SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 1 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-09
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

Összefoglaló az egy hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Bőre feszesebb, ráncai elsimultak, már kis zsírpárnái is vannak. Magzatpózban fekszik, keze ökölbe szorul, popsiját égnek emeli. Hason rövid időre, kissé elesetten megemeli a fejét, s automatikusan oldalra fordítja, hogy akadálytalanul lélegezhessen. A szemétől kb. 30 cm-re tartott tárgyat (ha túl közel van, kancsalságot okozhat) pár másodpercig nézi, megpróbálja követni, néha elveszti szem elől. Kancsalít, mert még nem tudja egyszerre használni mind a két szemgolyóját, tekintetét egy pontra fixálni. Napi alvásigénye 15 óra (ebből kb. 8,5 óra az éjjeli alvás). Képes előrehajtani magát rövid távolságon, ha arccal lefelé helyezik a vízre. Mozdulatai még pontosabbak, ha teljesen alámerítik. Szemét nyitva tartja. (Ez a búvárreflex: víz alatt automatikusan visszatartja lélegzetét). Háton fekve ne próbálkozzunk, mert megrémül, vizet nyel és sír. Feje nagyon billenékeny.

A második hónap végi kontroll lehetővé teszi, hogy a gyermekorvos megvizsgálja a kisbabát, és azt is láthatja, hogy van az anyuka. A vizsgálat során:

  • Megnézi a kisbaba fejét, megtapogatja a kutacsát, és megállapítja, hogy az elülső még nyitva van.
  • Megvizsgálja a bőrét, megnézi, látja-e az újszülöttön hámlással járó, vöröses foltokban jelentkező ekcéma, aknék vagy anyajegyek nyomait.
  • Megvizsgálja a szopási reflexet, a motoros készségeket, a szemet, a fület, a köldököt és a genitáliákat.
  • Megnézi, hogy van-e elmozdulás, vagy más probléma a csípő-izületeknél.
  • Beadja a szükséges oltást – HIB (Haemophilus B elleni, amit agyhártyagyulladás elleninek ismernek)

 

 






 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


Még mindig a sírás és a testbeszéd a fő kommunikációs eszközei. A szülők kezdik megtanulni, hogy melyik sírásfajta mit jelent, így hatásosabban tudják azt csillapítani.
Megkülönbözteti az ismerős és az idegen hangokat. Az ismerős hang irányába fordul. Arcokkal ugyanez a helyzet. Ha közel az arc, követi a mozdulatait. Beszédmozgást utánoz: nyitja/zárja száját.
 

 

 

 


 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Az újszülött érzékeny a hőmérséklet változásaira, vetkőztetéskor gyakran sír. Ha felvesszük, rendszerint abbahagyja a sírást, mert tudja, hogy megnyugtatást, segítséget kap. A reflexmosolyt felváltja a felismerő mosoly: a baba arcánál közvetlenül feltűnő felnőtt arc váltja ki. Maga a mosoly még személytelen, nem csak a szülőnek szól. Csukott szemmel, a külvilág ingereitől elzárkózva szopik, mindenestül átadja magát a táplálkozás, tapintás és ízek nyújtotta boldogságának.
 

HOGYAN ETESD? 


A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása szerint legalább 6 hónapos koráig célszerű szoptatni a csecsemőket. A szoptatás létfontosságú a kicsi immunrendszerének kialakulása miatt. Előfordulhat természetesen, hogy az anyának nincs elég teje vagy egyéb problémák miatt nem tudja szoptatni a gyermekét. Ilyenkor több mód is adódik az anyatej pótlására. Már lehetőség van arra, hogy a gyermekorvossal receptre anyatejet írassunk fel, amelyet anyatejelosztó központokban vehetünk át. (Mindez a gyermek 8 hónapos koráig ingyenes). Azonban, ha így sem sikerül anyatejhez jutnunk, akkor tápszert kell alkalmaznunk. A csecsemő immunrendszerének megerősítése miatt célszerű ilyenkor pre- és probiotikumokat tartalmazó termékeket vásárolni.

Szoptatásnál az édesanyáknak javasolt figyelmet fordítani arra, hogy mit esznek, mert nem mindegy, hogy az anyatejnek mennyi a vitamin és a tápérték tartalma. A legjobb ebben az esetben is, a változatos és mértékletes táplálkozás.
 

 

 

 



 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


Elkezdhetjük a levegőztetést (az első hetekben nem az egészségét védjük elsősorban az egyenletes szobai "meleggel", hanem idegrendszerének biztosítjuk a legteljesebb védelmet és nyugalmat). Ne rakjuk ki közvetlen napfényre, téli levegőztetésnél a sálat ne a gyerek orra-szája elé kössük. Ilyenkor a hideg nedvesség, amely a kilélegzett, elhasznált levegő párájából az arcára csapódik, kellemetlen és káros. D-vitamint, a csontfejlődés, a növekedés, a gyarapodás kulcsfontosságú vitaminját kapja naponta (legalább 3 éves korig), s véralvadást elősegítő K-vitamint hetente (ha kizárólag anyatejjel tápláljuk). Az adagolást beszéljük meg a gyerekorvossal!

A gügyögés a leginkább az első hat hónapban értékes, ezt követően egyre ritkább. Hogyan beszélhetünk még a kisbabához:

  • Mindig kommentáljuk, épp mit csinálunk.
  • Tegyünk fel a kisbabának kérdéseket (még ha nem is tud rájuk válaszolni), és adjuk meg a lehetőséget, hogy visszagügyögjön nekünk.
  • Emeljük a hangszínünket, mikor a kisbabához beszélünk – ez a legtöbbjüknek tetszik. 
  • Utánozzuk a kisbaba beszédjét.
  • Énekeljünk és olvassunk neki meséket, verseket hangosan – minél egyszerűbb és dallamosabb, annál jobb.

 

 

 

MIKOR VAN GOND?


Fontos, hogy minden hónapban figyeljük gyermekünk fejlődését. Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen az újszülött. Az első néhány hétben az esetleges probléma jele lehet, ha a csecsemő sokat feszíti magát, nem simul bele a kezünkbe, illetve nagyon laza, szinte kicsúszik a kezünkből.

Másrészt ne felejtsük el elvinni a gyermeket 1 hónapos koráig objektív hallásvizsgálatra (otoakusztikus emissziós vizsgálat), amely képes kiszűrni a veleszületett hallási rendellenességet. 
 

 

 

 

 


 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.

Az újszülött fejlődése

2 hónapos baba fejlődése
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja