SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Amikor hosszú hónapok-évek próbálkozása sem vezet eredményhez, számtalan kérdés merül fel egy nőben: Kevesebbet érek, mint más nők? Mit tegyek, hogy gyermekem legyen? Van még esély?

Miért nem lehet gyermekem?

Ősidők óta így működik: szerelem, házasság, gyermekvállalás. De amikor hónapok alatt sem következik be a gyermekáldás, sokan kétségbe esnek: "Másoknak olyan egyszerűen ment, nekem miért nem?" Számtalan okot sorolhatunk fel, melyek között nem feltétlenül a meddőség áll az első helyen.

A dohányzás, gyakori stressz könnyen meggátolhatja a teherbeesést, illetve ennek ideje alkati kérdés is lehet. A túlzott tenni akarás legalább annyira hátráltatja a teherbeesést, mint az elkeseredés. A nőgyógyászok általában egy-két évig tartó próbálkozás után javasolják a komolyabb vizsgálatokat. (Ekkor már felmerülhet a meddőség gyanúja.)

Mi kell ahhoz, hogy természetes úton teherbe essek?

1. Egészséges külső/belső nemi szervek. Átjárható petevezetékek, hogy a hímivarsejtek elérhessenek a petefészekbe, majd a méhbe.

2.  Jól működő hormonháztartás. A női megtermékenyülést, a peteérést, a beágyazódást, s szinte az összes nélkülözhetetlen funkciót a hormonok kontrollálják.

3.   Ovuláció, tüszőérés. (menses)

Mit tegyek, hogy terhes maradjak?

Első lépésben a kiegyensúlyozottabb, stressz-mentes és egészséges életmódra érdemes figyelni. A terhesség a pete méhfalba történő beágyazódásával kezdődik, nagyjából a megtermékenyülés utáni 5-12. napon. A terhesség fenntartásáért többek között a sárgatest hormon(progesteron) felelős. Ez bizonyos határig a táplálkozás segítségével is pótolható.

A vetélés előfordulásának oka lehet többek között az immunrendszer is, mely az apától kapott anyagokat idegen(és káros) anyagnak véli, s ennek eltávolítására tesz lépéseket.

Mit jelent az infertilitás és mit tehetek ellene?

Az infertilitás a magzat kihordására, és élve szülésére való képtelenséget jelenti. Az esetek 50 %- ban nem a nők alkalmatlanok a feladatra, hanem az alacsony spermiumszám akadályozza meg a terhesség megmaradását.

Először egy kellemetlen, általános nőgyógyászati vizsgálatra, és laborvizsgálatra van szükség (utóbbit ált. a ciklus 3.,16, és 23, napján kérik). A kivizsgálás, s a későbbi kezelés folyamán többször szükséges az ultrahang vizsgálat. Az ovuláció megléte, illetve az esetleges szervi rendellenességek is könnyen kideríthetők az ultrahangos vizsgálatok során.

Mi okozhatja a meddőséget?

Funkcionális problémák. A hormonháztartás felborulása nagyban gátolja a teherbeesést, és a magzat kihordását. Ennek tünetei leginkább a mensesnél figyelhetők meg: a rendszertelen, vagy kimaradozó ciklusok, a túl hosszú- vagy éppen rövid menses is jelezhet funkcionális problémákat.

Organikus problémák. Ez esetben szervi rendellenességekről kell beszélnünk. Ezek lehetnek szerzett, vagy öröklött elváltozások. Ide tartozik a méh, vagy a méhnyak rendellenessége, és a petevezeték elzáródása is.

A problémára -szakorvos segítségével- megoldást jelenthetnek a különböző kezelések.

Mi jelent az IVF kifejezés?

In Vitro Fertilizáció, azaz mesterséges(külső) megtermékenyítés. A Lombikbébi program keretében a női petesejtjét, és a férfi hímivarsejtjét mesterségesen egyesítik, majd beültetik az anyaméhbe. Mintegy 20-30%-os hatékonysággal működik, így nagyobb esélye van a megtermékenyülésnek, mint természetes próbálkozások esetén.

Vállalhatok gyermeket idősebb korban?

Természetesen fiatalabb korban nagyobb az "aktív" petesejtek száma, így nagyobb az esély a gyermekvállalásra, és egy egészséges gyermek születésére. Nagyjából 35 éves kor felett már kevésbé ajánlják a gyermekvállalást. Természetes ez egyénenként változó lehet, az egészségi állapot és más tényezők függvényében.

Sokan negyven éves kor felett is vállalnak gyermeket. Ilyen esetben célszerű fokozottabban odafigyelni, ugyanis egészséges párok esetében is nagyobb az esély az olyan genetikai rendellenességek kialakulására, mint a Down kór.

Ilyenkor gyakran felajánlják a genetikai vizsgálatot is, melyet érdemes komolyan venni, hiszen fényt deríthet a lehetséges rendellenességekre!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja