SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A XXII. Kerületi Logopédiai Szakszolgálat munkájáról

Szabóné Vékony Andrea [cikkei] - 2010-12-10
A XXII. Kerületi Logopédiai Szakszolgálat a Kozmutza Flóra Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményhez tartozik, működtetését a kerületi Önkormányzat vállalta fel. A szakszolgálatnál szakirányú, gyógypedagógus-logopédus végzettséggel rendelkező kollégák dolgoznak.

1969 óta folyik a kerületben logopédiai fejlesztő munka. Ahogy országos szinten bővültek a logopédiai ambulanciák, úgy a kerületben is javultak mind a személyi, mind a tárgyi feltételek. A 80-as évektől fokozatosan növekedett a logopédiai státuszok száma. Az 1984/85-es tanévtől már 4, jelenleg 12 logopédus (11 külső 1 belső logopédus) látja el a kerületi összes önkormányzati nevelési-, illetve oktatási intézményében a  beszédhibás gyermekek szűrését, vizsgálatát, és fejlesztését ambuláns formában. Ez éves szinten 500-600 gyermek foglalkoztatását jelenti. A belső logopédia helyileg a Kozmutza Flóra Általános Iskolában működik. Itt tanulásban- és értelmileg akadályozott, halmozott beszédhibás gyermekek logopédiai fejlesztése folyik. 2007-től logopédiai fejlesztő központ létesült.
 
Ellátási körünk a kerületi ön­kor­mányzati fenntartású nevelési és ok­ta­tási intézmények gyermekeire/tanulóira terjed.


Kollégáink:
pöszeség-,
diszlexia-,
disz­gráfia-,
diszkalkulia-,
diszlexia pre­ven­ciós-,
diszfónia-,
dadogás-,
meg­ké­sett beszédfejlődés-,
hadarás-,
beszédészlelés-beszédmegértés-,
nyelv­lö­késes nyelés-,
orrhangzós beszéd-,
mozgás-terápiákat   folytatnak.

A logopédiai terápiának és a gyermekek megfelelő ambuláns ellátásának fel­tétele a színvonalas logopédiai diagnosztika.
Ezt két szinten végezzük: szűréssel és komplexebb, részletesebb vizsgálóeljárás ke­re­té­ben.
A tanév során a megadott vizsgálati, tanácsadási időben - előzetes bejelentkezés alapján - elvégezzük az új gyermekek vizsgálatát, illetve a már terápiában részesülő gyermekeknél megbeszéljük a felmerülő problémákat. A szülők segítséget kapnak tőlünk ahhoz is, hogy a beszédhibához  esetlegesen társuló másodlagos tünetek enyhítéséhez milyen szakemberek segítségét kérhetik (pszichológus, fejlesztő pedagógus...). A megszervezett kiegészítő vizsgálatokkal és terápiákkal a minél célirányosabb fejlesztés megtervezését segítjük elő.

Logopédiai Fejlesztő Központunkban a kerületi intézményekben történő ellátáson túl, ambuláns formában súlyos beszédhibás- valamint  speciális nyelvi-kommunikációs zavarban szenvedő gyermekek ellátását is biztosítjuk. Központunkban megkésett-beszédfejlődés terápiáját, mozgásterápiát (alapozó torna), a dadogás komplex művészeti terápiás programját, diszfónia terápiát, GMP diagnosztikát, logopédiai vizsgálatokat végzünk.   Szakembereink célja, hogy egy-egy szakterületre specializálódva, magas színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani.
Sajátos nevelési igényű beszédfogyatékos (óvodás, iskolás) gyermekek integrált ellátásában/nevelésében veszünk részt. Együtt dolgozunk team-munkában az integrált nevelésben/oktatásában résztvevő szakemberekkel: pedagógusokkal, utazó gyógypedagógusokkal, fejlesztőpedagógusokkal, pszichológusokkal.

Emellett évek óta részt veszünk a logopédus hallgatók gyakorlati képzésében.


A logopédiai szakszolgálat szolgáltatásai  a kerületi lakosoknak, az itt nevelkedő és tanuló gyermekeknek, diákoknak ingyenesek.


Bővebb információkat honlapunkon találhatnak:
http://logopedia.fw.hu

Szabóné Vékony Andrea


Szabóné Vékony Andrea
Okleveles gyógypedagógus - logopédus

Elérhetőségeim:
Munkahely:
Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézménye
             1221 Budapest, Szent István tér 1.
Honlap:
  • Logopédiai: http://logopédia.hu

  • SzóL-E? Szűrőeljárás óvodások logopédiai ellátására: http://szole.hu

  • (A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

    LEGOLVASOTTABB

    Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

    A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

    Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

    Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

    Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

    A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

    Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

    A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

    Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

    A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

    © 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
    Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
    ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
    A szerkesztő ajánlja