SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

14 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

14 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A legtöbb gyerekorvos mostanra ütemezi a negyedik hónapban esedékes fejlődési vizsgálatokat. Az orvos megméri a gyermek hosszát, súlyát, ellenőrzi szívverését, légzését, alhasát (az esetleges sérv miatt), bőrét és nemi szervét. Egyszerű tesztekkel leméri az erejét és a motoros készségek fejlődését, illetve beadja a védőoltásokat, a DTP-t, HIB-et és poliot - járványos gyermekbénulás -, ezeket 2-3-4 hónaposan kapják. Idén 2 és 4 hónaposan pneumococcus elleni oltást is kapnak Magyarországon. (Ez utóbbit tüdőgyulladás elleninek ismerik). Végül érdeklődik az alvási szokásokról, a szoptatásról.
 

Szociális fejlődés

A mamák, akik szoptatnak, és a kisbabák, akik szopnak, értékelik az intim egyedüllétet, éppúgy, mint a szopás táplálkozási előnyeit. Viszont sok édesanya úgy érzi, hogy ki kell pótolnia az anyatejet tápszerrel, mert éhes maradt a baba. Ennyi idős korban erre viszonylag ritkán van szükség, mivel eddigre már beállt a kereslet-kínálat a szoptatásban, és az anyai szervezet képes annyi tejet termelni, amennyi a babának szükséges. Nem megfelelő súlygyarapodás esetén azonban kérjük ki az orvosunk tanácsát, és kizárólag az általa felírt tápszert használjuk! Etetéskor mindig szoptatással kezdjünk, és csak miután a baba befejezte, ajánljuk fel a cumisüveget. Ezzel a módszerrel, és gyakoribb szoptatással az is elképzelhető, hogy néhány héten belül visszatérhetünk a kizárólagos anyatejes tápláláshoz.
 

Intellektuális fejlődés

Egészen pár héttel ezelőttig ugyanúgy reagált egy arcot ábrázoló képre, mint az igazira. Azóta megtanult különbséget tenni maga és a külvilág, illetve a képek és a valós tárgyak között. Egyre többet mosolyog és gügyög a valós arcra, mint egy képre, legyen ez akár tükörkép, bár ezeket is egyre jobban élvezi, és többet nevet bizonyos arcokra (például a mienkre), mint másokéra. Emellett meg tud különböztetni arcvonásokat és arcképeket, az utóbbira nagyobb lelkesedéssel reagál.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja