SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatkísérletek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-02-16
Amikor megveszünk egy jó nevű kozmetikumot, vagy akár egy egyszerű szappant, többnyire nem tudhatjuk, hány állat életébe került annak kifejlesztése. Az Interneten borzasztó képeket látni kétfejű, és megcsonkított állatokról, s az állatvédők odaadó küzdelme ellenére a legnagyobb cégek többsége nem hagy fel a kísérletekkel.
Állatkísérletek

 

Ma már néhány nagyobb cég kifejezetten ellenzi az állatkísérleteket, s nem is alkalmazza azt termékei tesztelésénél. De még mindig sokan használnak fel ártatlan állatokat, hogy termékeiket a „leggazdaságosabb” módon tesztelhessék.

 

Ma már egyre többen figyelünk arra, hogy minél kevesebb vegyszerrel gyártott termékeket vásároljunk. Az Internet segítségével pedig egyre többen tudjuk, milyen termékeket nem érdemes választani. Mégis kevés szó esik arról, hogy egy ártalmatlannak tűnő szappan hány apró élőlény életét követelte. Legyen szó bár az egészségünkről, mégis modern civilizációnkban olyan kísérletek zajlanak, melyekre semmi sem lehet elég jó magyarázat. Persze sokan úgy gondolják, inkább pusztuljon el néhány egér, minthogy egy-egy termék embereknek ártson. Ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tényt, hogy az egerek is élőlények.

 

Az általános tévhittel szemben kísérleteket nem csupán rágcsálókon végeznek, majmok, kutyák, macskák is áldozatul esnek az emberi törekvésnek. Ráadásul a kísérletek nagy részére nem új gyógymódok kifejlesztésére, hanem nélkülözhető kozmetikai cikkek tesztelésére irányul. Több olyan rémhírt is olvashattunk az Interneten, miszerint állateledelt gyártó cégek kutyákat és macskákat hizlaltak fel-vagy éppen fogyasztottak le, brutális körülmények között tartva őket. Sok esetben szánt szándékkal megcsonkították, lebetegítették az állatokat, hogy megfigyeljék a táplálék rájuk gyakorolt hatását.

 

Modern civilizációnkban tehát okkal kérdezhetjük, miért kell ilyen embertelenül kihasználni a természetet, az ártatlan állatokat, akik nem rendelkeznek döntési lehetőséggel? Sajnos olyan megoldást még nem találtak, mellyel az állatkísérletekhez hasonló eredménnyel lehetne teszteket végezni. Létezik azonban ún. Klinikai teszt, melyben már egyébként is beteg állatokon végzik a gyógyulást célzó kísérleteket, ez azonban körülményesebb megoldás, melyet nem sokan vállalnak.

 

Egy-egy kísérlet a bezártságon túl károsítja is az állat szervezetét, ráadásul az anyagok hitelesítéséhez több igazolásra is szükség lehet, így egyes szerek bevizsgálása több állat életét is megkeserítheti. Hazánkban törvény szerint élvezeti cikkek-kozmetikai szerek, cigaretta, fegyver, stb.- teszteléséhez nem használhatnak fel állatokat, de külföldi termékek esetében nem lehetünk biztosak, kivéve, ha ezt a címkén jelzik.

 

Az alábbi címen megtalálható azok teljes listája, akik termékeiket nem tesztelik állatokon:

http://www.zoldmagazin.com/belso/test2.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja