SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

37 hetes (9 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

37 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Évente több mint egymillió gyermek kerül kórházba az otthon elszenvedett balesetek következtében. A leggyakoribb sérülések között találjuk a fedetlen radiátorok vagy a túl meleg fürdővíz okozta égési sérüléseket, a toxikus anyagok (pl. háztartási vegyszerek) lenyelése miatt bekövetkező mérgezést és az eséseket. Ezeket, illetve más katasztrófákat elkerülendő, mindenképpen elengedhetetlen, hogy a gyermek biztonsága biztosítva legyen otthon is, és a kisbaba mindig megkapja a megfelelő felügyeletet. A szükséges lépések megtételével a gyermek nagyobb szabadságot élvezhet felfedezőútja során (hiszen kevesebb terület lesz tiltott a számára), és mozgásában nagyobb önállóságra tehet szert, amely kedvezően segíti önbizalmának alakulását.
Mielőtt a bevásárlóközpont felé vesszük az irányt, és felvásárolunk mindenféle biztonsági kütyüt, azért készítsünk egy listát arról, hogy mire is van szükségünk. A gyakorlott szülők abban egyetértenek, hogy a potenciális veszélyforrásokat úgy lehet a legjobban kiszűrni, ha a kisbaba szemén keresztül látjuk a világot. Igen, kitalálhatták már: ereszkedjünk négykézláb, és másszunk be a lakás minden helyiségébe. Ne feledkezzünk el a kertről, a stégről, a medence környékéről, valamint más helyszínekről sem, ahova a kisbaba betévedhet. Számoljuk meg a konnektorokat, figyeljünk a konyhaszekrény alsó sarkaira, és nézzük meg, hogy ki tudjuk-e nyitni a sütőt (ne becsüljük alá a gyermek motivációit - a vállalkozó kedvű kisbabák már régóta arról híresek, hogy órákon át képesek azon munkálkodni, hogy a tiltott területeket is megközelíthessék). Ahogy haladunk előre, egészítsük ki a listát. És semmiképp ne feledkezzünk el a következőkről:

  • Védőfedél valamennyi hőforráshoz.
  • Vakdugó a fali csatlakozókhoz, valamint védőhuzat az elektromos vezetékekhez (a vezetékeket mindig olyan helyen kell tartani, hogy a kisbaba ne tudjon hozzáférni).
  • Biztonsági zárak a fiókoknál és szekrényajtóknál, emellett jó ötlet a toxikus anyagokat magasabbra tenni, ahelyett, hogy a mosogató alatt tárolnánk őket.
  • Csúszásgátló szőnyeg és csapborítás a fürdőkádban. Emellett a víz hőfokát 45 foknál kevesebbre állítsuk, mert a magasabb hőmérséklet már komoly égési sérüléseket okozhat a kisbabának.
  • Csavarokkal a falba szerelt (nem nyomásra nyíló) ajtók a lépcsők alján és tetején.
  • Füstjelzők és poroltók


Szociális fejlődés

Bár a bátyóknak és nővéreknek mindig az elbűvölő arcukat mutatják, a legtöbb 9 hónapos gyermek sokkal szívesebben játszik a játékaival, mint egy másik gyerekkel. Ha két kisgyermeket egymás mellé ültetünk, külön fognak játszani, mindkettő a saját játékaival lesz elfoglalva, a másikkal nemigen foglalkoznak. Még legalább négy hónapnak el kell telnie, mire a kisbaba rájön, hogy az eleven gyermekek a legjobb játszópajtások.
 

Intellektuális fejlődés

A napokban egyszer csak azt vesszük észre, hogy nehezebben tudjuk a kisbabát felvidítani. Most, hogy már egyik napról a másikra emlékszik a különböző játékokra, hamar meg is unja az ismétlődő ingereket. Itt az ideje cserélgetni a játékait (egyszerre kevesebbet adjunk neki, és néhány naponta változtassunk). Mindegyik szobába, ahol a kisbaba előfordul, tegyünk egy doboznyi játékot, és hagyjuk, hogy mindenhol eltöltsön velük egy kis időt.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja