SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Néhány ötlet biztonságos és praktikus babakocsikhoz

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-06-11
Az első baba érkezik a családba, izgalommal vásároljuk a kelengyét, bútorokat a szobába, és a babakocsit, mellyel sokat fogunk sétálni, és közben egyéb feladatainkat is végezni.

Vajon melyek a legfőbb szempontok, ami alapján az ideális babakocsit ki tudjuk választani? A piacon fantasztikus mennyiségű, és minőségű babakocsi közül válogathatunk, igazából nem is tudjuk mit vegyünk figyelembe.

Néhány ötlet biztonságos és praktikus babakocsikhoz

Legfőképpen a baba egészséges fejlődésére helyezzük a hangsúlyt, valamint a saját mindennapi tevékenységünk megkönnyítését segítsük a babakocsi választásakor.

Fontos szempont, hogy a baba biztonságos fejlődése érdekében fektetni kell sík felületen az első 6-7 hónapban, amíg magától fel nem ül. Ezt a folyamatot nem szabad gyorsítani, azzal hogy esetleg kitámasztjuk párnákkal az etetőszékben, döntött támlás babahordozóban, vagy babakocsiban, és azt gondoljuk hogy ül.
A fejlődési folyamatban  a megfelelő táplálkozásnak és az életkornak megfelelő mozgásoknak van óriási szerepe, ne erőltessük az ülést amíg magától meg nem tartja a törzsét és a fejét a baba. Így megfelelően megerősödnek az izmok, izületek, ínszalagok, és az agyi idegpályák is megfelelően kialakulnak. Ugyanez vonatkozik a mászós korszakra, biztosítani kell, hogy a  baba bebarangolja a szobát, nem szabad korlátozni járókára, vagy bébikompra. Én úgy oldottam meg, hogy egy ágyrácsot erősítettem a kinyitott ajtóra, kijönni nem tud a baba, de hatalmas területe van. Letettem pár játékot, és remekül elfoglalta magát a csemete, amíg egyéb elfoglaltságom volt. A rácson keresztül láttam mit csinál, és ő is látott engem, nyugodt volt.

De a babakocsikra visszatérve, az egészségi szempontokon kívül a pénztárcánk szab határt. Mindenképp ajánlatos figyelembe venni a sík felület biztosítását, és csak a későbbiekben emelni a háttámlát, ha többfunkciós babakocsit veszünk.

Babakocsi fajtákból vehetünk Mózeskosár alapút, ez sima, kemény fekvőfelületes, nem állítható a támlája, ezt csak 6-7 hónapos korig használhatjuk, utána más típusút kell beszerezni.
Vannak a kétfunkciós babakocsik, amelyeknek már állítató a támlája, sajnos nem mindegyiknek teljesen vízszintbe, érdemes ezt is megvizsgálni, ne később derüljön ki.
A háromfunkciósak állnak egy mózeskosár részből, melyet le lehet szerelni, és kapunk egy állítható támlájú kocsit.
A négyfunkciós kocsihoz tartozik egy babahordozó is, melyet rá lehet pattintani a korábban leszerelt vázra. A babahordozó a mai autós közlekedésünk biztonsága érdekében a legjobb, de egy csecsemővel nem autózunk naponta, a napközbeni pihenésre, alvásra, sétákra nem alkalmas, nem ez a funkciója.

Szélesebb modellt az őszi-téli hónapokra gondolva ajánlatos venni, mert jobban elfér benne a bundazsák, takaró is. Ha a szülők termete is nagy, valószínű a baba is nagy lesz, ahogy növöget.

Ezután gondolhatjuk végig, hogy nekünk mi a megfelelő. Mérlegelni érdemes, hogy mennyit fogunk sétálni vele?  Ha kertes házban lakunk, valószínű nem szükséges a séta, úgyis könnyen a szabad levegőn lehet a baba.

Boltba is sokat járunk majd? Ha vásárolunk vele, érdemes mély alsó kosarút nézni, sok kismama oda pakolja be a napi vásárolt élelmiszert, és a pénztárnál szedi ki, nem kell kint hagyni a bolt előtt a kocsit, hogy a bevásárlókocsit tolhassuk.

Ha tömblakásban lakunk, akkor vajon mennyire könnyen tudjuk majd felcipelni az emeletre, ha esetleg elromlik a lift? Vagy hivatalokba, üzletekbe ahol nem megoldott még az akadálymentesítés, rámpa?

Könnyű tisztítani, ha orkános a kocsi anyaga, de nyáron melegebb van benne a babának. A legtöbb babakocsihoz kapható már felpatentolható műanyag esővédő, ha esetleg elkapna egy hirtelen zápor.

Fontos a kerekek típusa is, ha az első kettő bolygókerekes, akkor könnyen tudunk irányt váltani vele az úton, nem kell megdönteni, hogy új irányba állítsuk. A műanyag borítású kerekek jobban ráznak, ugyanígy a kisebb kerékkel ellátott kocsik is.

Ha leszerelhető és megfordítható a felső rész, tudunk alkalmazkodni a baba temperamentumához, van aki a mamát akarja látni séta közben, van aki viszont előre szeret nézelődni.

Jó dolog ha van rászerelhető heveder a kocsiban, később ennek fontos szerepe lesz, amikor a baba már jól tud ülni, sokszor szeretik félig kilógva bámulni, ahogy forog a kocsi kereke.

Érdemes beszerezni egy a toló részre felszerelhető babatáskát is, amelyben kialakított rekeszek vannak a szükséges holmiknak, ami egy-egy útra elengedhetetlen. Cumisüveg, pelenka, törlőkendő, papírzsebkendő, apróságok, esetleg kis dobozka a babaelemózsiának, ami így nem foglalja a helyet az alsó kosárban.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja