborvizsgálatra van szükség (utóbbit ált. a ciklus 3.,16, és 23, napján kérik). A kivizsgálás, s a későbbi kezelés folyamán többször szükséges az ultrahang vizsgálat. Az ovuláció megléte, illetve az esetleges szervi rendellenességek is könnyen kideríthetők az ultrahangos vizsgálatok során.

Mi okozhatja a meddőséget?

Funkcionális problémák. A hormonháztartás felborulása nagyban gátolja a teherbeesést, és a magzat kihordását. Ennek tünetei leginkább a mensesnél figyelhetők meg: a rendszertelen, vagy kimaradozó ciklusok, a túl hosszú- vagy éppen rövid menses is jelezhet funkcionális problémákat.

Organikus problémák. Ez esetben szervi rendellenességekről kell beszélnünk. Ezek lehetnek szerzett, vagy öröklött elváltozások. Ide tartozik a méh, vagy a méhnyak rendellenessége, és a petevezeték elzáródása is.

A problémára -szakorvos segítségével- megoldást jelenthetnek a különböző kezelések.

Mi jelent az IVF kifejezés?

In Vitro Fertilizáció, azaz mesterséges(külső) megtermékenyítés. A Lombikbébi program keretében a női petesejtjét, és a férfi hímivarsejtjét mesterségesen egyesítik, majd beültetik az anyaméhbe. Mintegy 20-30%-os hatékonysággal működik, így nagyobb esélye van a megtermékenyülésnek, mint természetes próbálkozások esetén.

Vállalhatok gyermeket idősebb korban?

Természetesen fiatalabb korban nagyobb az "aktív" petesejtek száma, így nagyobb az esély a gyermekvállalásra, és egy egészséges gyermek születésére. Nagyjából 35 éves kor felett már kevésbé ajánlják a gyermekvállalást. Természetes ez egyénenként változó lehet, az egészségi állapot és más tényezők függvényében.

Sokan negyven éves kor felett is vállalnak gyermeket. Ilyen esetben célszerű fokozottabban odafigyelni, ugyanis egészséges párok esetében is nagyobb az esély az olyan genetikai rendellenességek kialakulására, mint a Down kór.

Ilyenkor gyakran felajánlják a genetikai vizsgálatot is, melyet érdemes komolyan venni, hiszen fényt deríthet a lehetséges rendellenességekre!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja