SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Néhány ötlet biztonságos és praktikus babakocsikhoz

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-06-11
Az első baba érkezik a családba, izgalommal vásároljuk a kelengyét, bútorokat a szobába, és a babakocsit, mellyel sokat fogunk sétálni, és közben egyéb feladatainkat is végezni.

Vajon melyek a legfőbb szempontok, ami alapján az ideális babakocsit ki tudjuk választani? A piacon fantasztikus mennyiségű, és minőségű babakocsi közül válogathatunk, igazából nem is tudjuk mit vegyünk figyelembe.

Legfőképpen a baba egészséges fejlődésére helyezzük a hangsúlyt, valamint a saját mindennapi tevékenységünk megkönnyítését segítsük a babakocsi választásakor.

Fontos szempont, hogy a baba biztonságos fejlődése érdekében fektetni kell sík felületen az első 6-7 hónapban, amíg magától fel nem ül. Ezt a folyamatot nem szabad gyorsítani, azzal hogy esetleg kitámasztjuk párnákkal az etetőszékben, döntött támlás babahordozóban, vagy babakocsiban, és azt gondoljuk hogy ül.
A fejlődési folyamatban  a megfelelő táplálkozásnak és az életkornak megfelelő mozgásoknak van óriási szerepe, ne erőltessük az ülést amíg magától meg nem tartja a törzsét és a fejét a baba. Így megfelelően megerősödnek az izmok, izületek, ínszalagok, és az agyi idegpályák is megfelelően kialakulnak. Ugyanez vonatkozik a mászós korszakra, biztosítani kell, hogy a  baba bebarangolja a szobát, nem szabad korlátozni járókára, vagy bébikompra. Én úgy oldottam meg, hogy egy ágyrácsot erősítettem a kinyitott ajtóra, kijönni nem tud a baba, de hatalmas területe van. Letettem pár játékot, és remekül elfoglalta magát a csemete, amíg egyéb elfoglaltságom volt. A rácson keresztül láttam mit csinál, és ő is látott engem, nyugodt volt.

De a babakocsikra visszatérve, az egészségi szempontokon kívül a pénztárcánk szab határt. Mindenképp ajánlatos figyelembe venni a sík felület biztosítását, és csak a későbbiekben emelni a háttámlát, ha többfunkciós babakocsit veszünk.

Babakocsi fajtákból vehetünk Mózeskosár alapút, ez sima, kemény fekvőfelületes, nem állítható a támlája, ezt csak 6-7 hónapos korig használhatjuk, utána más típusút kell beszerezni.
Vannak a kétfunkciós babakocsik, amelyeknek már állítató a támlája, sajnos nem mindegyiknek teljesen vízszintbe, érdemes ezt is megvizsgálni, ne később derüljön ki.
A háromfunkciósak állnak egy mózeskosár részből, melyet le lehet szerelni, és kapunk egy állítható támlájú kocsit.
A négyfunkciós kocsihoz tartozik egy babahordozó is, melyet rá lehet pattintani a korábban leszerelt vázra. A babahordozó a mai autós közlekedésünk biztonsága érdekében a legjobb, de egy csecsemővel nem autózunk naponta, a napközbeni pihenésre, alvásra, sétákra nem alkalmas, nem ez a funkciója.

Szélesebb modellt az őszi-téli hónapokra gondolva ajánlatos venni, mert jobban elfér benne a bundazsák, takaró is. Ha a szülők termete is nagy, valószínű a baba is nagy lesz, ahogy növöget.

Ezután gondolhatjuk végig, hogy nekünk mi a megfelelő. Mérlegelni érdemes, hogy mennyit fogunk sétálni vele?  Ha kertes házban lakunk, valószínű nem szükséges a séta, úgyis könnyen a szabad levegőn lehet a baba.

Boltba is sokat járunk majd? Ha vásárolunk vele, érdemes mély alsó kosarút nézni, sok kismama oda pakolja be a napi vásárolt élelmiszert, és a pénztárnál szedi ki, nem kell kint hagyni a bolt előtt a kocsit, hogy a bevásárlókocsit tolhassuk.

Ha tömblakásban lakunk, akkor vajon mennyire könnyen tudjuk majd felcipelni az emeletre, ha esetleg elromlik a lift? Vagy hivatalokba, üzletekbe ahol nem megoldott még az akadálymentesítés, rámpa?

Könnyű tisztítani, ha orkános a kocsi anyaga, de nyáron melegebb van benne a babának. A legtöbb babakocsihoz kapható már felpatentolható műanyag esővédő, ha esetleg elkapna egy hirtelen zápor.

Fontos a kerekek típusa is, ha az első kettő bolygókerekes, akkor könnyen tudunk irányt váltani vele az úton, nem kell megdönteni, hogy új irányba állítsuk. A műanyag borítású kerekek jobban ráznak, ugyanígy a kisebb kerékkel ellátott kocsik is.

Ha leszerelhető és megfordítható a felső rész, tudunk alkalmazkodni a baba temperamentumához, van aki a mamát akarja látni séta közben, van aki viszont előre szeret nézelődni.

Jó dolog ha van rászerelhető heveder a kocsiban, később ennek fontos szerepe lesz, amikor a baba már jól tud ülni, sokszor szeretik félig kilógva bámulni, ahogy forog a kocsi kereke.

Érdemes beszerezni egy a toló részre felszerelhető babatáskát is, amelyben kialakított rekeszek vannak a szükséges holmiknak, ami egy-egy útra elengedhetetlen. Cumisüveg, pelenka, törlőkendő, papírzsebkendő, apróságok, esetleg kis dobozka a babaelemózsiának, ami így nem foglalja a helyet az alsó kosárban.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja