SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen problémákat okozhat a babáknál a fogzás?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-26
A fogzás 3-4 hónaposan elkezdődik, és hosszú hónapokon keresztül meghatározhatja egy kisbaba mindennapjait. Milyen problémákat okozhat ez a néha nem túl kellemes folyamat?

Minden kisbaba más és más, éppen ezért a fogzás folyamatában is nagy különbségeket tapasztalhatsz. Előfordulhat, hogy a te babád szinte probléma nélkül vészeli át ezt az időszakot, de az is lehet, hogy kemény napok várnak majd rátok. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen problémákkal találkozhatsz, mire számíthatsz a tejfogak kibújása közben.

1. A fogíny duzzadt, gyulladt lehet

Amikor arra gyanakodsz, hogy elindult a fogzás, akkor érdemes megvizsgálni a baba fogínyét is. Sokszor lehet látni, hogy a kibújó fog helyén vagy körülötte duzzadtabb az íny, esetleg begyullad. Nem kell megijedni, mert teljesen normális folyamatról van szó, de ha úgy érzed, hogy a gyulladás nem csillapodik, akkor mindenképpen mutasd meg a gyermekorvosnak.

2. Nyűgös, sírós lesz a baba

Pici korban gyakran mondogatják az anyukák, hogy azért nyűgös a baba, mert jön a foga. Ebben van igazság, mert a fogzás folyamata okozhat ilyen tüneteket. A kisbaba érzi, hogy valami történik, érzi a kellemetlen, esetleg feszítő érzést a szájába és nem tud mit tenni ellene. Egy darabig tűri, de ha elfogy a türelme, akkor könnyen nyugtalanná válhat.

3. Sokszor ébred, nyugtalanul alszik a baba

A fogzás során előfordulhat, hogy a korábban jó alvó baba alvási szokásai megváltoznak. Nyugtalanabbul alszik, sokat nyöszörög, esetleg többször felébred. A fájdalom, amit érez megakadályozhatja abban is, hogy visszaaludjon.

4. Folyik a nyála

Az egyik legáltalánosabb tünet a fogzással kapcsolatban a nyálzás. Ez önmagában nem okoz panaszt, a ruha elázása ellen lehet textil előkét használni, ami szükség esetén cserélhető. A problémát az okozhatja, hogy ha érzékeny a baba bőre és a túl sok nyál miatt kipirosodik, esetleg kiszárad vagy kiütés jelenik meg rajta. Főleg szeles, hideg időben okozhat problémát, ilyenkor érdemes gyakran letörölni a kis arcát, illetve hidratálókrémet is lehet alkalmazni. Ha a baba cumizik, akkor még jobban oda kell figyelni, mert a cumi mellett felázhat a bőr és ez további kellemetlenségeket eredményezhet.

5. Megváltozik a széklet mennyisége, állaga

Ugyancsak gyakori tünet fogzás során, hogy a baba széklete megváltozik. Lehet, hogy több lesz, lehet, hogy hígabb, ezért fokozottabban oda kell figyelni a bőrápolásra, mert könnyen kipirosodhat a pelenkánál. A hosszabb ideig tartó hasmenés azonban nem biztos, hogy a fogzás velejárója. Lehet bármilyen más betegség tünete is, ezért érdemes a gyermekorvossal konzultálni.

6. Megváltoznak az étkezési szokásai

Annak a babának, akinek éppen bújnak a fogai, gyakran megváltozik az étvágya is. A fájdalom, amit a szájában érez, megakadályozhatja abban, hogy jóízűen egyen. Ilyekor előfordul, hogy többször fog kisebb adagokat enni. Figyeld őt és alkalmazkodj az igényeihez. Így segíthetsz neki a legjobban.

7. Sokszor dörzsöli az arcát, többet sír

A kisbaba még nem tudja elmondani, hogy mi a baj, hol fáj neki. De ha megfigyeled a viselkedését, akkor láthatod, hogy a fájdalmas testrészhez többször odakap. Főleg akkor, ha hirtelen, éles fájdalmat érez. Ha a foga bújik, akkor előfordul, hogy az arcához kap, dörzsöli kívülről, vagy éppen próbálja az egész kezét a szájába tömni. Ugyanezt figyelheted meg akkor, ha például a füle fáj.

Összességében sok tünetet okozhat a fogzás, de a nagyon fontos, hogy mindent nem lehet ennek a számlájára írni. Rövidebb ideig tartó, enyhébb tünetek kísérhetik a tejfogak kibújását, de ha elhúzódik például a hasmenés, a hőemelkedés, vagy a megszokotthoz képest nagyon megváltozik a baba viselkedése, akkor mindenképpen érdemes felkeresni a gyermekorvost, mert más betegség is állhat a háttérben.

Kép forrása: Victoria Borodinova fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja