SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kisfiamat akarom! - szakértői vélemény 1.

Dobiné Olasz-Papp Nóra [cikkei] - 2011-07-12
Nagyon nehéz bármit is írni a történetet olvasva. Anyaként minden idegszálam felborzolódott, majd felébredt pszichológiai énem is, és meglátásom szerint rengeteg a nyitott kérdés.

Az emberi elme persze olyan, hogy úgy érzi, érti a történetet, azonosulni képes a történet leírójával, nagyon szeretné őt megvédeni. De talán kerekebb lenne, ha hallanánk a másik fél szempontjait is. Vagy nem sokat segítene, hisz nagy eséllyel ő is dühös oldalát használva visszavágna, és csak újabb és újabb sérelmek hangzanának el? Nem tudhatjuk. Mint ahogy azt sem, vajon ha a másik fél történetét olvassuk először, akkor őt fogadnánk be először kegyeinkbe és látnánk magunk előtt egy szörnyű édesanyának bemutatott nőt?

Ítélkezni biztosan nem szabad, nem is tudunk ítéletet hozni, hisz a helyzet teljes megértése nélkül próbálnánk bármit mondani. Rengeteg kérdés merül fel, mely mind a múltat, mind a jelent boncolgatná, és akkor talán könnyebb lenne érteni, hogy is kerülhetett két - egykor egymást szerető - ember ilyen borzasztó helyzetbe, melyben szerelmük gyümölcséért harcolnak, viaskodnak.

Mit lehet tenni egy ilyen elmérgesedett helyzetben? Mivel a harag a legrosszabb tanácsadó, a legjobb megoldás lenne búcsút mondani egy időre a haragnak és legalább a kisfiú érdekében lépéseket tenni efelé. Vagy önmaguktól megpróbálkozni a higgadt, sérelemmentes beszéddel vagy szakember segítségével. Családterápia, stresszkezelés, pszichológus, pszichiáter, megannyi alternatíva a lehetőségekhez mérten legjobb megoldás felé, megkönnyítve az átmenet útját.

Egymás ellen fordulni, szidni a másikat - még ha adott pillanatban jól esik is - semmi jóra nem vezet és nincs vége sem, viszont annak okozza a legtöbb sérülést, aki a legérzékenyebb és legsérülékenyebb a történetben: a kisfiúnak. Nagy károkat okozhat benne ez a zavar, melyben az életében két legfontosabb személy, aki a biztonságérzetért és szeret érzésért lenne felelős, egymás ellen fordulnak és a feje felett veszekednek őérte. Ráadásul ebben a korban minden konfliktusért magukat hibáztatják a gyerekek, úgy hiszik, a válás is az ő hibájuk, kínzó bűntudatot képesek érezni, hiába mondogatja mindenki, hogy nem az ő felelősségük.

Tehát azt hiszem, a legnagyobb segítségre a gyermek szorul! És az ő érdekében minden követ meg kell mozgatni, hogy segítséget kaphasson! Akár szerető rokonokkal, barátokkal, akár gyerekpszichológus bevonásával, de segíteni kell teret adni a benne dúló érzelmeknek! A rengeteg rajz, saját mese kitalálása, bábjátékok eljátszása saját kedve és kitalálása szerint, sokat segíthet. Muszáj kiélnie elfojtásait, mindenféle érzelmét. Nagyon nagy szüksége lenne nyugalomra, egy biztos pontra, ahol bármit megtehet, sírhat, dühönghet is, ha akar, hogy kaphasson melegséget, biztonságérzetet.
Kívánom, hogy a körülmények ne mérgesedjenek tovább és a szülőpár a lehetőségekhez mérten baráti módon legyen képes rendezni az ügyet! Saját lelkiállapotuk milyenségén is dolgozzanak, hogy minél hamarabb legyenek képesek kisfiúknak szerető, meleg közeget biztosítani, immáron külön.

Fotó: Anyblue: Ich erzähl Dir was...

A kisfiamat akarom!
A kisfiamat akarom! - szakértői vélemény 2.
A kisfiamat akarom! - szakértői vélemény 3.

Dobiné Olasz-Papp Nóra


Dobiné Olasz-Papp Nóra
Baba-mama kapcsolati- és pszichológiai tanácsadó

Elérhetőségeim:
Honlap: http://www.dobinenora.hu
             http://www.valaszkeszszulok.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal

Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.

Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze

Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja