SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Homeopátiás "gyógykarkötő"-től kapott ólommérgezést egy csecsemő

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-10-02
A 9 hónapos gyermek a csuklóján viselt, elvileg a fogzási fájdalmakat enyhítő karkötő rágcsálásától lett rosszul Connecticutban - írta meg a Livescience.

(A fotó csak illusztráció)

A háziorvos egy rutinellenőrzés során vette észre, hogy a baba vérében extrém magas arányban található ólom: az egészségesnek mondható 5 mikrogramm/deciliteres határérték helyett 41 mikrogramm/decilitert állapított meg.  A gyermekvédelem munkatársai ki is vonultak a család házához, ahol ugyan találtak két doboz ólomtartalmú hámló festéket, de ezeket a gyerekek számára elérhetetlen helyen tartották a szülők, ráadásul a két nagyobb testvér szervezetében nem fedezték fel a mérgezés tüneteit.

Hamarosan ki is derült, hol kell keresni a baj okozóját. A baba szülei néhány hónappal korábban a helyi kirakodóvásárban vettek egy homeopátiás mágneses karkötőt, hogy enyhítsék a fogzási tüneteit. A karkötő gyöngyeit megvizsgálva a szakemberek rendkívül magas, 17 ezer milliomodrész ólomtartalmat állapítottak meg. Kisgyermeknek legfeljebb 90-100 milliomodrész ólomtartalmú termék lehetne biztonságosan adható. A karkötő gyártóját lehetetlen vállalkozás lenne felkutatni.

Magyarországon a fogzás segítésére főleg a borostyánlánc viselete divatos, amelynek azonban szintén vannak veszélyei. Vontak már ki terméket a forgalomból azért, mert a gyermek szájába véve a láncot a gyöngyei letörhettek, ezzel komoly fulladásveszélynek téve ki a kicsit.

(Kapcsolódó cikkünk: Borostyánnyaklánc babáknak, fogzáshoz? Segít, vagy átverés?)

A homeopátiás szerek használata régóta megosztja a szülőket és a társadalom egészét. Vannak, akik saját tapasztalataik alapján esküsznek rá, az európai tudományos akadémiák közös testülete (EASAC) azonban épp a múlt héten adott ki állásfoglalást a módszer hatástalanságáról, sőt, veszélyességéről. Mint mondják, a homeopátia – a hasonlónak a hasonlóval való gyógyítása – természettudományosan értelmezhetetlen, egyetlen releváns kutatási eredménnyel sem bizonyítható, viszont remekül aknázza alá a hivatalos orvoslással szembeni bizalmat.
 

Az ólommérgezés

Az ólomnak a szervezet működésében semmi szerepe nincs, de egy alacsony szintet még képes a test tolerálni. Ma Magyarországon igen ritka a mérgezéses eset, ezek is rendszerint munkahelyi környezetben történnek, ahol az okokat kötelező kivizsgálni.

Mégis oda kell figyelni a veszélyforrásokra. Ne adjunk a gyerekeknek retró ólomkatonát, és a család egyik tagja se igyon olyan – külföldről, megbízhatatlan helyről vásárolt – bögréből, amelyet lehet, hogy ólomtartalmú festékkel vontak be.


Az ólommérgezés tünetei

A baj felismerését nehezíti, hogy a mérgezéses tünetek lassan, hetek-hónapok alatt alakulnak ki. Lehet, hogy a kisgyerek lenyel egy horgászólmot, amiről nem szól, és csak sokkal később, az anyag szervezetben való lebomlásával kezd furcsa, de nem tipikus tüneteket produkálni: lassul az izom-és csontnövekedés, a szellemi fejlődés, sápadtság, vérszegénység, beszéd- és mozgáskoordinációs zavarok alakulhatnak ki. A mérgezés megállapítása vizeletvizsgálattal kezdődik, de árulkodó jel lehet a röntgenfelvételen látható „világító csont” jelensége is: ekkor a szennyezet csontterület növekedési zónája eltér a többitől.

A kezelés során a nehézfémet el kell távolítani a szervezetből, aminek módja leggyakrabban a has felvágásával járó műtét. Ezt követően gyógyszeres terápiára van szükség. Az ólommérgezés időben felismerve jól gyógyítható, kezeletlenül azonban köszvényhez, perifériás bénuláshoz és memóriazavarhoz vezethet, amely nem minden esetben fordítható vissza.

Fotó: Wokandapix / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja