SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Depresszió és hangulatingadozás

Kókai Kata [cikkei] - 2006-03-17
A szülést követő depresszióval kapcsolatban számos kérdés merülhet fel; meddig tart, hogyan lehet kezelni, s egyáltalán mi okozhatja? A válaszok pedig olykor nem egyértelműek.
Depresszió és hangulatingadozás

Sokszor már azt is depressziónak nevezzük, ha egyszerűen rossz hangulatunk van, van úgy érezzük összeroppanunk a felelősség súlya alatt. Sok nő csupán a szülést követően ébred rá arra, mekkora felelősséget vállalt. Az új helyzet megrémiszti és egyben örömmel tölti el, hiszen egy apró lénynek adott életet, aki önmaga egy része. Valójában mi, felnőttek, talán neveltetésünknek köszönhetően, olykor megriadunk a kellemes felelősségektől is.

A baba megszületését követően sok nő küzd hangulatingadozással, mely nem csupán fizikai okokra vezethető vissza. Az étvágy csökken, a hangulat változik, míg egyszer öröm tölti el az édesanyát, ezt követően depresszióba zuhan. Képtelen aludni, még akkor is, ha a kisbaba már nyugodtan alszik. Ez a probléma még nem utal depresszióra, általában a szülést követően három-négy nappal kezd ingadozni a hangulat, majd néhány nappal később már semmilyen probléma nincsen.

Mit jelent a szülés utáni depresszió?

A szülést követő depresszió nem túl ritka jelenség. Valójában egyfajta mentális betegség, amely kezelésre szorul, hiszen a kismama nem tud egyedül megküzdeni lelki gondjaival. A tünetek összetettek, a kismama hangulata változó, de általában szomorúság, vagy idegesség jellemzi. Komolyabb esetben az is előfordulhat, hogy önmagát, vagy gyermekét bántalmazza. Kedvtelen, étvágytalan, alvásproblémák is jelentkezhetnek, de súlycsökkenés- vagy növekedés is előfordulhat. A depresszió olykor rögtön a szülés után, máskor csak hetek múlva látszik meg az édesanyán.

Kit veszélyeztet a szülés utáni depresszió?

 

  • A problémás, kiegyensúlyozatlan kapcsolatban élőket
  • Azokat, akik korábban már küzdöttek szülés utáni, vagy egyéb depresszióval
  • Kevés hozzátartozóval, baráttal rendelkezőket, akik senkivel nem tudják megbeszélni problémáikat
  • Azokat, akik a várandósság idején, vagy szülés után nagy stressznek vannak kitéve


Okok és háttér

Valódi oka bonyolult és összetett, minden depresszió egyedi. Lehet gyerekkori rossz élmény, félelem attól, hogy az édesanya nem tud gondoskodni gyermekéről, s számtalan más tényező. A várandósság során, s a szülés után is számtalan hormonális változás zajlik le a nő szervezetében, mely szintén befolyásolhatja hangulatát.

A depresszió időtartama sem meghatározható, az októl is függ. Egyes édesanyák néhány hét alatt leküzdik a komor hangulatot, mások hónapokig képtelen akárcsak gyermekük közelébe menni. Természetesen a legjobb módszer az elkerülés. Ha a kismama végig nyugodt, kiegyensúlyozott környezetben tartózkodik várandóssága idején, valószínűleg kisebb az esélye a depresszió kialakulásának.

A megoldás

Az orvosok általában antidepresszánsokkal javítják az édesanya hangulatát, de emellett ő maga is sokat tehet azért, hogy ez az idegállapot jó irányba változzon. Fontos, hogy időt szakítson magára, arra amit szeret, akkor is, ha csupán napi néhány percet. Ha talál egy olyan jó barátot, rokont, társat, akivel mindent megbeszélnek, érzései egy idő után nem lesznek elszomorítóak.

Fontos, hogy megértse, senki nem várja el tőle, hogy a legjobb édesanya legyen, vagy mindennel végezzen egy nap alatt. A gyermekvállalás nagy felelősség, ugyanakkor nem kell a dolog rossz oldalát nézni. Ha az édesanya képes elfogadni, hogy a gyermek érkezésével kapcsolatos változások nem rosszak, máris jobb lesz a hangulata. Nem kell attól sem félni, hogy a hibák elismerésével bármi is megváltozik. Egy ember sem tökéletes, s egyetlen nő sem születik a babaápolás tudományának teljes ismeretével. Ha másoktól segítséget kérünk, egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem vagyunk jó szülők.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja