SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 3 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-09
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
Babafejlődés hétről hétre - 3 hónapos baba fejlődése

Összefoglaló a három hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Intenzív növekedési szakasz – a baba éhesebb, követelőzőbb.  
Lábait kinyújtva tartja, gyakran terpeszti, fejét is tudja tartani, keze is ki van nyújtva. Ha felhúzzuk ülésbe, fejét testével egy vonalban képes tartani, ha a levegőben tartják és talpa a talajhoz ér, lépegető mozdulatokat próbál tenni emelgetés közben. Hátról oldalra fordul, hason, alkarjára támaszkodva, mellkasát kinyújtva, fejét ellöki a matractól.

A reflexeket felváltják a baba tudatos mozdulatai. Sok baba ilyenkorra már átalussza az éjszakát. Megszűnik a hasfájása, mivel emésztőrendszere átállt az aktív táplálékfelvételre. Megkapja a második kötelező védőoltást. A Di-Per-Te beadását követheti 1-2 napig tartó láz, rossz közérzet, az oltás helyének fájdalmassága, duzzanata – érdemes lázcsillapítót adni, az oltás helyét borogatni. A gyermekbénulás elleni oltás után lazább lehet a széklet.

A baba már felemeli a fejét, hason fekve támaszkodik (azért ne gondoljuk, hogy fekvőtámaszt látunk tőle!) – egyre hosszabb ideig bírja tartani magát –, átfordul az oldalára, sőt néha sikerül a hasáról a hátára fordulnia, vagy fordítva (nem jellemző még, hogy oda-vissza forogjon). 

Ha ölünkbe vesszük, már próbál felülni, de még nem megy neki. Magától a 8-10. hónap környékén tanulja meg az ülést, de előtte is szeret függőleges helyzetben lenni. Ajánlott ezért olyan hordozókat választani a számára, amelyek megtámasztják a gerincét, hiszen a korai időkben még nem elég fejlett az izomzata ahhoz, hogy magát megtámassza. Ha nem figyelünk kellőképpen erre, akkor a későbbiekben a helytelen testtartás miatt gerincferdülés, asszimmetrikus izomzat stb. alakulhat ki nála.
 

 

 

 





 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


Gőgicsélése egyszótagú, egy nyílt magánhangzóval. Első kiejtett mássalhangzói: p, b, m. Nem tudatosan, de mondja "maa", "paa". Szívesen "beszélget", amikor egymagában nézelődik, néha folyamatosan akár percekig is. Rengeteg hangzót ki tud ejteni, olyanokat is, amelyek nem tartoznak az anyanyelv hangkészletébe, amelyeket később az idegen nyelvek tanulásával csak nagy nehézségek árán vagyunk képesek elsajátítani.

A három hónapos gyerekek már rendelkeznek rövidtávú memóriával, elég jól képesek felidézni ismétlődő jelzéseket, amelyek akár untathatják is őket. Ugyanakkor az is biztos, hogy a kisbaba elég jól emlékszik ránk ahhoz, hogy felviduljon, mikor belépünk a szobába. Ettől kezdve állandóan fejleszti emlékező képességét.

Kitartóan figyeli a kezét, egyik kezével ügyetlenül közelít a szemügyre vett tárgyhoz. Tanulja a távolság becslését. A felfüggesztett tárgyakhoz felnyúl, mozgásba hozza őket. Látja, amint cselekvése eredményeként mozognak. A feje fölött lévő tárgyat azonnal észreveszi. 

Mindent megérint, amit lát. Mielőtt keze odaér a tárgyhoz, megpróbálja ökölbe szorítani a azt. Egy kézzel fog, a másikat egyensúlyozásra használja. Ha megérint egy tárgyat, de az kilendül, és nem tudja megfogni, dühös lesz, mert alig várja, hogy megragadhassa. Boldogan figyeli az egyre inkább kitárulkozó világot, mert többet lát belőle, mint fekvő helyzetben. Kezével már nyúl a játékok után, sőt, nekünk is integet a karjaival, hogy vegyük fel! Háton fekve már mozog keze lába, szájába vesz mindent, még a lábát is.
 

 

 





 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Ha beszélünk hozzá, ránk mosolyog. Kacagó, gügyögő, sikongató, gurgulázó hangokat ad. Jelzi, hogy minden érdekli, ami körülötte van.
Elkezdik zavarni a külvilág zajai. Sír, amikor egyedül marad. Ha idegent lát, sugárzó arckifejezése egy pillanat alatt kitörő sírásba csaphat át, ha az túl hirtelen közeledik, megsérti az "intim szférát" (kb. 20-30 cm).
Evés közben már többet nézelődik, anyját bűvölendő, időnként megszakítja a szopá
st.

 

HOGYAN ETESD? 


A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása szerint legalább 6 hónapos koráig célszerű szoptatni a csecsemőket. A szoptatás létfontosságú a kicsi immunrendszerének kialakulása miatt. Előfordulhat természetesen, hogy az anyának nincs elég teje vagy egyéb problémák miatt nem tudja szoptatni a gyermekét. Ilyenkor több mód is adódik az anyatej pótlására. Már lehetőség van arra, hogy a gyermekorvossal receptre anyatejet írassunk fel, amelyet anyatejelosztó központokban vehetünk át. (Mindez a gyermek 8 hónapos koráig ingyenes). Azonban, ha így sem sikerül anyatejhez jutnunk, akkor tápszert kell alkalmaznunk. A csecsemő immunrendszerének megerősítése miatt célszerű ilyenkor pre- és probiotikumokat tartalmazó termékeket vásárolni.

Szoptatásnál az édesanyáknak javasolt figyelmet fordítani arra, hogy mit esznek, mert nem mindegy, hogy az anyatejnek mennyi a vitamin és a tápérték tartalma. A legjobb ebben az esetben is, a változatos és mértékletes táplálkozás.
 

 

 





 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


A tárgyakat ne függesszük, erősítsük a kiságy rácsaira. Amikor nyújtjuk a tárgyat, várjuk meg amíg megérinti, csak azután engedjük el. Mindig csak egyféle játékot adjunk a kezébe. A túl sok játék zavarja annak tanulmányozásában.

Bébiúszásra vihetjük. Hatására babánk ízületei lazábbá és mozgékonyabbá válnak, nő az izomerő. Elkezdhetjük a babatornát kezdetben 5, majd – fokozatosan növelve az időtartamot – 20 percig. Ha nyugtalanná válik és elfordítja a fejét, fejezzük be a foglalkozást. Ha egy mozdulat nem tetszik neki, ne erőltessük. Kerüljük a hirtelen, gyors mozdulatokat (megijed és görcsössé válik).

Játékai: jól tisztítható, könnyen megfogható, hangot adó tárgyak pl. csörgő, gumiállatka, színes karikák és fagolyók, amik olyan szépen csattognak, ha összeütődnek. Az ágy fölé feszített fonalra fűzzük őket, időnként ellenőrizzük a biztonságos felerősítést. Izmai még nem elég erősek, ezért hamar leejti a tárgyakat. Puha, színes kendőt - mindig más-más anyagból készültet - tegyünk a keze ügyébe, hogy tapasztalatot szerezzen a különböző érzetekről. Elképzelhető, hogy kiválasztja majd magának azt, amelyiket a legkellemesebb tapintásúnak talált, s ezután már tudatosan ezzel foga a legtöbbet játszani. Mosható rongylabda, kelj fel Jancsi, csengő, csiklandozás, dögönyözés, hoppá, magasban hintáztatás, ritmikus mondókák, altatódalok - egyre szélesedik a baba játéktára. A gyermekeket bármelyik életkorban lecsillapítja a zene, és a tanulmányok szerint azok a kisbabák, akiknek énekeltek a korai szakaszban, valamennyivel korábban kezdenek el beszélni és olvasni, mint a többiek.
Ebben az életkorban, az éneklés mellett, a zenélő lengő tárgyak és a zenedobozok végtelen lehetősége mindig elkápráztatják a kicsiket.

 

 



 

MIKOR VAN GOND?

Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen az újszülött. Három hónapos korban a következőkre figyeljünk kiemelten:

  • mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
  • nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
  • figyelme nem köthető le
  • nem gagyog, gügyög
  • nem reagál hangokra, fényekre.
     

 

 

 






Iratkozz fel a BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE  e-mail sorozatunkra! Add meg a születési dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életécében.

Fotó: freedigitalphotos.net

2 hónapos baba fejlődése

4 hónapos baba fejlődése

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja