SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Furcsa gyerekszokások - tiltsuk vagy hagyjuk?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A gyerekek a világ legnagyobb felfedezői. Kiskoruktól fogva folyamatosan tanulnak, nézik, hogy mit csinálnak a felnőttek, és elsajátítják a jó és a kevésbé jó szokásokat. Vannak kifejezetten olyan pótcselekvések, amik se nekik, se a környezetükben élőknek nem tesznek jót. Mit lehet tenni ezekkel?

1. reakció: a felismerés

Számtalan káros szokásuk van a felnőtteknek is, amelyek esetleg gyerekkorból maradtak meg. Ilyen például a körömrágás, a hajevés, az orrtúrás és a kézropogtatás. Számtalan olyan pótcselekvés, ami a külső szemlélők számára nem éppen bizalomgerjesztő, az elkövetője pedig legtöbbször észre sem veszi, hogy csinálja. Szerencsére ezeket a szokásokat még csírájukban el lehet fojtani, hogy a későbbi életünk során ne okozzanak problémát.
 

2. reakció: a megfigyelés

Ha bármilyen furcsa szokást veszel észre a kisgyermekeden, először csak figyeld meg. Lehet, hogy életében először és utoljára csinálja, így nem szabad rögtön közbelépned. Kisgyermekkorban felfedezik a testüket és a körülöttük lévő világot, így nem biztos, hogy egy óvatlan mozdulatból szokásrendszer alakul ki náluk.
 

3. reakció: az elterelés

Másodszorra vagy harmadszorra azonban már érdemes foglalkozni a dologgal. Először csak próbáld meg elterelni a figyelmét. Adj neki egy játékot a kezébe, kezdjetek el énekelni és tapsolni, vagy kérd meg, hogy segítsen neked. Ezzel kizökkented a fennálló állapotból, és valószínűleg el is felejti, hogy mit csinált pár perccel később. Ha rövid időn belül újra jelentkezik a probléma, akkor erényesen, de kedvesen magyarázd el neki, hogy ezt nem szabad csinálni, mert gusztustalan, mert egészségtelen, mert káros. Bármi indokot felhozhatsz, ami szerinted megállja a helyét, és elrettenti attól a gyermekedet, hogy újra megpróbálkozzon vele.
 

Mi a helyzet súlyos esetben?

Vannak olyan esetek, amik már kóros szokásnak bizonyulnak, és nem csak egy-egy köröm lerágásáról szólnak. Ha a kisgyermeked hánytatja magát, esetleg folyamatosan harapdál, vagy minden indok nélkül ütöget, véresre vakarja valamelyik testrészét, vagy ürüléket/sarat/homokot eszik, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Ilyenkor előfordulhat valamilyen vitaminhiány, korábbi, feldolgozatlan trauma, vagy önbizalomhiány, amin Te nem biztos, hogy tudsz segíteni.

Nem szabad hagyni, hogy egy-egy rossz mozdulat káros szokássá váljon, figyelj oda Te is gyermeked minden mozzanatára!

Indexkép: Jakub Kriz/unsplash.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja