SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Harapás, csípés, hajhúzás - kellemetlen babaszokások

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-03-19
Sok anyuka esik kétségbe, ha a babája elkezd olyan szokásokat kialakítani, ami nincs jó hatással a kettejük kapcsolatára. Ezek közé tartozik a harapás, a csípés, a hajhúzás, az ütés, vagy éppen a karmolás. Vannak, akik azonnal autizmusra gyanakszanak, ám ennél sokkal összetettebb a helyzet, hiszen számtalan ok húzódhat a háttérben, amiért a kisbabánk "ártani" próbál nekünk.

Anyukaként elnézegeted a kis szeretetcsomagod, hogy egyik pillanatról a másikra mennyit fejlődik. Tegnap még csak kúszott, ma már szalad, pár napja még csak egy foga volt, aztán most már minden probléma nélkül szilárd táplálékot eszik. Természetesen a gyereknevelés nem csak jó dolgokból áll, sajnos a kellemetlen szokások és megnyilvánulások is hozzátartoznak a baba fejlődéséhez. A legtöbb szülő nincs erre felkészülve, és kétségbeesik, ha nem tud olyan szokásokon felülkerekedni, mint a harapás, a csípés, vagy a hajhúzás. Szerencsére nem vagy egyedül, mindenre van megoldás, és minden ilyen kellemetlen babaszokás mögött valami olyan dolog húzódik, ami kezelhető.


Megismeri a környezetét

A kisbabák 6 hónapos koruktól egészen 2 éves korukig leginkább az ízlelésükre és a tapintásukra hagyatkoznak. Minden, ami a kezükbe kerül, azt vagy megrágják, vagy megkóstolják, vagy megszorongatják, és ez alól se az anyukájuk, se az apukájuk nem képez kivételt. Nem akarnak igazából fájdalmat okozni, csak próbálják felfedezni a körülöttük lévő világot. Ugyanezért húzzák a közelükben lévő emberek vagy állatok haját/szőrét, hogy ok-okozati viszonyt állítsanak fel. Nekik teljesen mindegy, hogy te ezen nevetsz, vagy éppen mérges leszel, kíváncsiak a reakcióidra, és ezért többször megismétlik a folyamatot a te nagy „örömödre”


Érzelmek kifejezése

Gondolj bele, hogy Te, ha mérges vagy, akkor közlöd az adott emberrel a problémádat. Egy kisbaba még nem tud beszélni, ezért neki más módon kell az anyukája tudtára adni, hogy valami baj van. A harapás és az ütés szolgálhat annak a kifejezésére is, hogy a baba mérges, fáradt, vagy éppen csalódott. Előfordulhat az is, hogy éppen az izgatottságát próbálja meg olyan módon kifejezni, hogy magához szorítja a kezed, vagy valamelyik testrészedet.


Fogzás

A fogzás nagyon sok mindent megmagyaráz, főleg a harapást. Szegény kisbabádnak elképesztő fájdalmakon kell keresztül mennie, míg a foga áttöri az ínyét, teljesen érhető, ha a duzzadt ínyét valamilyen módon ingerelni próbálja. Sajnos nem mindig a rágóka az első dolog, amit megtalál a fájdalma enyhítésére, hanem a te ujjad, füled, kezed, bármid.


Hogyan lehet ezeket a helyzeteket kezelni?

Mindegyik szokást másképp kell kezelni. Harapás esetén a legkönnyebb fellépni, ugyanis ilyenkor az a legjobb, ha mindig kéznél van egy rágóka, amit a baba szájába tudsz adni, valamint különböző fogzást segítő készítményekkel csillapíthatod a fájdalmát.

A hajhúzás, csípés és az ütés már más tészta, ebben az esetben határozott, következetes és higgadt fellépésre van szükség. Minden esetben tudatnod kell a babáddal, hogy ez számodra fájdalmat okoz. Ilyenkor érdemes elmondani neki, hogy ezt nem szabad csinálnia, és valami mást a kezébe adni, amivel eltereled a figyelmet az adott tevékenységről. Ha próbálja megismételni a dolgot, csináld pontosan ugyanazt, amit előző esetben, hiszen a sokszori ismétléstől berögzül majd nála, hogy mi az, amit nem szabad csinálni.

Amint elkezd beszélni, már viszonylag egyszerűbb dolgod van, hiszen ilyenkor megnyugtathatod, és megkérheted arra, hogy mondja el, mi bántja, miért viselkedik így. Fontos még, ha bármelyik negatív szokását veszi elő, és többszöri alkalommal sem képes abbahagyni, akkor egyszerűen csak ne figyelj rá. Ilyenkor egy rövid idő után abba fogja hagyni, és más tevékenység után néz majd, persze ilyenkor is a tudtára adhatod, hogy nem helyes, amit csinál. Nem egyszerű kezelni ezeket a problémákat, de tényleg nagyon oda kell figyelni arra, hogy ne váljanak megszokottá ezek a rossz tulajdonságok.

Indexkép: Matt Walsh/unsplash.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja