SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Depresszió és hangulatingadozás

Kókai Kata [cikkei] - 2006-03-17
A szülést követő depresszióval kapcsolatban számos kérdés merülhet fel; meddig tart, hogyan lehet kezelni, s egyáltalán mi okozhatja? A válaszok pedig olykor nem egyértelműek.

Sokszor már azt is depressziónak nevezzük, ha egyszerűen rossz hangulatunk van, van úgy érezzük összeroppanunk a felelősség súlya alatt. Sok nő csupán a szülést követően ébred rá arra, mekkora felelősséget vállalt. Az új helyzet megrémiszti és egyben örömmel tölti el, hiszen egy apró lénynek adott életet, aki önmaga egy része. Valójában mi, felnőttek, talán neveltetésünknek köszönhetően, olykor megriadunk a kellemes felelősségektől is.

A baba megszületését követően sok nő küzd hangulatingadozással, mely nem csupán fizikai okokra vezethető vissza. Az étvágy csökken, a hangulat változik, míg egyszer öröm tölti el az édesanyát, ezt követően depresszióba zuhan. Képtelen aludni, még akkor is, ha a kisbaba már nyugodtan alszik. Ez a probléma még nem utal depresszióra, általában a szülést követően három-négy nappal kezd ingadozni a hangulat, majd néhány nappal később már semmilyen probléma nincsen.

Mit jelent a szülés utáni depresszió?

A szülést követő depresszió nem túl ritka jelenség. Valójában egyfajta mentális betegség, amely kezelésre szorul, hiszen a kismama nem tud egyedül megküzdeni lelki gondjaival. A tünetek összetettek, a kismama hangulata változó, de általában szomorúság, vagy idegesség jellemzi. Komolyabb esetben az is előfordulhat, hogy önmagát, vagy gyermekét bántalmazza. Kedvtelen, étvágytalan, alvásproblémák is jelentkezhetnek, de súlycsökkenés- vagy növekedés is előfordulhat. A depresszió olykor rögtön a szülés után, máskor csak hetek múlva látszik meg az édesanyán.

Kit veszélyeztet a szülés utáni depresszió?

 

  • A problémás, kiegyensúlyozatlan kapcsolatban élőket
  • Azokat, akik korábban már küzdöttek szülés utáni, vagy egyéb depresszióval
  • Kevés hozzátartozóval, baráttal rendelkezőket, akik senkivel nem tudják megbeszélni problémáikat
  • Azokat, akik a várandósság idején, vagy szülés után nagy stressznek vannak kitéve


Okok és háttér

Valódi oka bonyolult és összetett, minden depresszió egyedi. Lehet gyerekkori rossz élmény, félelem attól, hogy az édesanya nem tud gondoskodni gyermekéről, s számtalan más tényező. A várandósság során, s a szülés után is számtalan hormonális változás zajlik le a nő szervezetében, mely szintén befolyásolhatja hangulatát.

A depresszió időtartama sem meghatározható, az októl is függ. Egyes édesanyák néhány hét alatt leküzdik a komor hangulatot, mások hónapokig képtelen akárcsak gyermekük közelébe menni. Természetesen a legjobb módszer az elkerülés. Ha a kismama végig nyugodt, kiegyensúlyozott környezetben tartózkodik várandóssága idején, valószínűleg kisebb az esélye a depresszió kialakulásának.

A megoldás

Az orvosok általában antidepresszánsokkal javítják az édesanya hangulatát, de emellett ő maga is sokat tehet azért, hogy ez az idegállapot jó irányba változzon. Fontos, hogy időt szakítson magára, arra amit szeret, akkor is, ha csupán napi néhány percet. Ha talál egy olyan jó barátot, rokont, társat, akivel mindent megbeszélnek, érzései egy idő után nem lesznek elszomorítóak.

Fontos, hogy megértse, senki nem várja el tőle, hogy a legjobb édesanya legyen, vagy mindennel végezzen egy nap alatt. A gyermekvállalás nagy felelősség, ugyanakkor nem kell a dolog rossz oldalát nézni. Ha az édesanya képes elfogadni, hogy a gyermek érkezésével kapcsolatos változások nem rosszak, máris jobb lesz a hangulata. Nem kell attól sem félni, hogy a hibák elismerésével bármi is megváltozik. Egy ember sem tökéletes, s egyetlen nő sem születik a babaápolás tudományának teljes ismeretével. Ha másoktól segítséget kérünk, egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem vagyunk jó szülők.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja