SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amit a pelenkákról érdemes tudni

Családinet [cikkei] - 2012-10-31
Várandós anyukák gyermekük világra jöttének közeledtével egyre többet készülnek az új családtag fogadására. Így a sok babaholmi között a pelenkák kiválasztására is sor kerül. Van, aki a kisbaba megszületése után is szeretne érdeklődni, hogy milyen választék áll a rendelkezésére.

Mosható pelenkák

Sokan maradinak, túl időigényesnek tartják a pelenkák mosható csoportját. Ám a tapasztalat az, hogy akik a természetesség hívei, mind csak ilyet használnak.

Előnyük, hogy mivel megfelelő légáteresztést biztosít, nem okoz pelenkakiütést. A költséghatékonyságáról se feledkezzünk meg. Igaz, hogy első alkalommal nagyobb beruházást jelent, viszont hosszútávon még mindig marad a 15-20 darab pelus, ellentétben az eldobhatóval, amiből a pelenkás korszak végéig 6-7 ezret is elhasználunk, nem beszélve ennek költségéről, mely százezer forintos nagyságrendben mérhető. Sőt, a mosható pelenkát még több generáció is használhatja, ha vigyázunk rá.

Az eldobható pelusok kiválóan magukba szívják a nedvességet, így a babában nem alakul ki kellemetlen érzés, és elég sokáig húzódhat, mikor már szobatiszta lesz. Ezzel szemben a moshatóknál felismeri, hogy ez a tartalom igen csak zavaró így már 1 és 2 éves kora között szobatisztává válhat.

Nadrág szabású pelenka belső

A gyártó olyan szempontok alapján készíti el ezeket, hogy jól rögzíthető (így a comboknál gumírozott), kényelmes legyen, a nedvességet jól magába szívja. Anyaga lehet frottír, polár, flanel, gyapjú. Rögzítés is többféle módon történik. Például Tépőzáras, patentos, gombos, megkötős, vagy pelenkacsatos. Ez utóbbi egy három ágú csipesz, mely összefogja a pelus elejét, a két oldalsó résszel. Méret szerint létezik egy-, két-, vagy többméretű pelenka (lásd az alábbi táblázatot). Van olyan kialakítású, melynek zsebébe betét helyezhető.

Prefold

Mondhatni ez a legköltséghatékonyabb belső pelenka, mely széthajtogatva téglalap alakú, hasonló a jól ismert tetra pelenkához. Készülhet pamutból, bambuszból és lenből is. Sok esetben középen van egy vastagabb nedvszívó réteg. Használatát tekintve sokféle hajtogatási módszer létezik. Idővel kitapasztalhatjuk, melyik számunkra a legmegfelelőbb, ugyanis fontos ügyelni a comboknál a pontos illesztésre, hiszen ez nem gumis, mint a nadrágpelenka. Alapfunkcióján kívül több lehetőség is van felhasználását illetően, mivel belehajtogathatjuk a zsebes pelenkába, vagy akár büfiztetőnek is vállukra teríthetjük.

PUL pelenka külső

A fentiekben ismertetett pelenkatípusokhoz mindenképp szükségünk van egy külső nedvzáró pelenkára. A PUL rövidítés is ezt hordozza magában: Poliuretánnal Laminált. Ez egy filmréteg mely a textil anyagon bevonatot képez, megakadályozva ezzel a nedvesség kiszivárgását, ugyanakkor megfelelően légáteresztő. Általában míg a belsőt kicseréljük, ez a külső újrahasználható, ám szükség esetén mosható. Vasalástól kell csak óvni, mert ezzel a vízhatlanságát elveszti.

AIO (All in One) pelenkanadrág

Ennél a fajtánál mind a belső, mind a külső rész együtt jeleneik meg. Így kényelmes a használata, mosás és szárítás után egyből feladhatjuk a babára.

Mindezek mellett létezik ún. székletfogó papírbetét, amit a fenti esetek mindegyikében alkalmazhatunk. Ennek anyaga cellulóz, mely teljes mértékben lebomlik biológiai úton, így nem károsítjuk vele környezetünket.

Méretezésük

Egyméretű Pelenkás korszak elejétől végéig patentokkal állítható.
Kétméretű I. méret II. méret
Többméretű NB S M L XL XXL
Súy 3-5 kg 3-9 kg 7-9 kg 9-12 kg 12-15 kg  15-18 kg 

 

 

 

Egyszer használatos pelenkák

Ezek a legszélesebb körben elterjedt pelusok. Előnyükre írható, hogy használatuk praktikus és kényelmes. A vízhatlan bevonatot itt egy műanyag réteg képezi, belül pedig a nedvesség felszívását egy cellulózból készült réteg biztosítja. Ebben található egy speciális zselésítő anyag, mely a vizeletet magába szívva száraz felületet tesz lehetővé a babapopsi számára.

Számos fajtájuk létezik, melyek a baba növekedéséhez, mozgásigényükhöz igazítva készülnek, így kiválaszthatjuk a számunkra megfelelőt.

Fiú, vagy lány?

Sokan nem is tudunk róla, hogy van külön pelenka lányoknak és fiúknak. Különbség a kettő között a nedvszívó réteg megvastagításában található. A kislány lefelé pisil, a kisfiú pedig előre, ezért van szükség az egyiket alul, a másikat elöl megerősíteni, hogy jobban felszívja az érkező vizeletet. Ennek onnantól van inkább jelentősége, mikor a picik járni kezdenek.

Koraszülöttnek

Azoknál a babáknál, akik koraszülöttek, vagy nagyon kis súllyal születtek még az egészen kis méretű pelenka is óriásinak tűnik. Hogy a csöppségnek is kényelmes legyen, és az ápolók is könnyebben el tudják látni, ha inkubátorra szorul, fejlesztették ki ezt a fajtát, mely a 0-ás méretet kapta.

Újszülöttnek

Az első hetekben fontos, hogy az érzékeny köldök kímélve legyen. Az újszülötteknek készült pelenka elejét épp ezért úgy alakították ki, hogy ne nyomja a köldököt. Ennek a fajtának különösen elöl és hátul kell jó nedvszívónak lennie, mivel a picik idejük nagy részét fekve töltik. Ezen kívül az is figyelembe lett véve, hogy az anyatejjel vagy tápszerrel való táplálkozás eredményét, a híg székletet jól felszívja.

Úszáshoz

Sokan előszeretettel használják ki a 6-8 hónapos korig tartó búvárreflexet, és viszik a kicsiket uszodába. Ennek a reflexnek köszönhetően, ha a baba orrát, vagy száját víz éri, azonnal lezárják a légcsövüket, és orrukon levegőt fújnak ki. A pelenka persze eközben sem hanyagolható el. Az úszópelenka gumírozott kivágásai kényelmes mozgást engednek. A vizeletet átengedik, de a többi tartalmat benn tartják, megakadályozva ezzel, hogy szennyeződés kerüljön a vízbe. Anyaga gyorsan szárad, tépőzárral és egy biztonsági megkötővel rögzíthető. Ha tiszta maradt az úszás végére, elegendő csupán kiöblíteni, és megszárítani, ha nem, a tartalom eltávolítása után mosógépben gond nélkül mosható.

Bugyipelenka

Ez a fajta, a gyermek szobatisztává válását segíti elő. A tépőzár helyetti gumis kialakításánál fogva saját maga le- és fel tudja húzni. Ha pelenkacserére van szükség, ezt mind a szülő mind a gyermek könnyedén, gyorsan meg tudja tenni. Általában ez a pelus 4-7-es méretekig kapató (méreteket lásd a táblázatban).

Éjszakai

Az éjszakai pelenkák nagyobb gyermekek számára készültek, akik éjszakánként vizelettartási problémákkal küszködnek. Ezeket úgy tervezték, hogy a pizsama alatt egy hagyományos alsóneműhöz hasonlóan lehessen viselni, így a fel-, levétel is egyszerű A vékony, szuper nedvszívó felület meggátolja a folyadék kiszivárgását. Amennyiben nem történt „baleset” a pelenka többször is felhasználható.

Méretezésük

Méret  Súly  Elnevezés
0 1,2 kg alatt  Koraszülött
0 1-3 kg   Kisméretű
1 2-4 kg  Újszülött
2 3-6 kg  Mini
3 5-9 kg   Midi
4 8-14 kg  Maxi
4+ 9-20 kg   Maxi+
5 11-19 kg   Junior
6 12-22 kg  Extra Large
7 15-30 kg XL

Éjszakai pelenkák méretezése

Kor  Súly
4-7 éves 17-30 kg
8-15 ves  27-57 kg

Amennyiben az eldobható fajták mellett döntenénk, mielőtt vásárolnánk érdemes végiggondolni, hogy több-e az előnye a mosható fajtákkal szemben. Döntésünket ez alapján hozzuk meg!

Képek forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások (4 - 1)
Lia_c82
#4 2012. november 07. 14:15:21 | szerda
Köszönöm a választ! Számunkra ez nehéz kérdés, amin még kb két hetet töprenghetünk. Szerencsére - gondolom - ebben "rosszul" dönteni nem lehet... Smile Én is várom a következő cikket, Norby_, remélem lesz szó a textiles megoldás gyakorlati oldaláról. Ábrái vannak valakinek? Very Happ<br />
y
Sziasztok!
Judit555
#3 2012. november 06. 13:56:36 | kedd
Sziasztok,
Sajnos a TV-ben és újságokban is csak a műanyag-papír pelenkák reklámjait látni ,így nem csoda hogy az anyukák félnek kipróbálni a mosható pelenkát . Egy gyerek 2 éves koráig mosható pelenka használatával harmadát kell költeni a pelenkákra , és nem termelünk több tonna szemetet . A mosás-szárítás költsége pedig elenyésző ! A kisbabáknak is van komfortérzése, amit még nekünk szülőknek kell kiszolgálni amíg magukon nem tudnak segíteni. Ebbe bele tartozik az is, hogy nem dugjuk őket műanyag nadrágba amibe kiütéses lesz a popsija és ha már beteg a bőre kenni kell mindenféle kémiai anyaggal ami mind felszívódik a bőrön át. Aki ezt a cikket elolvassa, annak van lehetősége internetezni ahol mindent megtanulhat a mosható pelenka használatáról .
Norby_
#2 2012. november 05. 11:22:59 | hétfő
Kedves Lia!
Igazad van, hogy a mosás, a mosószer, és az öblítő pénzbe kerül. Véleményem szerint viszont még így is gazdaságosabban lehet kijönni belőle. A ruhánkat mindenképpen mosni kell, így csak a meglévő szennyes mellé érkezik némi újabb mosnivaló. Onnantól, hogy már a pelenkákat is beleszámoljuk, nyilván többet kell érte kiadni, de hosszútávon ez még így is kevesebb, mint ha eldobható pelenkákra költenénk, ami azelőtt egyáltalán nem szerepelt a kiadásaink közt. Természetesen mindenki maga dönti el, mit választ, melyiket tartja előnyösebbnek.
Pelenkahajtogatásról pedig bízunk benne, hogy hamarosan lesz új cikk, ahol bővebb tájékoztatást kapunk.
Lia_c82
#1 2012. november 04. 12:35:29 | vasárnap
Bár a cikk kicsit irányít, mi is fontolóra vettük a klasszikus textil pelenkák használatát, két apró gond azért akad: A mosógép energiafogyasztása, a mosószer ára, illetve a babapopsit kímélő mosószer/öblítő használata szintén az árba számolandó, így ahol a mosógép nem éjszakai árammal megy ill. a család nem mosódiót/ecetet használ, nem biztos hogy olcsóbb lesz ez a megoldás.
A másik gond, hogy ki tanít meg pelenkát kötni/hajtogatni? Beszéljük rá a védőnőt? Vagy adjunk olyan teret a legbensőbb családi életünkben távoli, idősebb rokonoknak, amilyennel korábban nem rendelkeztek? Gondolom ezt mindenki maga dönti el, mégis, engem megijeszt a dolog. Csak én nem tudom, hogyan kell textilpelenkát hajtogatni?

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

Új keresztnevek 2025-ben: Hirotó, Kikerics és a többiek - mi került be és mi nem?​

A Nyelvtudományi Kutatóközpont 2025-ben ismét frissítette az anyakönyvezhető keresztnevek listáját. Az idei évben 66 új név kapott zöld utat, míg számos kreatív javaslat elutasításra került. A névadási trendek változását és a legérdekesebb új neveket gyűjtöttük össze.​

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja