SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

15 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

15 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Valahol a 6. hónap környékén az orvos javasolni fogja, hogy szoktassuk a gyermeket szilárd táplálékhoz. Bár valóban csábító megtenni ezt a lépést amilyen gyorsan csak lehet - végül is, olyan átkozottul helyes a spagetti darabkákkal a fején, - mégse siettessük a szilárd ételt. Minél idősebb, annál kevésbé valószínű, hogy allergiás reakciók jelentkeznek nála. Emellett a 4 hónaposnál fiatalabb kisbabáknak gondot okozhat az összetett ételek, például a gabonapehely, megemésztése, amely keményítőt tartalmaz.
Táplálásnál esetleg gyümölcsöt (levét, vagy turmixolt gyümölcshúst) kaphat, egyébként szopjon!

Tudni fogjuk, hogy a kisbaba készen áll a szilárd ételekre, hiszen segítséggel ülni tud, képes a fejét tartani, nyelni tud (a kevesebb nyálzás figyelmeztető jel), megduplázta születési súlyát, és megszűnt a nyelvöltögetés és a garatreflex is. Emellett megkülönböztetett figyelemmel kíséri az ételt az asztalon, próbál belekóstolni dolgokba a tányérunkon, esetleg cuppant is egyet az ajkaival, mikor azt látja, hogy mi eszünk. A következő héten visszatérünk a szilárd táplálékra.
 

Szociális fejlődés

Bár a sírás drámaian csökken mostanra, még mindig ez jelenti a kommunikáció elsődleges módját. Sír, mikor fáradt, vagy magányos, figyelmet szeretne, vagy játszani akar. (Keservesen sír, mikor magára hagyjuk, de ne aggódjunk, általában remekül lesz, amint eltűntünk az ajtóból.)
Reggel ugyan éhesen ébred, de elképzelhető, hogy egy darabig magával fog beszélgetni, mielőtt a kényelmetlenség elviselhetetlenné válik. Ha már azelőtt felvesszük, hogy sírni kezdene, számít az ételre, és kicsit tovább tűr, mielőtt eltörik a mécses. Viszont a türelme véges. Ha pár percen belül nem kap enni, gyorsan dühbe gurul.
 

Intellektuális fejlődés

Az apróság fogékony szakasza egyhuzamban legalább egy órán át tart. Napi feladataihoz az elmúlt pár hétben megszerzett információkat is alkalmazza, és annyira koordinálja érzékelő és motoros készségeit, hogy hosszabb ideig egyedül is játszik. Imádja a játékokat, segítségükkel tanul a térviszonyokról, a színekről, az anyagokról, az ok-okozatról. De még inkább imádja mások társaságát - bár a játékok fárasztják, a mi figyelmünk sosem untatja.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja