SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogyókúra szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-11
Sok tévhit él az emberekben a szülést követő fogyással kapcsolatban.

Nem egyszer azt hisszük, a kilók maguktól távoznak. Persze akadnak olyanok is, akik azonnal diétába kezdenek. Mindkét módszer (a várakozás és a diéta) tévhiteken alapul. A szülést követően megmaradó túlsúly csak ritka esetben okoz problémát, hiszen teljesen természetes jelenség. A várandósság idején lehetetlen "pont annyit" felszedni, amennyire a babának szüksége, így csak ritka esetben nyerjük vissza szinte azonnal ideális súlyunkat.

Diéta? Tilos!

A szülést követő szoptatási periódusban baba és mama érdekében tilos a tablettákkal, diétával járó fogyókúra. A testmozgással történő súlyvesztés nem okozhat gondot, de természetesen csak akkor engedélyezett, ha az anyuka állapota megengedi azt. Diéták, és önmagunk túlhajszolása helyett válasszuk a napi rendszeres testmozgást, és fogyasszunk egészséges ételeket. A friss zöldségek, gyümölcsök, a kevesebb zsírfogyasztás természetes súlycsökkenést eredményez, ugyanakkor nem gyengíti le a szervezetet, és a szoptatásra sincs káros hatása.

Testmozgás

Egyes tévhitek szerint szoptatás alatt tilos a testmozgás, és a szülést megelőzően felszedett kilók a baba megszületését követő 2-6 hétben maguktól eltűnnek. Az igazság az, hogy maga a szoptatás hatalmas mennyiségű kalóriát emészt el, ráadásul a baba miatt megváltozott életmód is hozzájárulhat a fogyáshoz. Az azonban tévedés, hogy mindenki visszanyeri eredeti súlyát néhány héten belül. Szintén nem igaz a feltételezés, hogy a szoptatás időszakában tilos a testmozgás.
A szülést követően egy bizonyos időre szüksége van a szervezetnek, hogy regenerálódjon. Ez idő alatt nem szabad megterhelő gyakorlatokat végezni, és a sok pihenés is segíthet. Ezt követően azonban nemcsak szabad, de kifejezetten hasznos lehet a könnyed testmozgás- egy kevés úszás, vagy éppen a mindennapos séta.



Tiltott módszerek

- Szoptatás idején a legtöbb étel, ital, tabletta bekerül az anyatejbe, így tilos fogyasztószereket alkalmazni.
- A kalóriaszegény diéta okozhatja az anyatej mennyiségének csökkenését, minőségének romlását is, de az édesanya szervezetét is megterhelheti. Hasonló diétákat csak akkor szabad választani, ha az édesanya már nem szoptat.
- A természetes fogyasztószerek (gyógynövények) alkalmazása orvosi engedélyhez kötött. Hatása egyénenként változhat, s egyes gyógynövények a babára is hatással lehetnek, így mindenképpen ki kell kérni az orvos tanácsát.

Fogyókúra- mikor?

Fogyókúrába mindenképpen csak a szoptatási időszak vége után érdemes kezdeni, hiszen maga a szoptatás rengeteg kalóriát emészt el. A diéta könnyen legyengüléshez vezethet, s az anyatej minőségét, vagy mennyiségét is csökkentheti. A túlsúly, szülést követően nem szégyen, hanem természetes jelenség.

Kép: foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja