SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tisztába kell-e tenni éjjel a babát?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-29
A kisbaba első heteiben az éjjelek összefolynak a nappalokkal: a baba napszaktól függetlenül 2-3 óránként (vagy még gyakrabban) felébred, tisztába tesszük, szopik egy kicsit és alszik tovább (vagy nem). Egy idő után felmerül a kérdés a szülőkben, hogy éjszaka kicseréljék-e a pelenkát.

Az internetes fórumok és a játszótéri anyák elbeszélései alapján megosztó a kérdés. A legelső időkben a legtöbben éjjel-nappal ugyanolyan gyakran teszik tisztába a csecsemőt. Az éjszakai alvás hossza azonban – szerencsés esetben – folyamatosan nő, és ekkor egyre több anya gondolkodik el rajta: jót tesz-e a gyereknek, ha akár 8-10 órán keresztül piszkos pelenkában fekszik?

Vannak, akik egy ideig ilyenkor is feszülten figyelik a babát, és akkor is tisztába teszik, ha csak pisi van a pelusban, de ez ritkább. Nehezebb kérdés, hogy mit csináljunk kaki esetén. Anyák feszülnek egymásnak a virtuális térben a téma kapcsán. A többség amellett kardoskodik, hogy a kakis pelenkát minden körülmények között ki kell cserélni, de nem elhanyagolható azoknak a száma sem, akik szerint erre semmi szükség, főleg akkor, ha a baba álmában rottyantott a pelusba.

Valóban roppant bosszantó, ha a nagy nehezen álomba ringatott csecsemő hirtelen bekakil, a pelenkacsere pedig a felébredés veszélyével jár, mégsem tanácsos benne hagyni a picit. Az anyatejes kaki is kicsípheti a bőrét, kislányoknál a hüvelybe jutva pedig komoly fertőzések melegágya is lehet. A pisis pelust ezzel szemben csak abban az esetben kell kicserélni, ha átázott. Ha ez rendszeresen előfordul, érdemes megfontolni más típusú – akár kimondottan alváshoz gyártott - pelenka használatát éjjelre, vagy nagyobb gyereknél végiggondolni, nem iszik-e túl sokat este.

Szerencsére a csecsemők többsége az első hónapok után leszokik az éjjeli kakilásról. Addig is, ha nem kerülhetjük el az éjszakai tisztába tevést, az alábbi tanácsok megfogadásával akár anélkül is végig tudjuk vinni, hogy felébresztenénk a babát, a már fent lévő kicsit pedig nem fogjuk a kelleténél jobban felélénkíteni:

  1. Halvány fényű lámpát használjunk! Gyakran egy átlagos kislámpa fénye túl éles, és felébresztheti a csecsemőt. A legegyszerűbb megoldás, ha színes villanykörtét csavarunk a lámpába.
  2. Adjunk rá alul gombolható rugdalózót és hálózsákot a minél kevesebb vetkőztetés érdekében.
  3. Ne szórakoztassuk! A nappali peluscsere elmaradhatatlan része a csiklandozás, puszilgatás, énekelgetés, de éjjel ennek nincs itt az ideje. Zavarjuk le a programot olyan gyorsan és feltűnésmentesen, amennyire csak tudjuk.
  4. Minél kevesebbet mozgassuk! Az alvó babát akár a kiságyában is tisztába tehetjük műanyag pelenkázó alátét segítségével.

Fotó: AllieKF / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja