SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

38 hetes (9 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

38 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A 9. hónapban esedékes felülvizsgálat általában kissé nagyobb traumát okoz, mint a korábbi látogatások, hiszen a kisbaba sokkal érzékenyebben reagál az idegenekre. A fizikális vizsgálaton, illetve a korábban mellőzött oltásokon túl a gyerekorvos felméri az apróság fejlődését, érdeklődik az alvási szokásokról, a fogzásról, érdeklődik a mozgás- és beszédfejlődésről, valamint az étrendről. Itt az ideje tanácsot kérni a szoptatás és/vagy cumisüveg témakörben. A legtöbb gyerekorvos azt javasolja, hogy mire a kisbaba egyéves lesz, napi 4-5 alkalommal etessük, lehetőleg kanállal egyen, elsősorban a főzelékeket. Emellett, amíg lehet, folytassuk a szoptatást is.

Szociális fejlődés

A kisbaba egyre bátrabban közlekedik, és ezzel számos kellemetlen percet szerez testvéreinek, főleg az 2-3 éveseknek, akik személyes fenyegetettséget éreznek. Az idősebb gyerekek nehezen hiszik, hogy a kisbaba túl kicsi ahhoz, hogy megértse, hogyan kell osztozni a játékokon, illetve, hogy mit szabad, és mit nem, ezért válaszul fellökhetik, vagy megüthetik a picit, gusztustalan dolgokat adhatnak neki enni, vagy megpróbálják bezárni a szekrénybe. Bár nem kellemes, de ennek a kommunikációnak is megvan a maga haszna. A kisbaba megtanulja megvédeni magát, és profi módon tud olvasni a testvérek hangulatváltozásaiból, míg az idősebbek megszabadulnak negatív érzéseiktől, és rátalálnak a pozitívakra. Ahelyett, hogy elfojtjuk ezeket az érzéseket, próbáljuk meg játékkal feloldani a helyzetet, például, labdázzunk (a testvér dobja, a kisbaba elkapja). Mikor fellép egy konfliktus, ne rögtön avatkozzunk be, kivéve, ha a kisbaba megsérülhet. És természetesen sose bízzuk az apróságot 10 évesnél fiatalabb gyermekre.
 

Intellektuális fejlődés

Észrevehettük, hogy a gyermek egyre jobban észleli a függőleges téri dimenziókat. Hirtelen fél beleülni az etetőszékébe, vagy sír, mikor a fejünk fölé emeljük. Mások ezt kifejezetten élvezik! Hogy elmúljon ez a szorongás, sok kisbaba úgy gyakorolja az elesést, hogy ismételten felhúzzák magukat álló helyzetbe, majd térdre rogynak. Az is lehet, hogy ledobja valamelyik játékát az etetőszékből, vagy a lépcső tetejéről, ezt követően megpróbál lemászni, hogy megvigasztalja - mindez a szimbolikus gondolkodás kezdeti jele.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja